Ekspres do kawy – 7 ważnych funkcji, na które nie zwracamy uwagi

Artykuł promocyjny firmy Siemens
Na komfort i łatwość obsługi ekspresu automatycznego do kawy, a także jakość samych naparów wpływa wiele istotnych czynników. Oto kilka funkcji, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia.
Zaparzanie kawy w ekspresie Materiał prasowy

1. Automatyczne czyszczenie układu mlecznego


Ciepłe mleko przepływające przez rurki ekspresu do kawy może w nich zastygać. Takie
zalegające, psujące się resztki będą sprawiać, że smak kawy z mlekiem i jej zapach staną się nieprzyjemne – nie wspominając już o samych bakteriach, które mogą się na nich rozwijać. Prawidłowa higiena ekspresu do kawy jest więc bardzo istotna. Może być jednak także naprawdę żmudna – w wielu ekspresach konieczne jest ręczne przepłukiwanie wężyków. Tłuste resztki mleka często trudno jest też dokładnie domyć (szczególnie po zaschnięciu). Z tego względu warto sprawdzić, czy ekspres, którym jesteśmy zainteresowani, czyści przewody układu mlecznego automatycznie.


Na czym polega automatyczne czyszczenie ekspresu do kawy? Wyjaśnimy na przykładzie modeli z Siemens EQ z systemem autoMilk Clean. Każdy z tych ekspresów po zaparzeniu kawy mlecznej i spienieniu mleka, bez konieczności włączania dodatkowych przycisków, samoistnie zacznie przeczyszczać rurki systemu mlecznego. Zrobi to za pomocą ciepłej wody i gorącej pary wodnej, które wymiotą resztki i zdezynfekują przewody. Natychmiastowe czyszczenie jest o tyle ważne, że tłuszcz mleczny nie zdąży jeszcze zaschnąć, więc jest łatwiejszy do wyczyszczenia.

Prawidłowa higiena układu mlecznego w ekspresach do kawy jest istotna nie tylko ze
względu na sam smak kawy i nasze zdrowie. Wpływa również na awaryjność sprzętu.
Ekspres, o który nie dbamy należycie, będzie bardziej narażony na usterki. W dzisiejszym pędzącym świecie nie mamy jednak zbyt wiele czasu, dlatego automatyczna funkcja czyszczenia, o której nie musimy nawet pamiętać, wydaje się idealnym rozwiązaniem.
Funkcja Siemens autoMilk Clean - infografikaMateriał prasowy

2. Parzenie dwóch filiżanek kawy naraz


Gdy w domu jest kilku kawoszy lub często wpadają do nas goście, którym serwujemy kawę, opcja parzenia dwóch filiżanek naparu na raz jest bardzo cenna. Przede wszystkim sprawia, że napoje są przygotowywane w tym samym czasie – a więc trafiają do gości wszystkie naraz. Nikt nie musi czekać na swoją kolej, jednak kawa nie stygnie też w oczekiwaniu na przygotowanie drugiej.

Przed zakupem ekspresu automatycznego parzącego dwie kawy naraz, warto jednak
upewnić się, czy urządzenie obsługuje w ten sposób jedynie kawy czarne (espresso,
americano), czy również te mleczne, jak choćby w Siemens EQ.500 TP507R04, które pozwalają przygotować także dwa kremowe cappuccino czy dwa pyszne latte macchiato naraz.

W ekspresach Siemens EQ opcja podwójnego parzenia jest dostępna za pomocą przycisku OneTouch DoubleCup. Należy jedynie wybrać kawę z menu i kliknąć guzik.
System Siemens OneTouch DoubleCup - infografikaMateriał prasowy

3. Łatwy dostęp do pojemników i elementów wewnętrznych


Przed zakupem ekspresu dobrze jest zorientować się, gdzie znajdują się wszystkie pojemniki, które będzie trzeba opróżniać (np. tacka na fusy) i uzupełniać (np. zbiornik na wodę, miejsce na ziarna kawy). Jest to ważne dla późniejszej funkcjonalności urządzenia oraz jego ustawności. Warto szukać przede wszystkim modeli, które dają dostęp do pojemników bez konieczności przestawiania urządzenia (jak w ekspresach automatycznych Siemens EQ, gdzie wszystko dostępne jest od frontu). Takie modele nie będą musiały być odsuwane, ilekroć będzie potrzeba uzupełnienia wody czy kawy.

Warto też przyjrzeć się samym pojemnikom. Najlepsze są takie, które przynajmniej
częściowo są przezroczyste. To pozwala na łatwiejszą i szybszą kontrolę zapełnienia –
wystarczy jeden rzut oka i wiemy, kiedy wody czy kawy może braknąć.

4. Łatwo dostępne menu


Przed zakupem ekspresu warto także sprawdzić, jak wygląda jego menu – czy jest dla nas intuicyjne, czytelne i wygodne. Warto sprawdzić też, ilu kroków wymaga zaparzenie
ulubionych napojów – im więcej, tym gorzej. Najlepiej, by parzenie espresso i kaw mlecznych odbywało się maksymalnie w 2-3 ruchach.

By ułatwić użytkownikom obsługę ekspresów Siemens EQ, wyposażone są one w wyświetlacz coffeeSelect, który sprawia, że wszystkie opcje z menu są dostępne w zasięgu ręki i to za jednym kliknięciem. Ponadto panel sterowania jest czytelny i na tyle duży, że nie utrudni obsługi osobom ze słabszym wzrokiem czy np. większymi dłońmi (czasem trudno jest wciskać maleńkie guziki).

5. System mleczny – mleko prosto z kartonu czy z karafki?


W sklepach można znaleźć ekspresy automatyczne z systemem mlecznym z naczyniem na mleko lub bez. Te z karafką nie tylko wyglądają schludniej, ale również gwarantują bardziej higieniczne przechowywanie mleka (nie stoi ono otwarte i narażone choćby na kontakt z owadami). Karafkę można w razie potrzeby wstawić do lodówki, a także wygodnie myć w zmywarce.

W ekspresach Siemens EQ. 500 integral takie naczynie jest przystawiane bezpośrednio do urządzenia, dzięki czemu nie da się go tak łatwo przewrócić, jak kartonu czy kubka z mlekiem. Rurkę z naczynia wyciąga się także bez rozchlapywania płynu naokoło.

6. Stopnie zmielenia kawy


To, jaki młynek do kawy znajduje się w ekspresie, jest bardzo istotne dla jakości zaparzanych napojów. Przede wszystkim warto szukać młynków żarnowych, a nie udarowych, bo równomierniej mielą one ziarna i są zdecydowanie cichsze oraz szybsze. Ponadto dobrze jest postawić na młynek ceramiczny, a nie stalowy. Jest on wytrzymały i nie przepala ziaren w procesie mielenia, jak to czasem zdarza się w urządzeniach stalowych. Taki młynek znajdziemy choćby w modelach Siemens z serii EQ.

Dobry ekspres do kawy – taki jak Siemens EQ. 500 – powinien dawać także możliwość
wielostopniowego mielenia ziaren. Niektóre gatunki kawy wymagają bowiem grubszego lub drobniejszego rozdrobnienia, by ich walory smakowe i aromat zostały w pełni wydobyte. Kilka stopni mielenia pozwala na wygodną personalizację naszych napojów i
eksperymentowanie ze smakami.


7. System iAroma w ekspresach Siemens


Poza samą jakością młynka, w przygotowaniu kawy liczą się także takie cechy ekspresu, jak zapewniane ciśnienie wody oraz odpowiednia jej temperatura. Minimalne ciśnienie do
przygotowania espresso to 9 barów, a temperatura wody, która gwarantuje odpowiedni
smak (bez goryczki przepalenia) to 90-95 o C.

Odpowiednio zintegrowany z pompą wody i podgrzewaczem wody młynek to ważna cecha ekspresów Siemens EQ zwana systemem iAroma. Jej obecność gwarantuje zawsze pełnię smaku i aromatu oraz najlepszą jakość gotowego naparu. Różne podzespoły ekspresu pracują wspólnie na rewelacyjny efekt, którym później możemy się delektować każdego dnia.
Siemens iAroma - infografikaMateriał prasowy