Internet zalały zdjęcia paragonów. Ta akcja ma pokazać, ile Polacy płacą za politykę PiS

Anna Świerczek
– Trzeba wyjaśniać, do czego doprowadziło PiS i dlaczego życie robi się coraz trudniejsze i droższe – mówiła niedawno w rozmowie z naTemat Katarzyna Lubnauer. Temu celowi ma służyć zainicjowana przez Nowoczesną akcja #DrogiPremierze, w ramach której internauci "chwalą" się paragonami ze swoich codziennych zakupów. "A ile Ty płacisz za nieudolną politykę finansową PiS?" – pytają posłanki i posłowie opozycji.
Fot. Zbyszek Kaczmarek / Reporter
"Zrobiliśmy skromne zakupy i poszło 88,10 zł", "600 gram chleba #DrogiPremierze jest już po 5 zł", "#DrogiPremierze wie Pan jak drogi jest olej?", "Jest drogo, a nawet drożej. Mięso z kurczaka po 20 zł za kilogram, a olej roślinny 1l za 10 zł" – to tylko wybrane komentarze polityków, dziennikarzy, a także innych użytkowników Twittera, którzy podzielili się w internecie zdjęciami swoich paragonów.
#DrogiPremierze to akcja zainicjowana przez posłów i posłanki Nowoczesnej, w której internauci zwracają się do Mateusza Morawieckiego, aby pokazać, ile Polki i Polacy płacą za "nieudolną politykę PiS".
Akcja wystartowała 20 października i już spotkała się z dużym odzewem. Paragonów, na których widać panującą w sklepach drożyznę, nie brakuje, a część z pokazywanych na nich cen może przyprawiać o zawrót głowy.

– Trzeba wyjaśniać, do czego doprowadziło PiS i dlaczego życie robi się coraz trudniejsze i droższe. Temu jest poświęcona najnowsza akcja "drogi Premierze" Nowoczesnej i naszej młodzieżówki. Polityka ekonomiczna tej ekipy sprawiła przecież, że jeśli idzie o inflację, to w UE gorzej bywa już tylko czasem w Rumunii – komentowała w #TYLKONATEMAT Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego KO.


Przypomnijmy, że z oficjalnych danych GUS wynika, że inflacja we wrześniu wyniosła aż 5,9 proc. Szacunki GUS pokazały, że najbardziej podrożała w ubiegłym miesiącu benzyna (28,3 proc.), w górę poszły też m.in. ceny transportu (18,5 proc.), żywności (4,2 proc.), usług (6,6 proc.), energii elektrycznej (9,5 proc.) czy gazu (9,2 proc.).
Czytaj także: Też widzicie, ile kosztuje olej rzepakowy? Polacy łapią się za głowę: "Szok, nie mogłam uwierzyć"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut