Są tworzone na potęgę i opanowują coraz więcej miast w Polsce! Czym są parki kieszonkowe?

Paulina Szymańska
Miniaturyzacja dla ekologii i dobra społeczeństwa? Nie przesłyszeliście się! Ten niewielkich rozmiarów park ma być enklawą dla roślinności na bezdusznych, betonowych deweloperskich osiedlach i jednocześnie ma zaktywizować do ruchu najmłodszych mieszkańców.
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Czym jest park kieszonkowy

Park kieszonkowy to mały teren zielony, który jest zintegrowany z miastem na pustej działce pomiędzy budynkami. Nazwa “park kieszonkowy” to bardzo dokładne tłumaczenie z języka angielskiego. Określenie “pocket park” wywodzi się z USA i oznacza bardzo mały park lub teren zewnętrzny do publicznego wypoczynku, zwłaszcza plac miejski lub dziedziniec z ławkami i fontannami. Zastępczymi nazwami na park kieszonkowy w Stanach Zjednoczonych są “parkette”, “mini-park”, “vest-pocket park” lub “vesty park”.

Za pierwszy park kieszonkowy uznaje się Paley Park w Nowym Jorku na Manhattanie, który powstał w 1967 roku i miał powierzchnię 390 metrów kwadratowych. Zasłynął sztucznie stworzonym wodospadem, który miał za zadanie zagłuszać miejskie odgłosy.


Park kieszonkowy - charakterystyka

Parki kieszonkowe mogą mieć charakter miejski, podmiejski lub wiejski. Mogą też znajdować się na ziemiach państwowych, samorządowych lub prywatnych. Cechuje je dowolność aranżacji. Za maksymalną wielkość parków kieszonkowych uważa się około 5000 metrów kwadratowych, choć zazwyczaj mają od 300 do 1000.

Według duńskich badaczy, ryzyko wystąpienia chorób psychicznych jest o 55% mniejsze w przypadku osób, które spędziły dzieciństwo w otoczeniu zieleni - lasów, parków, łąk lub ogrodów. Badanie polegało na analizie zdjęć satelitarnych z lat 1985-2013 wokół duńskich domów. Następnie dane zestawiono z ryzykiem występowania schorzeń psychicznych u osób mieszkających w tamtych domach.

Nawet kilkunastometrowe ogrody kieszonkowe, w których zadbano o odpowiednią aranżację zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Parki kieszonkowe w Polsce

Tymczasowa moda? Na szczęście nie, ponieważ od 2016 roku systematycznie parki kieszonkowe pojawiają się w kolejnych miastach. Znajdziemy je między innymi w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku, Łodzi, Olsztynie, Gdańsku, czy Wałbrzychu.

Niektóre projekty parków kieszonkowych są finansowane z budżetu obywatelskiego lub współfinansowane z funduszy europejskich, np. Gmina Mały Płock otrzymała pół miliona na budowę parku przy terenach ul. J. Kochanowskiego.

Park kieszonkowy - Kraków

Parki kieszonkowe na początku zaczęły pojawiać się w Krakowie. Powstał skwer przy ulicach Fałata i Prusa (dzielnica Zwierzyniec). Jeden z wielu parków kieszonkowych w Krakowie z kolei ma zamontowany elementy zachęcające do aktywności fizycznej dla dorosłych w ramach siłowni na wolnym powietrzu. Dzieci w innym parku mogą cieszyć się placem zabaw.

Park kieszonkowy - Wrocław

We Wrocławiu powstaje z kolei projekt łączony w dzielnicy Ołbin. To dzielnica mocno rozbudowana, w której brakuje akcentów zielonych. Mają powstać nie tylko parki kieszonkowe, ale też zielona ulica i zielone ściany. Ich zadaniem będzie nie tylko poprawa jakości życia mieszkańców, ale też minimalizowanie temperatury powietrza w lecie. Wybrano już 7 lokalizacji w dzielnicy.

Park kieszonkowy - Warszawa

Warszawa adaptuje także bardzo małe skwery, które mogą umilić czas mieszkańcom. Park kieszonkowy na ul. Glebowej na Wilanowie postał obok… przystanku autobusowego! Drewniane meble o industrialnym wyglądzie, rośliny w donicach i leżanka są do dyspozycji czekających na transport.
Park kieszonkowy w Warszawie na Wilanowie - nowoczesny i użytecznyfot. um.warszawa