Andrzej Duda zatwierdził zmiany w 500 plus. Wypłatą świadczenia zajmie się ZUS

Agata Sucharska
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Oznacza to, że świadczenie 500 plus czekają zmiany dotyczące jego funkcjonowania. Resort rodziny i polityki społecznej chce obniżyć koszty obsługi programu, dlatego też stopniowo ta kompetencja zacznie przechodzić w ręce ZUS.
Zmiany w programie 500 plus. Wypłatą świadczenia zajmie się teraz ZUS. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER


Program 500 plus – zmiany

Podstawą zmianą, którą niesie ze sobą nowelizacja programu 500 plus, jest sposób składania wniosku o wypłacanie świadczenia. Do tej pory obsługa i wypłacenie świadczenia leżała w kompetencjach samorządów, co ulegnie teraz zmianie.

"Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" – informuje biuro prasowe prezydenta.


W związku z tym o pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" będzie można się ubiegać tylko za pomocą wniosku składanego online. co więcej, świadczenie będzie wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Biuro prasowe Andrzeja Dudy przekazało, że przewidziano też rozwiązanie dla osób, które doświadczają wykluczenia cyfrowego.

"W ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" – wskazano.

Powodem zmian jest chęć obcięcia kosztów, których wymaga program Prawa i Sprawiedliwości. Jak informowaliśmy w naTemat z danych MRiPS wynika, że od momentu uruchomienia w 2016 r., na program 500 plus wydano ponad 156 mld zł. Ponadto łączne koszty obsługi świadczenia do czerwca 2021 r. wyniosły przeszło 1,8 mld zł.
Czytaj także: Wstrząsający raport na temat biedy. Około 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut