Jest nowy sondaż CBOS. Badanie ma wskazywać, którym politykom ufamy najbardziej

redakcja naTemat
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało wyniki sondażu w sprawie zaufania Polek i Polaków wobec poszczególnych liderów politycznych. Według CBOS, największym zaufaniem cieszy się prezydent Andrzej Duda. Nieufność respondenci rządowej fundacji najczęściej deklarowali wobec Donalda Tuska.
Według nowego sondażu CBOS, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mają powody do zadowolenia. Fot. Zbyszek Kaczmarek / REPORTER


Jak niejednokrotnie wspominaliśmy w naTemat.pl, pozostająca pod ustawowym nadzorem premiera fundacja Centrum Badania Opinii Publicznej zwykle prezentuje sondaże, które mogą poprawiać humor aktualnie rządzących. Niedawno doczekaliśmy się wyjątku od tej reguły w postaci badania dotyczącego oceny rządu, ale teraz CBOS publikuje sondaż, z którego najważniejsze osoby w państwie mogą znów być zadowolone.


Nowy sondaż CBOS

Dotyczy on stosunku Polaków do poszczególnych polityków – badani wskazywali, komu ufają oraz kto wzbudza ich nieufność lub obojętność. W sondażu można było także poinformować, że kogoś się nie zna lub nie ma wyrobionego zdania na jego temat.

Zestawienie CBOS otwiera prezydent Andrzej Duda, który cieszy się zaufaniem 51 proc. uczestników sondażu. 44 proc. z nich zadeklarowało zaufanie wobec premiera Mateusza Morawieckiego. Z 40-proc. zaufaniem na podium znalazł się również lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia. Dzięki zaufaniu 36 proc. uczestników badania CBOS czwartą lokatę zajął Jarosław Kaczyński, ale zarazem znalazł się on na drugim miejscu jeśli idzie o nieufność, którą wobec niego odczuło 50 proc. respondentów.

Polacy najbardziej nie ufają Tuskowi?

Pod tym względem prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyprzedził jedynie jego tradycyjny rywal. Wśród 1161 Polek i Polaków, które CBOS przebadał w dniach 4-14 października, najwięcej znalazło się osób deklarujących nieufność wobec Donalda Tuska. Tę odpowiedź w przypadku lidera Koalicji Obywatelskiej wybrało aż 53 proc. badanych.

Warto zauważyć, iż także ten sondaż rządowa fundacja przeprowadziła mieszając typowe metody badawcze. Każda z osób odpowiadających na pytania mogła wybrać, czy woli zrobić to metodą CAPI (wspomagany komputerowo wywiad bezpośredni z ankieterem), CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) czy też CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przez stronę internetową).

Dowiedz się więcej o sondażach politycznych: