Kiedy przestępstwo ulega przedawnieniu? Wskazujemy terminy i wyjaśniamy zasady

redakcja naTemat
Błędy popełnione w przeszłości potrafią ciągnąć się za człowiekiem bardzo długo. Czasem zdarza się, że już sami o nich zapominamy, ale lepszą pamięć okazuje się mieć Temida. Kiedy zatem można mieć pewność, że przestępstwo popełnione przed laty uległo przedawnieniu?
Kiedy przestępstwo ulega przedawnieniu, a kiedy sprawca przestępstwa nie może być pewny, że policja jednak do niego nie zapuka? Fot. Magdalena Pasiewicz / East News

Kiedy następuje przedawnienie karalności przestępstwa?

Instytucja przedawnienia karalności opisana jest w Rozdziale XI Kodeksu karnego. Art. 101 kk wylicza podstawowe terminy, po których wymiar sprawiedliwości uznaje, że danego rodzaju przestępstwa nie ma już sensu ścigać i karać. Tak więc przedawnienie karalności czynu następuje:
Według art. 101 kk § 2, inaczej wygląda jednak przedawnienie jeśli chodzi o przestępstwa ścigane tylko z oskarżenia prywatnego. W takich przypadkach karalność ustaje "z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia".


Nie zawsze bieg przedawnienia jest liczony od chwili popełnienia czynu. Paragraf trzeci wspomnianego artykułu ustanawia zasadę, według której jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego skutku, termin liczony jest dopiero od czasu, gdy skutek ten nastąpił.
Czytaj także: https://natemat.pl/318949,sprawa-smierci-jaroslawa-zietary-mowi-krzysztof-m-kazmierczak-podcast

Nie każde przestępstwo przedawnia się równie szybko

Odrębne zasady przedawnienia karalności dotycząc występków przeciwko życiu i zdrowiu popełnionych na szkodę małoletniego, a zagrożonych karą, której górna granica przekracza 5 lat pozbawienia wolności. Wówczas przedawnienie nie możne nastąpić przed ukończeniem przez osobę pokrzywdzoną 30. roku życia.

Identycznie wygląda sytuacja, gdy chodzi o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnione na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego.

Osoby liczące na przedawnienie karalności swych czynów w niekorzystniej sytuacji znajdują się, gdy choćby na dzień przed upływem wymienionych wcześniej terminów jednak wszczęto postępowanie. Wówczas bieg przedawnienia przedłuża się o 10 lat w przypadku czynów ściganych z oskarżenia publicznego oraz o 5 lat w przypadku przestępstw, których ściganie wymaga prywatnego aktu oskarżenia.

Kto może liczyć na przedawnienie wykonania kary?

Kodeks karny wspomina także o przedawnieniu wykonania kary. To ma miejsce, jeśli od chwili uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło:



W tej kwestii istotne są także normy Kodeksu karnego wykonawczego. Według art. 9 kkw, terminy przedawnienia wykonania kary lub środka karnego biegną od daty uprawomocnienia się wyroku. Art. 15§1 kkw stanowi natomiast, że przedawnienie wykonania kary skutkuje umorzeniem postępowania wykonawczego.

Wstrzymanie biegu przedawnienia

Art. 104 kk opisuje, kiedy następuje wstrzymanie biegu przedawnienia. W aktualnym stanie prawnym przewidziano tylko jedną ku temu okoliczność - bieg terminu przedawnienia zostaje wstrzymany, jeżeli "przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego".

Jak zaznaczył ustawodawca, nie dotyczy to jednak braku wniosku albo oskarżenia prywatnego.
Czytaj także: https://natemat.pl/327231,robert-wojtowicz-kto-zabil-studenta-z-krakowa-archiwum-x-o-ksiezach

Wyłączenie przedawnienia, czyli kogo mozna ścigać aż do śmierci

W ostatnim artykule dotyczącym przedawnienia Kodeks karny złe informacje ma jednak dla wszystkich, którzy dopuścili się zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych. Polskie prawo nie przewiduje przedawnienia karalności tego typu czynów.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które dopuściły umyślnego przestępstwa zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Dowiedz się więcej o polskim prawie karnym:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut