Masz czerwoną twarz? Te zioła mogą pomóc

Daria Siemion
Coraz więcej osób zmaga się z problemami z cerą nie tylko w okresie dojrzewania, ale również w życiu dorosłym. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest zaczerwienie twarzy. Zioła mogą pomóc w walce z tą przypadłością.
Zaczerwienia twarzy to problem wielu kobiet fot. steklo / pl.123rf.com

Przyczyny czerwonej twarzy

Twarz robi się czerwona, gdy naczynia krwionośne rozszerzają się zbyt szybko. Zaczerwienie może występować okresowo, np. pod wpływem stresu lub silnych emocji albo przewlekle, kiedy twarz jest zaczerwieniona na stałe.

Sposobem na czerwoną twarz jest wyeliminowanie czynników przyspieszających mikrokrążenie w skórze. Zaliczamy do nich picie kawy, długotrwałe przebywanie na słońcu, używanie agresywnych kosmetyków i ostrych przypraw.

Zaczerwienie skóry może mieć podłoże genetyczne. U niektórych osób występuje zwiększona aktywność substancji naczynioaktywnych w skórze. Te osoby mogą mieć różowawą cerę i tendencję do powstawania zaczerwienień.


Kolejną przyczyną czerwonej twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja. Jest to ważne szczególnie w sezonie letnim, kiedy należy używać nawilżających kremów z filtrem oraz zimą, kiedy należy natłuszczać naskórek.

Niektóre osoby mają bardzo wrażliwą cerę. Jak uniknąć zaczerwienień w takiej sytuacji? Najlepiej stosować naturalne kosmetyki bez silikonów i substancji wywołujących alergię. Świetnym sposobem na domową pielęgnację twarzy są zioła.

Zioła na czerwoną twarz

Można moczyć w nich stopy, pić melisę na uspokojenie, robić maseczki z aloesu i naturalne mydełka. Dopóki ktoś nie uważa, że zioła mogą wyleczyć raka i AIDS, nie jest to pseudomedycyna, a sprawdzone metody naszych babek. A jakie zioła pomogą na zaczerwienienia twarzy?

Złocień maruna

Złocień maruna to zioło, z którym powinnaś się zaprzyjaźnić, jeśli zmagasz się z trądzikiem, wypryskami i zaczerwienieniem twarzy. Przyspiesza gojenie się ran, rozjaśnia przebarwienia, a skórze nadaje zdrowego kolorytu. Napar ze złocienia można wykorzystywać do przemywania twarzy, choć polecam zrobić z niego maseczkę.

Liście oliwne

Liście oliwne – ta nazwa brzmi egzotycznie, ale produkt ten można kupić w większości sklepów zielarskich. Liście oliwne niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia, a przede wszystkim zwalczają drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie zaczerwienień na twarzy, m.in. gronkowca. Działają przeciwzapalnie i oczyszczają skórę. Napar z liści oliwnych można pić albo zrobić z niego tonik.

Aloes

Aloes to składnik wielu preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla cery z problemami. Nie bez powodu. Ma właściwości przeciwzapalne i nawilżające. Wnika w głębokie warstwy skóry, pozostawiając ją odżywioną i zdrowo wyglądającą. Wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w walce z zaczerwienieniami. Wystarczy pić regularnie aloes lub robić z niego maseczki.

Arnika górska

Arnika górska zawiera duże ilości fawonoidów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Wyciąg z tej rośliny znajdziemy w wielu kremach, piankach do twarzy i maseczek. Działa regenerująco na naskórek, zmniejsza ryzyko pękania naczynek krwionośnych i wykazuje działanie oczyszczające głębokie warstwy skóry.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski to składnik wielu maści i leków o działaniu przeciwkrwotocznym. Swoje zastosowanie znalazł również w kosmetyce. Stosowany w formie toniku lub hydrolatu na miejscowe zapalenie skóry, niweluje zaczerwienienia i poprawia koloryt skóry.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/381039,w-jakich-ziolach-moczyc-nogi-najlepsze-przepisy-na-moczenie-nog

Przepis na ziołową maseczkę do twarzy

Znasz już najlepsze zioła na czerwoną cerę. Możesz kupić je w sklepach zielarskich lub w aptekach. Najlepiej w postaci suszu lub gotowych torebek z herbatą. Teraz czas na przepis na naturalną maseczkę z ziół.

Wystarczy łyżeczka zmielonych ziół. Do tego dodaj łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego, a całość zalej wrzątkiem do poziomu ziół. Tak przygotowaną mieszankę zostawiamy do ostygnięcia. Później mieszamy ją i nakładamy na twarz na ok. 20 minut. Najlepiej robić taką maseczkę minimum dwa razy w tygodniu.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/380685,jak-prawidlowo-czyscic-uszy-to-prostsze-niz-myslisz