Jak dbać o storczyki zimą? Uważaj, by nie zabić rośliny
Storczyki są jednymi z ulubionych roślin doniczkowych Polaków. Z przyjemnością zdradzę ci kilka sposobów, które pomogą storczykowi przetrwać zimę.
Na czym polega zimowanie storczyków?
Storczyki to rośliny egzotyczne, które lubią, gdy jest jasno i ciepło. Zimy w naszym klimacie nie należą do słonecznych, co utrudnia życie domowym storczykom. Rośliny, chcąc przetrwać, przechodzą w okres zimowania.Zimowanie storczyków rozpoczyna się już w listopadzie. Rośliny zatrzymują wtedy wzrost i nie wypuszczają nowych liści. Nie rosną też nowe pędy i korzenie. Jednak storczyk nie ogranicza się jedynie do zahamowania wzrostu.
Zimujący storczyk mniej oddycha i pobiera z gleby mniej związków odżywczych. W efekcie liście stają się odrobinę bledsze i mniej błyszczące. W tym czasie storczyk pozbywa się kolorowych kwiatków — jest to zjawisko normalne.
Gdzie trzymać storczyki zimą?
Storczyki to rośliny, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej ilości rozproszonego światła. Latem i wiosną najlepiej trzymać je na parapecie od strony zachodniej lub wschodniej, natomiast jesienią i zimą od południowej.Storczyki nie lubią przeciągów. Jeżeli okno jest nieszczelne lub często otwierane, lepiej nie stawiać tam storczyka. Storczyków nie wolno trzymać w sąsiedztwie nawiewników i klimatyzatorów. Idealnym miejscem dla tych roślin są parapety nad grzejnikami. O co jeszcze zadbać? Liście storczyków nie mogą dotykać szyby. W przeciwnym razie zostaną poparzone i zżółkną. Ta sama zasada obowiązuje w sezonie letnim.
Storczyki zimą najlepiej czują się w miejscach dobrze wentylowanych. Dopływ świeżego powietrza poprawia odporność storczyków i sprawia, że rośliny po podlaniu szybciej schną, co zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych. Dlatego pomieszczenia, w których znajdują się storczyki, należy regularnie wietrzyć.
Jak często i czym podlewać storczyki zimą?
Storczyki w naturze występują w lasach tropikalnych. Oznacza to, że okresy opadów są przeplatane okresami suszy. To wszystko przekłada się na prawidłowe podlewanie storczyków zimą.Nie sposób określić zalecanej częstotliwości podlewania storczyka. Jedne kwiaty będą potrzebowały podlewania raz w tygodniu, inne co dwa, trzy dni. Roślinę należy nawadniać dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie suche.
Podstawowa zasada w zimowej pielęgnacji storczyków brzmi: lepiej przesuszyć niż przelać. Przelanie storczyka skutkuje gniciem korzeni. Jeżeli do tego doszło, należy przyciąć uszkodzone korzenie i przesadzić storczyka w nowe, suche miejsce.
Storczyka można podlewać na dwa sposoby. Pierwszy polega na nawodnieniu podłoża wodą z konewki. Tak podlewane storczyki trzeba trzymać w prześwitującej osłonce. Pozwoli to na szybsze odparowanie wody.
Drugim sposobem na podlewanie storczyka jest zanurzenie rośliny w naczyniu z letnią wodą. Storczyka należy trzymać w wodzie przez 15-20 min. Po tym czasie trzeba dokładnie otrząsnąć roślinę.
A czym podlewać storczyka? Woda pozyskiwana z wodociągów zawiera duże ilości wapnia, co może sprawić, że storczyk przestanie kwitnąć. Zimą, kiedy storczyk jest słabszy, warto wykorzystać bogatą w minerały wodę deszczową albo mieszankę wody destylowanej z wodą z kranu (proporcja 2:1).
Czy nawozić storczyka w sezonie zimowym?
Nawożenie storczyków zimą to kiepski pomysł. W tym czasie rośliny wchodzą w czas spoczynku i nie rosną. Co innego, jeśli roślina jest osłabiona. Wtedy można nawozić storczyki maksymalnie raz w miesiącu. Nie wolno robić tego częściej. Może doprowadzić to do przesolenia gleby i śmierci rośliny.Czym nawozić storczyki? Najlepiej zainwestować w specjalistyczny nawóz do storczyków. Nawozy uniwersalne mogą być zbyt skoncentrowane, co zamiast odżywić kwiaty, uszkodzi ich korzenie. Najbezpieczniejszym wyborem są nawozy pochodzenia naturalnego, czyli nawozy organiczne.
Dobry nawóz do storczyków powinien zawierać:
- azot — główny budulec liści;
- cynk — poprawia przyswajanie azotu;
- fosfor — wzmacnia korzenie;
- magnez — stymuluje fotosyntezę;
- potas — poprawia gospodarkę wodną rośliny.
Dlaczego storczyk więdnie? Zimowe problemy storczyków
W sezonie wiosenno-letnim więdnięcie storczyków może wskazywać na wiele problemów, do których zaliczamy przelanie lub nadmierną ilość światła. Inaczej jest zimą. Wtedy najczęstszą przyczyną więdnięcia storczyków są przeciągi i za niska wilgotność powietrza.Kolejnym często spotykanym problemem jest żółknięcie liści. Dlaczego storczyk żółknie? Przyczyna jest prosta. Roślina jest przelana. Należy ją osuszyć, a jeśli to nie pomoże, trzeba przesadzić ją w nowe podłoże.
Na nieprawidłowe podlewanie wskazuje również marszczenie liści. Co ciekawe, ten objaw może towarzyszyć zarówno przelaniu, jak i przesuszeniu rośliny. Jeżeli na liściach storczyka dodatkowo pojawiły się ciemne plamy, może wskazywać to na chorobę grzybową.
Jak przezimować storczyki? Podsumowanie
1. Podlewaj storczyka dopiero, gdy ziemia będzie całkowicie sucha2. Przestaw storczyka na parapet od południowej strony
3. Nie nawoź storczyka w sezonie zimowym
4. Nie stawiaj go w miejscu narażonym na zimno lub przeciągi