Rekord i złoto dla Polski! Mistrzyni Europy to jedna z "ofiar" błędu na IO w Tokio

Maciej Piasecki
Alicja Tchórz zdobyła pierwszy złoty medal dla polskiej reprezentacji podczas trwających ME w pływaniu. Zawody, które odbywają się w Kazaniu przynoszą dużo dobrych występów Biało-Czerwonych. Tchórz zwyciężyła na 100 metrów stylem zmiennym, ustanawiając przy tym nowy rekord Polski – 57,82 sekundy.
Alicja Tchórz sięgnęła po złoto pływackich ME na dystansie 100 metrów stylem zmiennym. Poprawiając też rekord Polski. Fot. AP/Associated Press/East News
Alicja Tchórz zdobyła już swój drugi krążek na trwających pływackich ME. W Kazaniu Polka sięgnęła też po brązowy medal w sztafecie 4x50 metrów stylem dowolonym.

W czwartek już indywidualnie nie miała sobie równych na dystansie 100 m stylem zmiennym. Tchórz przy okazji ustanowiła rekord Polski. Poprzedni najlepszy wynik na tym dystansie należał do Aleksandry Ubrańczyk. Był jednak "wiekowy", mając już sześć lat i dodatkowo Tchórz poprawiła go aż o 0,59 sekundy.

Warto przypomnieć, że polska mistrzyni to jedna z "ofiar" Polskiego Związku Pływackiego pod rządami byłego prezesa Pawła Słomińskiego. Błędy PZN sprawiły, że tuż przed startem igrzysk olimpijskich w Tokio szóstka z naszej pływackiej kadry nie weźmie udziału w rywalizacji. Ze względu na zamieszanie formalne.

Szóstka - Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska, Mateusz Chowaniec, Jan Hołub i Bartosz Piszczorowicz - musiała zawrócić z Japonii do Polski.

A teraz Tchórz zdobyła złoty medal na ME na krótkim basenie. I można tylko się zastanawiać, co by było, gdyby najbardziej utytułowana z "pechowej szóstki" miała możliwość rywalizować na olimpijskiej pływalni. Co do ME 2021 w Kazaniu, Biało-Czerwoni zdobylu już pięć krążków. Paweł Juraszek był trzeci na 50 m st. dowolnym, Katarzyna Wasick druga również na 50 m st. dowolnym, a Jakub Majerski trzeci na 100 m st. motylkowym.