Jak wyczyścić przypalone żelazko? Najlepsze środki kosztują grosze. Masz je w swoim domu

Daria Siemion
Nie wiesz jak wyczyścić przypalone żelazko? Dowiedz się, jak zrobić to szybko i skutecznie za pomocą środków, które masz w domu. Oto 3 najlepsze sposoby na wyczyszczenie żelazka. Będzie wyglądało jak nowe!
Przypalone żelazko? Nie spisuj go na straty! fot. alonesdj / pl.123rf.com

Czyszczenie żelazka octem

Do wyczyszczenia żelazka octem potrzebna będzie druciana gąbeczka, butelka octu i miękka ściereczka. Najlepszy będzie ocet spirytusowy, ściereczka z mikrofibry, twardy druciak oraz miękka szczoteczka, np. stara szczoteczka do zębów

Najpierw namocz ściereczkę w occie i zwilż nią stopę żelazka. Ocet zmiękczy zabrudzenia, dzięki czemu ich usunięcie nie będzie trudne. Tak przygotowane żelazko zostaw do wyschnięcia, czyli na 10-15 minut.

Następnie przygotuj mieszankę wody z octem. W około 4 litrach wody rozpuść szklankę białego octu. Zwilż druciaka mieszanką i zacznij szorować żelazko. Do tego rozwiązania potrzebna jest cierpliwość. Stopę żelazka należy szorować co najmniej przez kilka minut.

Jeżeli czyszczenie żelazka mieszanką wody z octem nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów, możesz wykorzystać czysty ocet. Technika czyszczenia jest ta sama. Jeśli chcesz usunąć zabrudzenia z powierzchni dziurek na stopie żelazka, wykorzystaj miękką szczoteczkę.

Czyszczenie żelazka sodą

Soda oczyszczona ma działanie silnie spulchniające. Świetnie sprawdza się w czyszczeniu przypalonych garnków, a także w odkamienianiu baterii i płytek. Sodą oczyszczoną wyczyścić również przypalone żelazko. Koszt przedsięwzięcia jest bardzo niski, bo małe opakowanie sody oczyszczonej kosztuje ok. 1 zł.

Istnieją dwie techniki czyszczenia żelazka sodą. Pierwsza polega na przygotowaniu mieszanki sody z wodą. W tym celu wykorzystuje się szklankę wody i dwie łyżki stołowe sody. Można też dodać kilka łyżek octu. Tak przygotowaną substancją szoruje się brudne żelazko.

Druga technika jest łatwiejsza, ale sprawdzi się w przypadku mniejszych zabrudzeń. Żelazko należy posypać sodą oczyszczoną, spryskać wodą i zostawić na noc. Rano na powierzchni żelazka pojawi się skorupa ze spalenizny i brudu. Należy zdrapać ją przy użyciu drewnianego narzędzia.
Czytaj także: Jak wyczyścić srebrne sztućce? Użyj środków, które na pewno masz w domu!

Czyszczenie żelazka pastą do zębów

Czyszczenie żelazka pastą do zębów brzmi kontrowersyjnie, ale to stara, dobra i sprawdzona metoda. Do tego zabiegu potrzebna jest stara szczoteczka do zębów, biała pasta do zębów, kubeczek z wodą i miękka ściereczka.

Na szczoteczkę należy nabrać dużą ilość pasty i szorować nią żelazko. Od czasu do czasu warto zwilżyć żelazko wodą. Nadmiar pasty należy spłukać letnią wodą. Można do tego użyć ściereczki. Jeżeli żelazko jest bardzo brudne, to warto mieć do dyspozycji kilka ściereczek.

W przypadku dużych zabrudzeń może być to uciążliwe, ale warto! Efekt jest naprawdę imponujący. Żelazko wyczyszczone pastą do zębów wygląda jak nowe – lśni czystością i przyjemnie pachnie. Nie brudzi ubrań, a z jego powierzchni znikają szkodliwe drobnoustroje.

Preparaty do czyszczenia żelazka

Profesjonalne preparaty do czyszczenia żelazka pozwalają na usunięcie nieestetycznych zabrudzeń zarówno ze spalenizny, jak i wapnia. Obecnie największą popularnością cieszą się sztyfty do czyszczenia żelazka. Ich wykorzystanie jest niezwykle proste.

W większości przypadków wystarczy rozgrzać żelazko do temp. ok. 150 stopni Celsjusza i posmarować je równomiernie sztyftem. Preparat rozpuści się, a wraz z nim zniknie wapń i część spalenizny. Zabrudzenia należy usunąć miękką ściereczką.

Ceny sztyftów do czyszczenia żelazka zaczynają się od ok. 15 zł. Można kupić je w popularnych drogeriach.

Jak usunąć kamień z wnętrza żelazka?

Najtańszą, najprostszą i najbardziej skuteczną metodą odkamieniania żelazka jest wlanie do pojemniczka na wodę dwóch łyżeczek octu. Następnie należy ustawić funkcję parowania i pozostawić żelazko na kilka minut. Po tym czasie trzeba opróżnić i dokładnie wypłukać pojemnik.

Na rynku dostępne są również gotowe odkamieniacze do środka żelazka. Składem bardzo przypominają odkamieniacze do czajnika. Znajdziemy w nich m.in. kwas amidosulfonowy oraz kwas cytrynowy. Produkty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Dzięki tym prostym zabiegom wyczyścisz żelazko ze spalenizny i kamienia, usuniesz z niego nieprzyjemny zapach, odkazisz je i znacznie przedłużysz jego żywotność.