Ziobro skarży Europejską Konwencję Praw Człowieka do TK. Chodzi o wyrok Trybunału w Strasburgu
Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi o zapis, w którym jest mowa o prawie każdego do "sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy" przez "niezawisły sąd". To odpowiedź na ostatnie orzeczenie ETPC.
Czytaj także: Ziobro odrzuca wyrok kolejnej instytucji. Teraz chodzi o Europejski Trybunał Praw Człowieka
Okazuje się, że niespełna dzień później (9 listopada) wpłynął wniosek, z którego wynika, że Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, pochylił się nad art. 6 ust. 1 zd. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.Przepis ten stanowi, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".
Prokurator Generalny wnioskuje o zbadanie, czy zapis ten jest zgodny z polską Konstytucją.
TK ma sprawdzić, czy ten przepis "upoważnia ETPC do wykreowania, na gruncie prawa krajowego, podlegającego ochronie sądowej prawa podmiotowego sędziego do zajmowania funkcji administracyjnej w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Zbigniew Ziobro zawnioskował, aby TK odpowiedział, czy "dopuszczalne jest dokonywanie przez sądy krajowe lub międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i rzeczoną Konwencją ustaw dotyczących ustroju sądownictwa, właściwości sądów oraz ustawy dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa, by w ten sposób ustalić spełnienie przesłanki 'sądu ustanowionego ustawą'" z art. 188 pkt 1 Konstytucji RP.
Ziobro nie pierwszy raz skarży ETPC
To nie pierwszy raz, gdy Zbigniew Ziobro wnioskuje do TK o zbadanie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z podobnym wnioskiem prokurator generalny i minister sprawiedliwości zwrócił się pod koniec lipca.
Wtedy chodziło o wyrok z 7 maja 2021 r., w którym ETPC podważył legalność funkcjonowania i orzekania Trybunału Konstytucyjnego ze względu na nieprawidłowe obsadzenie stanowisk. Orzeczono, że Polska naruszyła prawo do sprawiedliwego procesu przed sądem ustanowionym zgodnie z ustawą.
Czytaj także: Bodnar: Jeśli TK orzeknie po myśli Ziobry, staniemy się takim samym państwem, jak Rosja
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut