Chcesz zadbać o planetę, swoje ubrania i portfel? Oto co musisz wiedzieć nt. suszarek do ubrań

redakcja naTemat
Właściwy dobór tego sprzętu AGD pozwala zaoszczędzić nie tylko energię elektryczną, wodę i cenny czas. Dopasowana do twoich potrzeb suszarka zadba również o to, aby ulubione elementy garderoby – nawet te najdelikatniejsze – służyły latami.
Fot. mat. prasowe
W jaki sposób moda cyrkularna poprawia sytuację ekologiczną?

Co roku branża odzieżowa zużywa ok. 93 miliardów metrów sześciennych słodkiej wody. Używając konkretnego przykładu: do produkcji zaledwie jednego T-Shirtu niezbędnych jest aż 2700 litrów, co odpowiada 2,5-rocznemu zapotrzebowaniu człowieka na wodę pitną.

Lecz to nie wszystko – na plantacjach bawełny stosowane są pestycydy oraz insektycydy, natomiast podczas dalszej obróbki tkanin sięga się po rozmaite substancje chemiczne (m. in. wybielacze i barwniki, które następnie trafiają do rzek, jezior i oceanów).

Do tego dochodzą ogromne ilości energii elektrycznej, co wpływa na to, iż świat mody odpowiada co roku za emisję 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla. Warto dodać, że recyklingowi poddany zostaje niecały procent tkanin użytych do produkcji ubrań.

… ubrań, które trafiają do dystrybucji i sprzedaży (w międzyczasie generując dalszy ślad węglowy), a następnie do naszych szaf. Podkreślmy: bardzo często przebywają w nich zaledwie moment, aby po zaledwie kilku praniach znaleźć się w śmietniku.

W ten sposób co roku generujemy miliony ton odpadów, choć… tak być nie musi. Przecież wystarczy stosować się do zasad mody cyrkularnej, polegającej na dawaniu "drugiego życia" strojom, których już nie nosimy oraz właściwiej pielęgnacji tkanin.

Idea obiegu zamkniętego, zakładająca maksymalną troskę o ponowne wykorzystanie surowców zawarta jest w haśle "pierz, susz, noś dłużej", promowanym w ramach globalnej strategii od lat przez szwedzką firmę Electrolux, producenta nowoczesnych, ekologicznych urządzeń AGD, dzięki którym przyszłość naszej planety może stać się znacznie lepsza.

Firma działa na wielu obszarach – od ograniczania naszego wpływu na środowisko, uświadamiania i inspirowania konsumentów do proekologicznych wyborów oraz pokazywania, jak poprzez drobne zmiany zachowań można dbać o naturę, po dostarczenie innowacyjnego sprzętu, który pozwala przedłużać trwałość ubrań.
Fot. mat. prasowe
Dlaczego suszarka suszarce nierówna?

Nowoczesny sprzęt AGD to urządzenia znacznie bardziej zaawansowane technologicznie, niż wydaje się wielu z nas. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie suszarki do ubrań wyglądają podobnie, to różni je multum rozwiązań wpływających na wiele aspektów; począwszy od tego, w jakim stopniu chronią tkaniny, poprzez wysokość naszych rachunków, aż po ergonomię obsługi.

Idealnym przykładem mogą być tutaj inteligentne suszarki Electrolux, czyli sprzęty, w których zastosowano cały wachlarz rozwiązań inżynieryjnych z najwyższej półki. Są ekstremalnie wręcz energooszczędne (włączając w to najwyższą klasę A+++), co jest zasługą m. in. zaawansowanej technologii pomp ciepła, która pozwala zaoszczędzić nawet 40 procent energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi urządzeniami kondensacyjnymi.

Znajdziesz w nich również nowoczesne silniki falownikowe, przenoszące mniejsze obciążenia na bęben i wentylator, co z jednej strony przedłuża żywotność urządzeń, natomiast z drugiej skraca czas suszenia i zapewnia bardziej równomierne efekty.

Jak przystało na sprzęty dostosowane do oczekiwań osób żyjących w XXI wieku, ich pracą możemy sterować przy pomocy smartfonów i tabletów. Ot, skorzystaj z aplikacji My Electrolux Care, a procesem suszenia będziesz zarządzać i wygodniej, i precyzyjniej.
Fot. mat. prasowe
Czy to prawda, że do suszarki nie można wkładać najdelikatniejszych ubrań?

Tak i nie. Owszem, w przypadku większości dostępnych na rynku urządzeń powinniśmy zachowywać szczególną rozwagę, ponieważ proces suszenia może być prostą drogą zarówno do kurczenia się wrażliwych tkanin, jak też destrukcji ich włókien.

Sprawy mają się zgoła inaczej w przypadku zaawansowanych suszarek Electrolux. Wyekwipowano je w specjalne programy dostosowane do 93 procent tkanin. Dzięki temu zapewniają optymalną ochronę nie tylko bawełnie, odzieży dżinsowej oraz rozmaitym tkaninom syntetycznym i mieszanym.

Do wyboru są także programy przeznaczone do jedwabiu, koronek i strojów sportowych, a także wełny - w modelu 800 DelicateCare bezpieczeństwo tego procesu zostało potwierdzone certyfikatem Woolmark.

Lecz to jeszcze nie wszystko: odpowiedni program zadba o odzież puchową (sprawa istotna zwłaszcza dziś, gdy przygotowujemy garderobę do sezonu jesienno-zimowego). Efekt? Ciepłe kurtki zachowają nie tylko świetny wygląd, lecz także zapewnią optymalną izolację termiczną – lepszą o 30 procent niż w przypadku suszenia na wolnym powietrzu. Coś jeszcze? Sprzęty Electrolux posiadają także program do suszenia kołder i prześcieradeł.
Fot. mat. prasowe
Dlaczego dobra suszarka jest aż tak istotna w przypadku strojów sportowych, które z założenia są przecież bardzo trwałe?

W nowoczesnej odzieży outdoorowej i funkcjonalnej stosuje się coraz bardziej zaawansowane membrany, które spełniają swoją rolę wyłącznie do momentu, w którym nie zniszczymy ich podczas niewłaściwego suszenia. Czyli procesu, w którym potraktujemy je zbyt wysoką temperaturą.

W jaki sposób możemy zagwarantować sobie, że takie ubrania nie stracą swych wiatro- i wodoodpornych właściwości? Jak przywrócić pożądane cechy membranom, które wcześniej potraktowaliśmy w nieodpowiedni sposób? Wystarczy skorzystać z suszarek bębnowych Electrolux, które posiadają program przeznaczony do odzieży outdoorowej i funkcjonalnej.

Potrafią wykorzystywać ponownie ogrzane powietrze, wytworzone podczas suszenia, zarazem kontrolując na bieżąco temperaturę – w razie potrzeby podwyższają ją tak, aby zagwarantować satysfakcjonujące rezultaty (rozumiane np. jako szybki, sprawny proces suszenia), zarazem dbając o to, aby nie była zbyt wysoka, dzięki czemu stroje sportowe będą służyć nam przez wiele sezonów.
Fot. mat. prasowe
Czy suszenie powinno odbywać się zgodnie z zasadą "im dłużej, tym lepiej"?

Oto mit, który prowadzi zarówno do niszczenia ubrań, jak też niepotrzebnej konsumpcji prądu (co jest niekorzystne zarówno z punktu widzenia i ekologii, i "ekonomii domowej") oraz marnowania naszego cennego czasu.

W jaki sposób unikać przesuszenia ubrań? Wystarczy wybrać urządzenie wyposażone w technologię SensiCare (znajdziesz ją w suszarkach Electrolux z serii 700, 800 i 900). Zaawansowane czujniki wilgotności oraz temperatury wykryją moment, w którym tkaniny staną się suche, kończąc program w idealnym momencie. Nie za wcześnie, nie za późno, w sam raz.

Jeżeli zależy ci na jeszcze większej precyzji pomiarów, skorzystaj ze wsparcia unikalnej technologii Electrolux 3DSense (dostępna jest w wybranych modelach serii 900), w której czujnik analizuje poziom wilgotności nie tylko na powierzchni tkanin, lecz także w najgłębiej ukrytych włóknach.
Fot. mat. prasowe
Czy odświeżanie ubrań przy pomocy pary może być NAPRAWDĘ skuteczne?

Zdecydowanie tak. W przypadku słabiej zabrudzonych elementów garderoby szybki proces odświeżenia przy pomocy pary przyniesie równie dobre efekty co pranie. Co niezmiernie ważne, przy okazji oszczędzasz energię elektryczną i wodę (tej drugiej podczas odświeżania parowego zużyjesz o ponad 40 litrów mniej niż po włączeniu cyklu prania!).

Zalety tego rozwiązania widoczne są zwłaszcza w urządzeniach tak innowacyjnych, jak suszarki oraz pralki Electrolux z funkcją Steam Care, w których parę stosuje się w ostatnim cyklu suszenia lub prania.

Aby twoje życie stało się jeszcze wygodniejsze, konstruktorzy tych urządzeń AGD zadbali również o to, aby zminimalizować zagniecenia na odzieży, dzięki czemu można skrócić (bądź wręcz wyeliminować) prasowanie. Takie rozwiązania – przyjazne zarówno dla planety, jak i konsumenta – naprawdę lubimy.

Materiał powstał we współpracy z firmą Electrolux