Pandemiczna rzeczywistość. Czego boją się Polacy i jak zabezpieczają swoją przyszłość?

Unum
Dlaczego coraz więcej osób sięga dziś po polisy ochronne na życie? Co w tym zakresie zmieniła pandemia koronawirusa? Czego boją się Polacy i jak zabezpieczają swoją przyszłość? Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że coraz więcej osób sięga po polisy ochronne na życie.
Dlaczego coraz więcej osób sięga dziś po polisy ochronne na życie? Co w tym zakresie zmieniła pandemia koronawirusa? Czego boją się Polacy i jak zabezpieczają swoją przyszłość? Materiały prasowe / Unum Życie
– Jest to wynik m.in. pandemii koronawirusa, która pokazała nam wszystkim, że to, co do tej pory wydawało się nierealne, może stać się rzeczywistym zagrożeniem w naszym życiu. Naturalnie chcemy się zabezpieczyć przed skutkami tych zdarzeń, dlatego częściej sięgamy po ochronne produkty ubezpieczeniowe – podkreśla Małgorzata Morańska, rzecznik prasowy Unum Życie.

Jak wynika z badań PIU (Polskiej Izby Ubezpieczeń), Polacy najbardziej boją się śmierci bliskich, ich ciężkiej choroby, braku pieniędzy na leczenie oraz samotności. Najwięcej obaw Polaków dotyczy zdrowia oraz dostępności do opieki medycznej (zadeklarowało tak aż 71 proc. ankietowanych i był to największy wzrost obaw związanych z chorobami i zdrowiem w badaniu PIU). Podczas pandemii odsetek ten wzrósł aż o 5 punktów procentowych.


Polacy, bojąc się o własne zdrowie, coraz częściej myślą o zabezpieczeniu najbliższych na wypadek swojej śmierci czy choroby. Istotną rolę w zmniejszaniu tych obaw odgrywają dziś ubezpieczyciele. Coraz więcej osób decyduje się na zakup polisy ochronnej na życie, co potwierdza też ogólny wzrost składki z ubezpieczeń na życie o 9 proc. w stosunku do roku wcześniejszego.

Co piąty Polak, który kupił lub przedłużył ubezpieczenie zdrowotne, zadeklarował, że zrobił to w związku z pandemią. Ubezpieczenia na życie, jak wynika z raportu, dają spokój ducha oraz poczucie bezpieczeństwa, że w razie nieszczęścia rodzina i bliscy będą mieli środki potrzebne na dalsze życie.
Jak wynika z badań PIU (Polskiej Izby Ubezpieczeń), Polacy najbardziej boją się śmierci bliskich, ich ciężkiej choroby, braku pieniędzy na leczenie oraz samotnościMateriały prasowe / Unum Życie
Sytuacja pandemiczna niekorzystnie odbiła się też na psychice Polaków, co objawiło się m.in. większym poczuciem samotności. Według wyników drugiej fali badania samotność i odizolowanie w ostatnim roku najbardziej dotknęły osoby młode, co według badań może przełożyć się na długoterminowe negatywne skutki dla ich zdrowia psychicznego.

Ogólny poziom stresu był wysoki przez cały czas trwania pandemii, przy czym najsilniej odczuwany był na samym jej początku – w marcu 2020 roku. Od tego czasu Polacy obawiają się kryzysu finansowego i załamania rynku, przepełnionych szpitali i niewydolnego systemu służby zdrowia, zachorowania kogoś bliskiego, zbyt szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na skutek niestosowania się do zaleceń oraz paniki i nieracjonalnego zachowania innych ludzi. Boją się też utraty pracy (o ile w lutym 2020 r. 59 proc. Polaków obawiało się utraty pracy lub pozostania na bezrobociu w najbliższym czasie, o tyle w lutym 2021 r. było to już 61 proc. respondentów).

W niepokojący sposób wzrosła różnica w odczuwaniu obawy o utratę pracy między kobietami i mężczyznami. Według badania PIU z lutego 2021 r., aż 68 proc. kobiet obawia się utraty pracy w porównaniu z ok. 52 proc. mężczyzn. Jest to ponad dwukrotnie większa różnica niż w badaniu z lutego 2020 roku. Aż 77 proc. badanych w lutym 2021 r. zadeklarowało gotowość do przekwalifikowania się lub zmiany zawodu.

Niepewna sytuacja na rynku pracy przekłada się również na podejście do wydatków i oszczędności. Według badania Krajowego Rejestru Długów 24 proc. Polaków w styczniu 2021 r. nie miało żadnych oszczędności. Tylko 17 proc. zadeklarowało, że ma wystarczające oszczędności, by utrzymać się bez pracy przez pół roku.

Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną i obawy Polaków, a także nieustępującą pandemię koronawirusa, niepewność pracy oraz obawy o własne zdrowie i zdrowie najbliższych, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują dziś Polakom niezwykle atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, które dając gwarancje wypłaty środków w sytuacjach kryzysowych, dają jednocześnie spokój, poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.