Całkowity lockdown w Austrii. Do tego obowiązek zaszczepienia całej populacji

redakcja naTemat
Tak radykalnych kroków nie podjął jeszcze żaden kraj w Europie. Władze zapowiedziały obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli. Przepis wejdzie w życie od 1 lutego 2022 r. Wcześniej, już od najbliższego poniedziałku, w Austrii ma obowiązywać całkowity lockdown.
Decyzję ogłosił austriacki kanclerz Alexander Schallenberg. Jak poinformował, całkowity lockdown zostanie wprowadzony w poniedziałek 22 listopada. Ma trwać przez 10 dni, maksymalnie do 20. Wszystko po to, aby powstrzymać czwartą falę koronawirusa. Jak wymieniają austriackie media, w ramach lockdownu uczniowie będą musieli wrócić do nauki zdalnej, zamknięte zostaną restauracje i odwołane będą wydarzenia kulturalne.


Początkowo władze w Wiedniu zdecydowały się wprowadzić restrykcje dotyczące wyłącznie osób niezaszczepionych. Przepisy te weszły w życie w poniedziałek, ale nie poprawiło to statystyk. Liczba nowych zakażeń wciąż pozostaje wysoka, ok. 10 tys. dziennie. Dlatego rząd podjął decyzję o rozszerzeniu restrykcji na wszystkich obywateli.

Czytaj także: Dlaczego nie będzie nowych obostrzeń? Kuriozalne wyjaśnienia wiceministra zdrowia

– To bardzo bolesne – przyznał kanclerz Alexander Schallenberg. Przekonywał przy tym, że nowe obostrzenia są konieczne i będą obowiązywały wszystkich - bez względu na to, czy zaszczepili się przeciw COVID-19, czy nie.

Na tym jednak nie koniec. Od 1 lutego w całej Austrii wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19. – Nie chcemy piątej fali – uzasadniał kanclerz Schallenberg. "Długo, może zbyt długo" – mówił Schallenberg – zakładano, że wysoki wskaźnik zaszczepienia społeczeństwa da się osiągnąć bez wprowadzania obowiązku szczepień. Zdaniem kanclerza poziom zaszczepienia w Austrii jest zbyt niski. W Austrii poziom zaszczepienia populacji wynosi nieco ponad 64 proc. W Polsce ten wskaźnik to 53,4 proc.
Czytaj także: Polska już w czołówce świata pod względem liczby zgonów na covid. "Pytanie, jak daleko to zabrnie"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut