Masz dość prążków na swoim ciele? Z białymi rozstępami możesz walczyć – również w domu

redakcja naTemat
Białe rozstępy to powód kompleksów wiele kobiet, a także mężczyzn. Przez prążki na skórze – udach, brzuchu czy piersiach – często nie chodzimy na plażę czy basen albo unikamy krótkich spodenek. Jak usunąć białe rozstępy?
Białe rozstępy pojawiają się nie tylko na pośladkach, ale całym ciele Fot. Pexels / Karolina Grabowska

Białe rozstępy: co to?

"Rozstępy to (...) rozerwanie głębokich warstw skóry (naskórek jest nietknięty), objawiające się w postaci nieestetycznych, białych lub czerwonych prążków. Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za 'utkanie' skóry. Jeżeli włókna te zostaną w krótkim czasie za mocno, naciągnięte mogą się zerwać. Powstaje wtedy ubytek, 'dziura' wewnątrz tkanki, który najpierw jest czerwony/purpurowy (to świeży rozstęp), potem zmienia swoją barwę na biały/perłowy (to rozstęp stary)" – pisał w naTemat specjalista z zakresu medycyny estetycznej, dr Marek Wasiluk.


Powstawanie rozstępów składa się z dwóch faz: zapalnej i zanikowej. W fazie zapalnej skóra swędzi i szczypie, aż w końcu dochodzi do zerwania włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy mają wtedy czerwony kolor. Z kolei w fazie zanikowej rozstępy bledną i stopniowo przybierają odcień bieli.

Najczęściej pojawiają się na: pośladkach, udach, brzuchu, piersiach i rękach, a także plecach. Mogą też powstać na ramionach czy barkach.

Rozstępy: przyczyny

Rozstępy powstają zarówno na ciele kobiet, jak i mężczyzn – niezależnie od wieku czy sylwetki. Nie są one objawem żadnej choroby. Jak podkreślał w naTemat, specjalista z zakresu medycyny estetycznej, dr Marek Wasiluk, to mit, że rozstępy mają tylko osoby z nadwagą.

"Można być szczupłym i mieć rozstępy, tak samo jak można być nieco zaokrąglonym i ich nie mieć. Wynika to z faktów, że mamy różną, wytrzymałość skóry, która jest w pewnym stopniu zapisana w genach. Rozstępów można się nabawić, nie tylko przybierając na wadze, ale np. również rosnąć lub ćwicząc, a poza tym ma na to wpływ również jakość kolagenu i elastyny w naszym organizmie, które są zależne m.in. od naszej diety".

Do przyczyny rozstępów należą m.in.:

Białe rozstępy: jak usunąć?

W przypadku rozstępów kluczowa jest szybka reakcja – nowsze, czerwone rozstępy są łatwiejsze w leczeniu. Przybierają one rubinowy kolor, ponieważ pod skórą znajdują się naczynia krwionośne. Dzięki temu są bardziej podatne na zabiegi.

Niestety białe rozstępy, czyli rozstępy starsze, są trudniejszym przeciwnikiem. Z biegiem czasu naczynia krwionośne zwężają się, co utrudnia stymulację produkcji kolagenu. Mimo że rezultaty usuwania białych rozstępów są mniej spektakularne, niż rozstępów czerwonych, dostępne są jednak metody, które pomogą im szybciej zniknąć.

Jak usunąć białe rozstępy: metody

Najskuteczniejsze metody na białe rozstępy to zabiegi medycyny estetycznej. Rezultaty nie tylko są najszybsze, ale i najbardziej widoczne (co zależy jednak od wybranej metody i "wieku" rozstępów). Wśród nich są:

Warto jednak zaznaczyć, że zabiegi niekoniecznie muszą skutkować całkowitym zanikiem białych rozstępów. Mogą jednak rozjaśnić kolory prążków oraz je zmniejszyć. W niektórych przypadkach staja się one niemal niewidoczne.

Domowe sposoby na białe rozstępy

Kosmetyki niestety nie są pomocne w walce z rozstępami. "Aby wyjaśnić, czemu nie działają, trzeba najpierw zrozumieć, czym są rozstępy. Rozstęp to duży uraz, mówiąc obrazowo, jest dziurą w skórze, którą bardzo trudno zapełnić kolagenem. Sama się nie zregeneruje, podobnie jak urwany palec sam się nie zrośnie" – tłumaczył w naTemat dr Marek Wasiluk.

"W przypadku regeneracji potrzebny jest bardzo mocny zabieg stymulujący organizm do wytworzenia nowego kolagenu i elastyny. Poza tym rozstępy są umiejscowione bardzo głęboko w skórze (kilka milimetrów) i aby je usunąć, trzeba do nich dotrzeć. Jest niewiele metod, które spełniają oba warunki. Kosmetyki tym bardziej nie mają możliwości dotarcia głęboko w skórę, czyli tam, gdzie powstają rozstępy" – podkreślił specjalista w zakresie medycyny estetycznej.

Co na białe rozstępy: peeling

Prostym domowym sposobem na białe rozstępy jest regularny peeling, który usuwa nadmiar martwego naskórka, także ze skóry rozstępów. Dodatkowo peeling poprawia ukrwienie skóry i przyspiesza jej regenerację.

Co więcej, peeling łączony wraz z innymi zabiegami może polepszyć ich rezultaty. Usunięcie martwego naskórka z rozstępów pozwala bowiem zabiegom na głębszą penetrację skóry i szybsze działanie. Kluczowa w złuszczaniu naskórka jest jednak regularność i systematyczność.

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków peelingujących, można jednak z łatwością zrobić je w domu. Wypróbuj peeling solny – wymieszaj pół szklanki soli morskiej z dwoma łyżkami oliwy z oliwy i łyżką soku z cytryny. Nałóż mieszankę na wilgotne ciało i masuj je okrężnymi ruchami. Następnie zmyj peeling pod prysznicem.

Z kolei peeling kawowy zwalcza również cellulit. Zaparz pół szklanki mielonej kawy, a następnie przełóż same fusy do miski. Wymieszaj je z dwiema łyżkami śmietany lub jogurtu oraz łyżeczką cynamonu. Nałóż peeling na wilgotną skórę, masuj ciało, a następnie wszystko spłucz wodą.
Czytaj także: "Przypominają mi paski tygrysa". Rozstępy wchodzą na salony i przestają być powodem do wstydu

Białe rozstępy: jak zapobiec

Znaczenie ma profilaktyka. Mimo że żadna z metod profilaktycznych nie jest gwarantem braku rozstępów, to możne znacznie zmniejszyć ryzyko ich powstania. Warto więc zadbać o: .