Kiedy ostatnio odrobaczałeś swojego psa? To ważniejsze niż myślisz. Robaki przechodzą na ludzi

Daria Siemion
Każdy pies może nabawić się robaków. Nieważne czy mieszka w domu, czy na dworze. Wystarczy, że zbliży nos do odchodów chorego osobnika, zje zakażoną żywność lub zabrudzone ziemią mięso. Jak tego uniknąć? Na pewno warto nauczyć psa komendy "zostaw" i pilnować, by nic nie jadł na spacerach. Jednak podstawę stanowi regularne odrobaczanie. Jak często je wykonywać i jakie preparaty stosować? Podpowiadamy.
Odrobaczanie psów jest bardzo ważne fot. pl.123rf.com

Robaki u psa — rodzaje

Pasożyty u psów to częsty problem. Prędzej czy później będą zmagali się z nimi wszyscy właściciele psów, którzy zaniedbują regularne odrobaczanie pupila. Każdy z pasożytów może zaburzyć pracę organów wewnętrznych, m.in. mózgu i serca. Tym samym doprowadzi do śmierci czworonożnego przyjaciela.

Najczęściej występujące robaki u psów to:


Niektóre robaki można zauważyć w kale psa. Zaliczamy do nich tasiemca i wiele rodzajów nicieni. Białe plamy w kale oznaczają, że pies na 100 proc. ma robaki — to ich larwy. Ustaleniem, jakie to pasożyty, powinien zająć się lekarz. W tym celu należy dostarczyć mu próbkę kału.

Objawy robaczycy u psów

Robaczyca u psów może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej jednak przyjmuje formę zapalenia jelit i problemów z wypróżnianiem.

Najczęstsze objawy robaczycy u psów to: Diagnozę robaczycy stawia lekarz weterynarii. Należy dostarczyć mu próbkę kału psa. Jeśli w kale pojawiły się robaki, warto zrobić im zdjęcie i pokazać lekarzowi.

Tabletki na odrobaczanie psa

Środki do odrobaczania psów można kupić w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Najlepiej, by o rodzaju lekarstwa zadecydował lekarz.

Wpływ na wielkość dawki ma waga psa. Przed zakupieniem środka należy zważyć pupila. Jeśli nie masz wagi, możesz to zrobić u weterynarza. Jedna tabletka na odrobaczenie psa kosztuje ok. 10 zł. Przyjęło się, że jedna tabletka to odpowiednia dawka dla psa o wadze 10 kg. Jeśli waży 20 kg, to potrzebuje dwóch tabletek, itd.

Tabletka na odrobaczanie psa w zależności od substancji czynnej może działać na dwa sposoby. Pierwszy polega na porażeniu układu nerwowego pasożyta, a drugi na zaburzeniu jego przemiany materii i doprowadzeniu do śmierci z głodu.

Środek do odrobaczania należy podać psu rano (przed pierwszym posiłkiem). Najprostszą opcją jest włożenie tabletki w odrobinę mokrej karmy. Jeśli pies jest wybredny, można wykorzystać jego ulubiony przysmak.

Tabletki to najpopularniejszy sposób leczenia i zapobiegania robaczycy, ale na rynku znajduje się wiele innych, równie skutecznych rozwiązań. Należą do nich zawiesiny, które bardzo dobrze działają na włosogłówki i glisty, a także pasty na tęgoryjce i nicienie.

Skutki uboczne odrobaczania

Reakcje psa po odrobaczeniu mogą być bardzo różne. Zachowanie większości psów nie ulegnie zmianie. Niektórym pieskom będzie towarzyszyła senność. W takiej sytuacji nie należy im przeszkadzać.

Nie należy niepokoić się robakami w kale psa po odrobaczeniu. To zjawisko jest całkowicie normalne i oznacza, że pies chorował na robaczycę, a tabletka spełniła swoją funkcję i pasożyty wewnętrzne zostały wydalone. Taka sytuacja może trwać kilka dni.

Pies po odrobaczeniu może zwymiotować albo mieć biegunkę. Jeżeli nie towarzyszą temu inne objawy wskazujące na infekcję (np. gorączka), a objawy nie utrzymują się dłużej niż jeden dzień, to mieści się to w granicach normy. Są to jedyne akceptowalne skutki uboczne odrobaczania, choć nie są spotkane zbyt często.

Jak często odrobaczać psa?

Psa należy odrobaczać nie tylko wtedy, kiedy podejrzewamy, że choruje na robaczycę, ale przede wszystkim w ramach profilaktyki. Najlepiej, jeśli pies będzie odrobaczany co trzy miesiące, czyli cztery razy w roku. Absolutne minimum to dwa odrobaczenia rocznie. Odrobaczenie średniego psa kosztuje ok. 10 zł, więc nie jest to duży wydatek.
lek. wet. Małgorzata Miłosz

– Każdy właściciel psa musi bezwzględnie pamiętać o regularnym odrobaczaniu profilaktycznym. Zabieg taki powinno przeprowadzać się raz na kwartał. Nie zaszkodzi również wykonać profilaktycznego badania kału (fragment wykładu pt. „Choroby pasożytnicze psów”).

Nieregularne odrobaczanie psa może skutkować rozwojem wielu chorób. Do jednych z najbardziej uciążliwych należą świerzb oraz zapalenie pęcherza. Niektóre pasożyty mogą powodować wymioty i biegunki, które mogą doprowadzić do odwodnienia i śmierci psa.

Dlatego tak istotne jest nie tylko regularne odrobaczanie psa, ale również sprzątanie po swoim pupilu. W psim kale znajdują się nicienie, które są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt i młodych psów. Lepiej nie narażać innych.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/380885,czy-pies-moze-sie-przeziebic-jakie-sa-objawy-przeziebienia-u-psa

Kiedy odrobaczyć szczeniaka?

Odpowiedzialna opieka nad szczeniakiem to nie tylko wybór najlepszej karmy i socjalizacja, ale również regularne odrobaczania.

Pieska po raz pierwszy powinien odrobaczyć hodowca. Powinno to nastąpić w drugim tygodniu życia szczenięcia. Od tamtej pory należy odrobaczać pieska mniej więcej co 14 dni.

Odrobaczenie trzeba dopasować do kalendarza szczepień, by nie odbywało się wcześniej niż tydzień przed zaplanowaną szczepionką, ale też nie w dzień szczepienia oraz w dniu następnym.

Ostatnia dawka preparatu odrobaczającego powinna zostać podana na dwa tygodnie po odstawieniu od piersi matki. W tym czasie należy odrobaczać również sukę, by nie zaraziła dzieci.

Szczenięta do szóstego miesiąca życia należy odrobaczać co miesiąc. Później można postępować zgodnie z harmonogramem odrobaczania dla psów dorosłych.

Czy są domowe sposoby na odrobaczenie psa?

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia robaczycy u psów jest podawanie tabletek odrobaczających stworzonych z myślą o tym gatunki. Na psy nie działają oleje z pestek dyni, jabłka, czy czosnek. Mało tego — sytuację pupila można w ten sposób pogorszyć!

Układ pokarmowy psów jest skonstruowany zupełnie inaczej niż ludzki. Psy mają krótsze jelito grube i nie trawią niektórych produktów, które u ludzi nie powodują żadnych dolegliwości, np. czekolada jest dla psów trująca, podobnie jak czosnek i awokado.

Na psy nie zadziałają również lekarstwa dla ludzi. Nie wolno podawać im ani środków bez recepty, ani na receptę. W przypadku podejrzenia robaczycy należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Podsumowując: zapomnij o domowych sposobach odrobaczania psa i zainwestuj w profesjonalne środki.

Robaki u psa a człowiek

Niektóre psie robaki mogą zagrażać ludziom. Mogą powodować wiele niebezpiecznych chorób, m.in. toksokarozę i zoonozę. Człowiek może zarazić się robakami poprzez głaskanie, wspólną zabawę, a również poprzez kontakt z larwami robaków na różnych powierzchniach, np. w kołdrze lub w piasku na placu zabaw.

Z larw wylegają się robaki, które trafiają do układu pokarmowego, a przez ściany jelita przenikają do krwiobiegu. Razem z krwią dostają się w zakamarki ludzkiego ciała. Niektóre pasożyty, m.in. tasiemce mogą dostać się do mózgu i spowodować zapalenie opon mózgowych (podobnie jak kleszcze), a nawet śmierć.

Larwy robaków mogą osadzać się w różnych narządach i rosnąć w nich przez lata. Mogą żerować w gałce ocznej, w jamie ustnej, w nerkach, czy w wątrobie. Z czasem w miejscu ich wgryzienia tworzą się torbiele, które rosną i uciskają inne narządy. Wtedy najczęściej pojawia się ból. Pęknięcie takiej torbieli grozi śmiercią.

Brzmi to strasznie, ale z tego powodu lepiej nie dawać całować się psu po twarzy. Tylko czy to wykonalne? Zdecydowanie lepszą opcją jest regularne odrobaczanie oraz profilaktyczne badania kału.