Szwecja krótko miała pierwszą premierkę w swej historii. Andersson zrezygnowała po kilku godzinach

Alan Wysocki
Szwecja krótko przeżywała rewolucyjne zmiany. Pierwszy raz w historii kraju premierką miała zostać kobieta. Magdalena Andresson, bo o niej mowa, chciała pokierować pracami mniejszościowego rządu złożonego z Zielonych i ugrupowań socjaldemokratycznych. Jednak polityczka ustąpiła ze stanowiska już po kilku godzinach.
Szwecja. Magdalena Andresson premierką. Fot. Flickr / Socialdemokraterna
W 2021 roku Andresson objęła funkcję liderki Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Teraz przy wsparciu koalicjantów z Zielonych i Partii Lewicy została premierką Szwecji in spe. Przejęła stery po ustępującym Stefane Löfvenie. Jednak już po kilku godzinach ogłosiła swoją dymisję

Szwecja: Magdalena Andersson krótko była pierwszą premierką w historii kraju

W głosowaniu jej kandydaturę poparło 175 na 349 parlamentarzystów szwedzkiego Sejmu. Przed polityczką od początku stało jednak ciężkie wyzwanie. Przez kilka godzin miała szansę sprawować władzę dzięki jedynie mniejszościowej koalicji socjaldemokracji i Zielonych.
Później Andresson zrezygnowała z nowego stanowiska przez wzgląd na nową ustawę budżetową. Prawicowej opozycji udało się przeprocedować swój własny projekt budżetu na następny rok. Za nagłe zmiany odpowiadają ugrupowania: Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańskich Demokratów orasz Szwedzcy Demokraci.


Przewrócenie do góry nogami polityki finansowej Szwecji wywołało kolejną konsekwencję - z mniejszościowego rządu wystąpili również Zieloni.
W 2022 roku przeprowadzone zostaną kolejne wybory, w których wybrani zostaną nowi posłowie i posłanki.

Kim jest Magdalena Andresson?

Andresson zaczęła karierę polityczną już w 1996 roku, gdy została doradczynią premiera Görana Perssona. W latach 1998-2004 była zatrudniona jako sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Przez trzy lata prowadziła pracami szwedzkiej agencji podatkowej. Następnie, w 2012 roku, została rzeczniczką Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Do Riksdagu (weszła w 2014 roku. Uzyskała reelekcję w 2018 roku. Od 2019 roku mianowano ją ministrą finansów w rządzie Stefana Loefvena.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut