Zrób w domu swoje własne mydło! To wcale nie jest takie trudne [PORADNIK KROK PO KROKU]
Mydło to nie tylko podstawowy środek higieniczny, ale również doskonała dekoracja i pomysł na prezent. A może by tak zrobić mydło w domu? Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, a co więcej możesz wytworzyć mydło naturalne, ekologiczne i o zapachu, jaki sobie wymarzysz. Oto jak wytworzyć domowe mydło.
- Mydło to podstawa codziennej higieny. Można z powodzeniem zrobić je samemu w domu.
- Jak zrobić w domu mydło? Podstawą są dwa składniki: tłuszcz i ług, który można zastąpić gotową i bezpieczną bazą mydlaną.
- Najpopularniejszą metodą robienia domowego mydła jest tzw. "melt and pour", czyli "stop i wlej". Domowe mydło zrobisz w ten sposób w kilku krokach.
- Do domowego mydła możesz dodać wybrane dodatki, np. olejki eteryczne czy barwniki.
Przygotowanie domowego mydła może być nie tylko świetną zabawą, ale również pozwoli nam zaoszczędzić. Dodatkowo możemy wybrać składniki i zapachy według swoich preferencji oraz mamy pewność, ze mydło jest naturalne i bezpieczne dla naszej skóry. Mydło DIY (Do It Yourself, czyli zrób to sam) to również świetny pomysł na prezent. Robienie własnego mydła w kostce jest również znacznie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, m.in. z powodu braku plastikowego opakowania.
Jak zrobić mydło w domu?
Do robienia mydła potrzebne są dwa rodzaje składników – kwas (tłuszcz) i zasada (ługu). Bazą jest tłuszcz, który może być zwierzęcy (smalec lub łój) lub roślinny (obecnie popularniejszy). Ług to z kolei wodorotlenek sody (w przypadku mydła w kostce) i wodorotlenek potasu (mydło w płynie).Tłuszcz i ług, czyli zasada i kwas, łączą się ze sobą w procesie chemicznym zwanym zmydlaniem. Jego produktem ubocznym jest właśnie mydło. Mimo że istnieją różne sposoby na domowe mydło, to należy pamiętać, że żadne mydło nie powstanie bez tłuszczu i ługu. Musi dojść bowiem do reakcji zmydlania.
Tłuszcz
Do zrobienia domowego mydła możesz użyć wegańskich olejów roślinnych, takich jak:- oliwa z oliwek,
- olej kokosowy,
- olej z awokado,
- olejek migdałowy,
- olej jojoba,
- olej konopny,
- masło kakaowe,
- masło mango,
- masło shea.
Ług
Wiele przepisów na mydło DIY wymaga użycia ługu (powszechna nazwa wodorotlenku sodu) jako bazy. Praca z ługiem w domu może być jednak niebezpieczna, gdyż jest on żrący – nie tylko w zetknięciu ze skórą, również jego opary mogą podrażniać oczy i błony śluzowe. Zachowaj wiec środki ostrożności:- Najważniejsza jest dobra wentylacja – pracuj z ługiem wyłącznie w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu.
- Załóż gogle, maseczkę ochronną i rękawice żaroodporne.
- Trzymaj ług szczelnie zamknięty i w zamkniętej szafce, tak aby dostępu do niego nie miały dzieci.
Można jednak zrobić mydło bez ługu, co będzie w domu znacznie bezpieczniejsze. Wytworzenie mydła bez wodorotlenku sody umożliwia metoda melt and pour ("stop i wlej"), o której powiemy za chwilę. Najczęściej to ług i tłuszcz w jednym.
Mydło w domu: metody
Istnieją trzy podstawowe metody wytwarzania mydła w kostce:- 1. Na gorąco. To metoda tworzenia mydła od podstaw. W tej metodzie ciepło zewnętrzne przyspiesza proces zmydlania. Większość mydeł wytwarzanych na gorąco jest gotowych już następnego dnia. Jeśli wolisz jednak twardsze kostki mydła, warto odczekać co najmniej tydzień.
- 2. Na zimno. To również metoda tworzenia mydła od podstaw. Wykorzystywane jest tutaj wewnętrzne ciepło, które wytwarzane jest w reakcji chemicznej, jaką jest zmydlanie. Mydła wytwarzane ta metoda będą jednak gotowe dopiero po dłuższym czasie: od 4 do 6 tygodni.
- Melt and pour ("stop i wlej"). Jest to metoda najpopularniejsza w domu, gdyż nie wymaga użycia ługu. Nie jest to jednak wytwarzanie mydła od podstaw. "Melt and pour" polega na topieniu i formowaniu gotowych baz mydlanych, co jest znacznie bezpieczniejsze. Mydło to metodą można wytwarzać nawet razem z dziećmi. Mydło będzie gotowe już nawet po godzinie (większe formy do 24 godzin).
Jjak zrobić mydło: krok po kroku
Co będzie ci potrzebne do wykonania mydła metodą "stop i wlej":- baza: gotowa, kupna baza mydlana lub szare albo białe mydło, kawałki starych mydeł czy płatki mydlane,
- tarka (niepotrzebna jeśli kupiłeś bazę mydlaną w postaci wiórek),
- garnek i / lub miska,
- szklanka do odmierzania,
- trzepaczka,
- rękawice żaroodporne,
- silikonowe formy (zależne od naszych preferencji),
- opcjonalne dodatki: olejki zapachowe, barwniki, suszone owoce, kawa, cynamon, brokat, sok z warzyw lub owoców itd.
Krok 1: Wybierz przepis
W sieci znajdziesz setki przepisów na domowe mydła o różnych zapachach, kolorach i właściwościach. Jeśli jesteś początkujący, warto z nich skorzystać. Jednak jeśli masz już doświadczenie, możesz poeksperymentować.Krok 2: Stop bazę
Pierwszym krokiem jest stopienie bazy. Zanim to zrobisz i nie masz bazy w postaci wiórek, zetrzyj gotową bazę mydlaną lub mydła na tarce. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z przepisem i dodać do bazy niezbędne składniki, np. wodę.Większość przepisów na "melt and base" można wykonać w kuchence mikrofalowej lub w kąpieli wodnej. Jeśli używasz mikrofalówki, umieść bazę w naczyniu nadającym się do kuchenki mikrofalowej i podgrzewaj w wysokiej temperaturze przez minutę. Sprawdź, czy jest ona całkowicie stopiona. Jeśli nie, kontynuuj podgrzewanie w krótkich seriach od 20 do 30 sekund, aż baza całkowicie się rozpuści.
Z kolei, aby rozpuścić bazę w kąpieli wodnej, umieść ja w mniejszym naczyniu (np. misce) i postaw na garnku z wodą, która będzie gotowała się na kuchence. Pamiętaj, jednak, aby nie dopuścić do wrzenia. Gdy baza się rozpuści, zdejmij ją z ognia. Zachowaj ostrożność – baza będzie gorąca, więc pamiętaj o rękawicach żaroodpornych.
Krok 3: Dodaj zapachy
Po rozpuszczeniu bazy dodaj do niej zapach lub zapachy, np. olejki eteryczne. Jakie olejki wybrać? Wszystko zależy od twoich preferencji. Popularne olejki eteryczne to np. lawendowy, jaśminowy, rumiankowy, aloesowy czy różany. Pamiętaj, aby wybierać olejki, które są bezpieczne w kontakcie ze skórą.Przy dodawaniu zapachu postępuj zgodnie z przepisem. Jeśli improwizujesz, pamiętaj, że ogólną zasadą jest dodanie około 1 łyżeczki substancji zapachowej na pół kilograma mydła. Kluczem do sukcesu na tym etapie jest doprowadzenie stopionej bazy do wystarczająco wysokiej temperatury, aby łatwo było ją wymieszać, ale jednocześnie wystarczająco niskiej, aby nie wyparowały ulotne składniki i nuty zapachowe.
Jak to zrobić? Gdy baza się stopi, umieść naczynie z nią na żaroodpornej podstawce. Szybko, ale delikatnie wmieszaj zapach w bazę za pomocą trzepaczki. Pamiętaj, aby równomiernie rozprowadzić olejek w bazie, ale unikaj wszystkich pęcherzyków powietrza i staraj się ich nie dotykać. Na tym etapie możesz też dodać do mydła ewentualne dodatkowe składniki, jak barwniki.
Jeśli chcesz dodać barwniki, ale chcesz zrobić mydło naturalne, dodaj wyłącznie naturalne barwniki, takie jak: kurkuma (kolor pomarańczowy), sok ze szpinaku (kolor zielony), sok z buraka ćwikłowego (kolor fioletowy), zaparzona kawa (kolor brązowy) czy węgiel aktywny (kolor czarny). Jeśli decydujesz się na sztuczne barwniki, wybieraj jedynie barwniki do mydła, które będą bezpieczne dla skóry.