Ciągle swędzi cię skóra głowy? Dzięki tych 7 domowym sposobom możesz sobie z tym poradzić

redakcja naTemat
Swędzenie skóry głowy to częsta i uciążliwa przypadłość, która może dotknąć każdego. W niektórych przypadkach jest to symptom choroby, który wymaga kontaktu z lekarzem i leczenia, ale często można poradzić sobie ze świądem skóry na własną rękę. Oto 7 domowych sposobów na swędzenie skóry głowy.
Fot. 123RF
Co oznacza swędzenie skóry głowy?Przyczyny swędzenia skóry głowy często trudno ustalić, mają one bowiem różne podłoże, m.in. ogólnoustrojowe, neurologiczne i psychiatryczne. Nie zawsze uporczywe swędzenie jest jednak objawem choroby. Istnieje również świąd skóry głowy o charakterze idiopatycznym, czyli taki, którego przyczyna jest nieznana.


Najczęstsze przyczyny swędzenia głowy:
Niektóre przypadki swędzenia skóry głowy wymagają leczenia. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli twoje objawy:

W wielu przypadkach (gdy leczenie medyczne nie jest konieczne) pomogą domowe sposoby na swędzenie głowy.

Swędząca skóra głowy: domowe sposoby


1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy, który znajduje się praktycznie w każdym domu, ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Może on pomóc na swędzenie, które spowodowane jest suchą skórą głowy. Rozcieńcz ocet jabłkowy w ciepłej wodzie i po nałożeniu na włosy szamponu, wypłucz je przygotowaną mieszanką. Pomoże to nie tylko na swędzenie skóry głowy, ale również łupież.

2. Miętowy olejek eteryczny

Olejek miętowy może skutecznie redukować łupież i łagodzić swędzenie. Rozcieńcz olejek innym olejem, np. oliwą z oliwek i wmasuj go w skórę głowy przed myciem włosów szamponem. Możesz również użyć herbaty miętowej jako płukanki po umyciu.

3. Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek eteryczny ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne i przeciwzapalne. Olejek z drzewa herbacianego może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować swędzenie skóry głowy spowodowane przez łupież, łojotokowe zapalenie skóry i wszy.

Uwaga, olejek z drzewa herbacianego może podrażniać skórę, dlatego ważne jest, aby przed użyciem rozcieńczyć go wodą lub stosować w małych ilościach. Dodaj od 10 do 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do delikatnego, łagodnego szamponu lub wymieszaj go z oliwą z oliwek i wmasuj bezpośrednio w skórę głowy.

4. Olej kokosowy (organiczny)

Organiczny olej kokosowy jest naturalnie pozyskiwany z dojrzałych orzechów kokosowych. Zawiera kwas laurynowy, czyli nasycony tłuszcz o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, który pomaga skórze skutecznie wchłaniać olej. Dzięki temu olej kokosowy to łagodzący sposób na swędzącą skórę głowy, które przyczynami są m.in. egzema lub wszy.

W tym drugim przypadku warto jednak połączyć olej kokosowy z anyżowym olejkiem anyżowym. Według badania z 2010 roku ta kombinacja jest znacznie skuteczniejsza w odwszawianiu i eliminowaniu swędzenia skóry głowy niż permetryna, lek stosowany w walce z wszami.

5. Szampon przeciwłupieżowy z pirytionianem cynku

Badanie z 2010 roku wykazało, że osoby z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry mają ponad dwukrotnie większą ilość histaminy na skórze głowy niż osoby, które nie mają problemu ze swędzeniem skóry głowy. Przeanalizowano w nim wpływ szamponów zawierających pirytionian cynku na poziom histaminy. Uczestnicy badania, którzy borykali się ze swędzeniem skóry głowy i stosowali szampon, mieli nie tylko mniejszy poziom histaminy, ale również zaobserwowali znacznie mniejszą intensywność swędzenia.

Szampon z pirytionianem cynku może sprawdzić się u osób, których głowa swędzi z powodu alergii – te powodują bowiem wzrost poziomu histaminy. Pirytionian cynku nie tylko pozytywnie wpływa na ten organiczny związek chemiczny, ale również ogranicza również przyrostu drożdży, który jest z kolei przyczyną łojotokowego zapalenia skóry.

Szampony przeciwłupieżowe z pirytionianem cynku są łatwo dostępne w drogeriach. Pamiętaj jednak, aby wcześniej sprawdzić ilość pirytionianu cynku w składzie szamponu, gdyż różni się ona w zależności od marki. Być może będziesz więc musiał wypróbować kilka szamponów, zanim znajdziesz ten, który jest dla ciebie najlepszy.

A jak często myć głowę, gdy cierpimy na swędzenie skóry głowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od indywidualnego przypadku i własnych preferencji. U niektórych to codzienne mycie szamponem najbardziej łagodzi swędzenie, u innych za bardzo wysusza skórę głowy. Te osoby mogą zaobserwować większe złagodzenie swędzenia skóry głowy dzięki myciu włosów co dwa lub trzy dni, zamiast codziennie.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/162435,wszystko-swedzi-i-drazni-nie-mozna-sie-skupic-porzadnie-wyspac-tak-czuja-sie-chorzy-na-azs

6. Szampon z ketokonazolem

Ketokonazol to syntetyczny azolowy lek przeciwgrzybiczy, który ma szerokie działanie, m.in. skutecznie redukuje grzyby z rodzaju Malassezia, których nadmiar na skalpie może spowodować zapalenie mieszków włosowych lub łuszczycę skóry głowy. Ketokonazol może dostać w aptece, jest on także składnikiem niektórych szamponów.

Szampony ketokonazolowe zmniejszają łupież i łysienie bliznowaciejące oraz swędzenie spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry. Mogą one zawierać 1 lub 2 procent ketokonazolu jako składnika aktywnego. Bardzo możliwe, że trzeba będzie poeksperymentować z szamponami kilku producentów, zanim znajdziesz ten, który najbardziej co odpowiada.

Jak pisaliśmy wcześniej, częstotliwość mycia włosów zależy od naszych osobistych potrzeb. U niektórych łagodzenie swędzenia skóry głowy powoduje codzienne mycie szamponem, a u innych co drugi dzień. Uwaga, nie należy używać ketokonazolu w przypadku otwartych ran lub opuchniętej skóry.