Kamiński wydał rozporządzenie. Ważne zmiany na granicy polsko-białoruskiej

Alan Wysocki
Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie w sprawie zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej. Zmiany zaczną obowiązywać od środy do 1 marca 2022 roku. Minister spraw wewnętrznych i administracji zakazał także noszenia wszelkiego rodzaju broni w województwie podlaskim i lubelskim.
Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie ws zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter / East News
Sejm przegłosował ustawę o ochronie granicy, a po kilkunastu minutach podpisał ją Andrzej Duda. Projekt zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na terenie, gdzie występuje realne zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa.

Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie. Zakaz przebywania dla 8 powiatów

Zakaz może wprowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej konieczne jest uzyskanie opinii komendanta straży granicznej. Mariusz Kamiński już skorzystał z nowego prawa, publikując w Dzienniku Ustaw rozporządzenie.
"Wprowadza się czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r" – czytamy w dokumencie.


Zakaz obowiązuje na terenie powiatów: bialskiego, włodawskiego, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego, białostockiego, hajnowskiego oraz siemantyckiego.

Rozporządzenie nie obejmuje mieszkańców powiatów, osób prowadzących tam działalność gospodarczą, osób pracujących we wskazanych powiatach oraz uczestników kultu religijnego.

Kamiński nałożył także zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Zabronione jest także przemieszczanie się z bronią w stanie rozładowanym.
Zgodnie z nową ustawą dziennikarze mogą ubiegąć się o akredytacje zezwalające na tymczasowy pobyt na terenie 8 powiatów. Przepustki będą wydawane przez lokalnego komendata straży granicznej. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, według której prasa mogłaby mieć swobodny dostęp na granicę.

Minister wydał także rozporządzenie w sprawie uzbrojenia straży granicznej. Od 1 grudnia służby mogą korzystać z: ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, plecakowych miotaczy substancji obezwładniających, granatów łzawiących, oraz innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Po interwencjach dyplomatycznych Angeli Merkel i Emannuela Macrona udało się częściowo załagodzić konflikt między Alaksandrem Łukaszaneką a Polską. Służby odnotowują coraz mniej prób sforsowania granicy przez duże grupy migrantów.
Od początku listopada straż graniczna zatrzymała 352 migrantów. Są to głównie obywatele Iraku, Syrii, Turcji, Afganistanu i Indii. 30 listopada poinformowano o 132 udaremnionych próbach nielegalnego wejścia do kraju.

30 listopada odnotowano dwie próby forsowania zasieków. Pierwsza z nich miała miejsce w Mielniku. Druga zaś w Szudziałowie.

Od początku roku odnotowano 37,8 prób nielegalnego przekroczenia w granicy. W samym listopadzie mowa 8,8 tysiącach zdarzeń. Łącznie od stycznia do 30 listopada zatrzymano 2 642 nielegalnych imigrantów. Przyjęto także 6,5 tysiąca wniosków o uzyskanie ochrony międzynarodowej.
Czytaj także: Zrobił to bez namysłu. Jest decyzja prezydenta Dudy ws. nowej ustawy o ochronie granicy

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut