Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Paulina Szymańska
Gdy jest zimno, akumulator samochodowy traci moc, a jednocześnie silnik potrzebuje więcej prądu do rozruchu. Jeśli akumulator nie jest utrzymany w dobrym stanie, samochód nie uruchomi się po zimnej nocy. Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?
Jak zadbać o akumulator zimą, aby codziennie odpalać samochód bez stresu? unsplash.com

Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Nowoczesne akumulatory samochodowe są bardzo wrażliwe na temperaturę. Jeśli zimą temperatura spadnie poniżej zera, procesy chemiczne w akumulatorze kwasowo-ołowiowym ulegają spowolnieniu (zawartość po prostu zamarza). Rezultat? Akumulator dostarcza o wiele mniej energii. Oto nasze wskazówki dotyczące dbania o akumulator, gdy jest zimno!

Czytaj także: Pogoda na święta, o jakiej marzyliście. Szykuje się potężne uderzenie zimy

Jak długo działają akumulatory samochodowe?

Standardowo akumulator w samochodzie należy wymienić najpóźniej po pięciu latach. Realnie, tanie akumulatory kupione w supermarkecie wytrzymują znacznie krócej. Z kolei akumulatory wysokiej jakości zalecane przez producentów również mogą się przedwcześnie zepsuć. Całkowite rozładowanie może spowodować trwałe uszkodzenie akumulatora. Jak całkowicie rozładować akumulator? Wystarczy zostawić włączone reflektory na kilka godzin. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również sytuacji, gdy akumulator jest stale przeładowany z powodu usterki alternatora.


Czytaj także: Akumulator padł na mrozie. Oto kilka sposobów, które pomogą ci pokonać ten kłopot

Co możesz zrobić, aby zadbać o akumulator zimą?

Aby akumulator samochodowy był sprawny zimą i miał długą żywotność, należy podjąć kilka środków zapobiegawczych. Oto najpopularniejsze sposoby na zachowanie go w dobrej kondycji przez długi czas.

Regularnie sprawdzaj stan naładowania akumulatora samochodowego


Jeśli parkujesz swój samochód poza ocieplanym garażem, zdecydowanie powinieneś sprawdzić poziom naładowania akumulatora w warsztacie i w razie potrzeby naładować go. Aby to zrobić, zaparkuj pojazd, kiedy będzie już ciemno z włączonymi światłami mijania przed ścianą i wyłączonym silnikiem. Jeśli po kilku minutach światła przygasną lub kontrolka akumulatora zacznie się świecić, to znak, że naładowanie akumulatora powoli się kończy i należy go naładować.
pexels.com


Wyłącz pożeracze energii

Mróz skutecznie utrudnia pracę akumulatora. Zwłaszcza jeśli nie ma on czasu na regenerację w dłuższej trasie po zimnym starcie. Aby akumulator oszczędził jak najwięcej energii dla rozrusznika podczas rozruchu, odbiorniki zużywające energię, takie jak dmuchawa, radio, ogrzewanie przedniej szyby i siedzeń, powinny zostać wyłączone przed uruchomieniem.

Utrzymuj akumulator w cieple

Możesz chronić akumulator za pomocą osłony termicznej - wtedy nie będzie tak szybko stygł po skończonej jeździe. Uwaga - pokrowiec należy usunąć z nadejściem ciepłych dni, w przeciwnym razie istnieje ryzyko przegrzania.

Utrzymuj akumulator w czystości

Ważną kwestią w pielęgnacji akumulatora jest czystość. Prąd przepływający przez wilgotny brud, trwale rozładowuje akumulator samochodowy. W związku z tym należy regularnie sprawdzać, czy styki i połączenia są czyste.

Unikaj krótkich podróży

Krótkie odległości są trucizną nie tylko dla akumulatora, ale także dla silnika i układu wydechowego. Komponenty nie mają czasu na rozgrzanie, a kondensacja nie może odparować. To z kolei zwiększa ryzyko powstania od wewnątrz plam rdzy i zniszczenia układu wydechowego. Lepiej jeździć na dłuższych dystansach lub po prostu przesiąść się na transport publiczny.