Dlaczego ręce są czerwone od zimna? Reaguj, zanim będzie za późno!

Paulina Szymańska
Dlaczego ręce są czerwone od zimna? Ciśnienie krwi, hormony i inne czynniki naczyniowe odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o przepływ krwi do organizmu. Zimne dłonie wskazują przede wszystkim na to, że obecnie nie są dobrze ukrwione. Zdarza się to szczególnie zimą.
Dlaczego ręce są czerwone od zimna? pexels.com

Dlaczego ręce są czerwone od zimna?

Nasze ciała są zaprojektowane tak, aby regulować naszą temperaturę. Kiedy na zewnątrz jest zimno, ciało dba o to, aby krew przepływała do wszystkich ważnych narządów, aby je ogrzać. Może to zmienić ilość dopływu krwi do dłoni i stóp, powodując uczucie zimna. To normalne. Naczynia krwionośne w dłoniach i stopach kurczą się, gdy jest zimno, aby zapobiec utracie ciepła.

Kiedy jest zimno, naczynia w skrajnych kończynach (kończynach) zwężają się najpierw w palcach rąk i nóg, a także na czubku nosa, brodzie i małżowinach usznych. Kiedy ciało ponownie się rozgrzewa, naczynia rozszerzają się, a krew wraca do palców. To często powoduje mrowienie i czasami może być naprawdę bolesne.


Czytaj także: Nie tylko rękawiczki. Sposoby na popękane, przesuszone dłonie

Skóra dłoni jest również szczególnie cienka i zazwyczaj nie ma ochronnej warstwy tłuszczu. Najdelikatniejsze sensory i bardzo wrażliwe włókna nerwowe przekazują bodźce odnośnie uczucia zimna i ciepła. Główną rolę odgrywa układ nerwowy, który ma wpływ na to, czy wiele małych naczyń przebiegających przez dłonie jest szerokich czy wąskich. Kontroluje też wiele funkcji organizmu, takich jak równowaga hormonalna, krążenie, trawienie czy równowaga cieplna. Psychika może również wpływać na regulację naczyń krwionośnych poprzez ściśle powiązane działania nerwowe. Stres lub lęki mogą czasami zmrozić nam ręce, nawet jeśli na zewnątrz nie jest zimno.

Dlaczego ręce od zimna robią się czerwone?

Zimne dłonie przez cały czas występują zwykle z powodu zmniejszonego dopływu krwi do rąk. Nasze ciała utrzymują ciepło w dłoniach przede wszystkim poprzez regulację przepływu krwi z serca, w dół ramienia, aż do opuszków palców. Więcej krwi na dłoniach oznacza różowe, cieplejsze dłonie; mniejszy przepływ krwi oznacza zimniejsze, czerwone i czasami bolesne ręce.

Uporczywie zimne dłonie, szczególnie ze zmianami koloru skóry, mogą być sygnałem ostrzegawczym uszkodzenia nerwów, problemów z przepływem krwi lub uszkodzenia tkanek dłoni lub palców. Na przykład, jeśli jesteś na zewnątrz w ekstremalnie zimną pogodę i masz zimne ręce, zmiany koloru skóry mogą być sygnałem ostrzegawczym przed odmrożeniami.

Czytaj także: Zbliżają się mrozy i chłodne wiatry – czym smarować skórę dziecka, by uchronić ją przed ich szkodliwym działaniem

Zmiana koloru dłoni na czerwone są często efektem odmrożeń - to niewielkie zmiany spowodowane zapaleniem drobnych naczyń krwionośnych po ekspozycji na zimne powietrze. Często są bolesne i mają tendencję do wpływania na skórę dłoni i stóp.

Oznaki i objawy, na które należy zwrócić uwagę, gdy masz zimne dłonie, obejmują:


Krew, która napływa do naszych rąk, zwykle przepływa przez dwie tętnice - promieniową i łokciową. Zimne dłonie są spowodowane zmniejszeniem dopływu krwi do dłoni. Może się to zdarzyć w przypadku wielu rzeczy, w tym:

Zwężenie naczyń. Wokół wszystkich głównych tętnic naszego ciała znajdują się mięśnie, które automatycznie kurczą się lub rozluźniają w celu zmniejszenia lub zwiększenia przepływu krwi. Pozwala to organizmowi na wysyłanie większej ilości krwi i ciepła do najważniejszych narządów ciała (takich jak serce, płuca i mózg), tymczasowo zmniejszając przepływ krwi do rąk i stóp. Choroby zimnej ręki, które wynikają przez zwężenia naczyń krwionośnych, występują, gdy te mięśnie zbyt długo wywierają nacisk na tętnice, co zmniejsza przepływ krwi. To właśnie powoduje, że palce zmieniają kolor na niebieski - proces zwany sinicą. Kiedy palce są ponownie rozgrzane, zwiększony przepływ krwi powoduje zaczerwienienie i ból palców. Po chwili palce wracają do normalnego koloru skóry, powodując obrzęk i mrowienie.

Okluzja naczyń. Dzieje się tak, gdy jedno lub więcej naczyń krwionośnych w dłoni lub nadgarstku zostaje zablokowanych.

Czytaj także: Dlaczego kobiety mają zimne stopy? To biologiczna strategia przetrwania

Choroby naczyń krwionośnychIstnieje wiele chorób naczyń krwionośnych, które mogą powodować zwężenie i zamknięcie naczyń. Jedną z najczęstszych jest choroba Raynauda, ​​podczas której dochodzi do nieprawidłowej reakcji dłoni na działanie zimna.

Jak zapobiec czerwonym dłoniom podczas zimy?

Brzmi to banalnie, ale jedną z głównych przyczyn zimnych rąk w zimiezbyt cienkie ubrania. Ciepła, izolująca, a przede wszystkim sucha odzież jest więc najskuteczniejszym sposobem jej przeciwdziałania.

Ruch, aby pobudzić krążenie. Najlepiej jest deptać w miejscu lub uderzać dłońmi, aby krew z cieplejszych obszarów dostała się do rąk. Pomocne może być również delikatne pocieranie, trzymanie ciepłego kubka i popijanie gorącej herbatki imbirowej, która zarówno rozgrzewa od środka, jak i pobudza krążenie krwi.

Czytaj także: Najlepsza rozgrzewająca kawa na zimne dni? Z dużą ilością przypraw!