Jak dbać o smartfon podczas mrozów? Chroń go, albo będziesz musiał kupić nowy

Paulina Szymańska
Jak dbać o smartfon podczas mrozów? Kiedy jest zimno, baterie smartfonów są narażone na utratę wydajności, a nawet trwałe uszkodzenie. Jak dbać o swój sprzęt, aby mógł służyć dłużej niż jedną zimę?
Zimno jest gorsze dla telefonu komórkowego niż upały! unsplash.com

Jak dbać o smartfon podczas mrozów?

Znowu robi się zimno! Nie tylko my sami, ale także nasza technologia jest podatna na wahania temperatury. Choć żaden sprzęt nie powinien być narażony na zbyt wysoką temperaturę, to zimno jest znacznie gorsze dla smartfona, które negatywnie wpływa na baterię i wyświetlacz. Pozytywną wiadomością jest to, że możesz chronić swój smartfon przed zimowymi temperaturami na zewnątrz znacznie lepiej i łatwiej niż przed upałem.

Jak chronić smartfon przed zimnem?

Niskie temperatury są częścią zimy, podobnie deszcz czy śnieg. Stanowią źródło zagrożenia dla smartfonów, ponieważ nie tylko zimno, ale i wilgoć mogą uszkodzić techniczne elementy znajdujące się w środku.

Wilgoć to duży problem dla każdego smartfona zimą. Szczególnie ważne jest to, że wilgoć może dostać się do telefonu komórkowego, nawet jeśli znajduje się on w kieszeni z dala od wody i śniegu.

Niskie temperatury mają wpływ na płynny elektrolit w akumulatorze. Mróz sprawia, że jest bardziej lepki i zmniejsza wydajność baterii oraz prędkość samego smartfona. Możliwe jest również, że opór wewnętrzny w akumulatorze całkowicie spadnie ze względu na lepkość elektrolitu - wtedy smartfon może się wyłączyć.

Z kolei mróz może negatywnie działać na ekran dotykowy urządzenia. W niskich temperaturach istnieje ryzyko, że ciekłe kryształy tworzące wiele wyświetlaczy IPS lub TFT mogą po prostu zamarznąć. Wyświetlacze AMOLED wykonane z organicznych diod elektroluminescencyjnych są bardziej wytrzymałe, jednak w bardzo niskich temperaturach mogą również chwilowo nie reagować na dotyk. Jest to nie tylko irytujące, ale też może prowadzić do długotrwałych szkód.
Jak dbać o smartfon zimą?unsplash.com


Chroń smartfony przed zimnem - unikaj zmian temperatury

Różnice temperatur mogą powodować kondensację pary wodnej w obudowie telefonu, co uszkadza elektronikę. Dlatego po powrocie z zimna i ciepła należy trzymać urządzenie przez chwilę w kieszeni. Nawet ładowanie powinno odbywać się tylko na urządzeniu o temperaturze pokojowej.

Czytaj także: Mało miejsca na telefonie? W ten sposób możecie go szybko posprzątać [PORADNIK]

Jak dbać o smartfona zimą? Unikaj wilgoci

Jeśli smartfon zamoczy się z zewnątrz, na przykład podczas upadku w śnieg, baterię należy natychmiast wyjąć, aby uniknąć zwarć. Jeśli nie jest to możliwe, np. dlatego, że bateria jest zainstalowana na stałe, należy natychmiast wyłączyć urządzenie i je wysuszyć.

Smartfon zimą - trzymaj go w cieple

Przede wszystkim nie należy trzymać telefonu komórkowego w zewnętrznych kieszeniach ani torebki, gdy jest mroźno. Upewnij się, że smartfon jest przechowywany w stosunkowo ciepłym miejscu. Zalecane są kieszenie wewnętrzne kurtki lub płaszcza, co ma dodatkowe plusy - jest dobrze zabezpieczony przed kradzieżą. Jeśli nie jesteś pewien, czy kieszeń wystarczająco ogrzeje smartfona, możesz go zawinąć w rękawiczkę lub czapkę.

Czytaj także: Zamiast patrzeć w oczy partnerowi, wpatrujemy się w ekran telefonu. Tak niszczymy związki

Zadbaj o swój telefon zimą - nie zostawiaj go na mrozie

Nie pozostawiaj telefonu przez dłuższy czas w samochodzie na mrozie. Kiedy auto przestanie być ciepłe, smartfon z minuty na minutę będzie bardziej narażony na działanie ujemnej temperatury. Może to poważnie uszkodzić baterię, a w najgorszym przypadku spowodować trwale mniejszą wytrzymałość.