Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla trzech grup zawodowych. Kogo obejmą?

Zuzanna Tomaszewicz
Rząd nareszcie zdecydował się podjąć stanowcze kroki w walce z pandemią. Jak ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski, od przyszłego roku trzy grupy zawodowe będą miały obowiązek szczepień na COVID-19. O kogo chodzi i kiedy przepis wejdzie w życie?
Nowe obostrzenia na grudzień 2021. Od kiedy obowiązkowe szczepienia? Fot. MAREK LASYK / REPORTER

Pandemia w Polsce

Przypomnijmy, że 7 grudnia MZ poinformowało o 19 366 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ponadto odnotowano 504 zgony. Co więcej, najwięcej pozytywnych wyników testów wyszło w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Już wcześniej "Wydarzenia" Polsatu ustaliły, że pakiet zmian, które zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki, będzie dotyczył m.in. obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia, pracowników DPS-ów i wojska. Teraz wiadomo jednak, jaka jest oficjalna decyzja rządu, co do nakazu przyjmowania szczepionek przeciwko COVID-19.

Obowiązek szczepień w Polsce

Adam Niedzielski oznajmił, że od 1 marca 2022 roku obowiązkowe szczepienia będą dotyczyły trzech grup zawodowych, które w pracy mają bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Chodzi o:
– Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z #COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – mówił szef resortu zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jakie są inne obostrzenia?


Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, Niedzielski zaznaczył też, że zostaną obniżone limity dla niezaszczepionych do 30 proc. w miejscach użytku publicznego i obiektach sakralnych. Zmiany wchodzą w życie 15 grudnia. Do limitów niewłączane są osoby zaszczepione. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość Polaków opowiada się za obowiązkiem okazywania certyfikatów covidowych przed wejściem do miejsc publicznych takich jak galerie handlowe czy kościoły. Aż 62,4 proc. Polek i Polaków popiera to rozwiązanie przy wejściu na koncerty oraz do instytucji kultury takich jak muzea i galerie sztuki. Przeciwnego zdania było 37,1 proc. badanych.
Czytaj także: Zaskakujące wyniki sondażu. Oto, co Polacy myślą o certyfikatach covidowych

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut