KRS jeszcze bardziej upolityczniona? PiS szuka nowych sędziów

Natalia Kamińska
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nabór do tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o drugą kadencję tej instytucji. Obwieszczenie opublikowano już w Monitorze Polskim. Niezależność tzw. nowej KRS podważyły wcześniej TSUE i ETPC.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nabór do tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter
Obwieszczenie w sprawie wyborów do tzw. nowej KRS pojawiło się już w "Monitorze Polskim". Dotyczy wyboru 15 sędziów. Na zgłoszenie kandydatów jest 30 dni od publikacji.

W tekście dostępnym w "Monitorze" czytamy, że na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa "obwieszcza się o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych".

Obwieszczenie wydane na podstawie ustawy o KRS

To że obwieszczenie pojawiło się teraz, nie jest przypadkowe. Zostało wydane na podstawie ustawy o KRS. Zgodnie z tymi przepisami, nie wcześniej niż na 120 i nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji członków Rady wybranych spośród sędziów, Marszałek Sejmu obwieszcza rozpoczęcie procedury zgłaszania kandydatów na nowych członków Rady.


Do KRS sędziów może zgłosić co najmniej 2 tys. dorosłych obywateli, a także 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. "Przy czym jedno zgłoszenie może dotyczyć wyłącznie jednego kandydata na członka" - precyzują przepisy.

Procedura wyboru nowych sędziów

Jak wygląda procedura wyboru? Zgłoszone kandydatury najpierw zostają ocenione przez kluby poselskie, które wskażą Marszałkowi Sejmu, komu udzielają poparcia. Następnie z tych osób sejmowa komisja musi wybrać 15 osób. Co ważne na liście musi być co najmniej jeden kandydat każdego klubu poselskiego.

O tym, czy osoby wymienione na liście zasiądą w KRS na kolejne 4 lata, decyduje następnie Sejm. Robi to większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli to się nie uda się wybrać, w ponownym głosowaniu Sejm wybiera członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W praktyce decyzję tę podejmie klub PiS i jeden z klubów, który poprze go w głosowaniu. Zwraca na to uwagę portal OKO.press. – Do nowej KRS trafią więc raczej tylko sędziowie, którym ufa władza. Bo to da władzy kontrolę nad procesem nominowania na sędziów i ich dalszym awansowaniem - czytamy.

Niezależni sędziowie zapowiadają bojkot tych wyborów

Wybory do nowej KRS na drugą kadencję niezależni sędziowie raczej zbojkotują. – Nic się w naszym stanowisku sprzed czterech lat nie zmieniło. Co więcej dziś mamy liczne orzeczenia NSA, SN i ETPCz, które potwierdzają, że obecna KRS nie jest niezależnym organem – powiedział OKO.press prezes stowarzyszenia sędziów Iustitia prof. Krystian Markiewicz. Jak dodał, "więc startowanie w konkursie do niej byłoby pokazaniem, że uczestniczy się w niszczeniu praworządności w Polsce”.

Czytaj także: Jest pozew Europarlamentu przeciwko Komisji Europejskiej. Dotyczy Polski i Węgier

Przypomnijmy, że Polska cały czas czeka na decyzję Komisji Europejskiej, która to ocenia i zatwierdza krajowe plany odbudowy państw członkowskich. Są to granty oraz tanie pożyczki na odbudowę swoich gospodarek po pandemii koronawirusa. Unia ma zastrzeżenia, aby wypłacić Polsce te pieniądze m.in. ze względu na sytuację z praworządnością w naszym kraju.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut