Ubiór na Shreka? Prawie. Sprawdź, jak ubrać się zimą na cebulkę

Paulina Szymańska
Ogry, podobnie jak cebula - mają warstwy. Ten tekst zna każdy, kto chociaż raz obejrzał Shreka. Jak ubrać się zimą na cebulkę, aby być przygotowanym na zmienną pogodę? Podpowiadamy!
Jak ubierać się zimą na cebulkę? Warstwowo! pexels.com

Jak ubrać się zimą na cebulkę?

Zasada cebuli jest dość prosta i dzięki przykładowi z natury również dość łatwa do wyobrażenia. Jedna warstwa jest na drugiej. Ale warstwy muszą ze sobą współpracować. Zasada ubierania się na cebulkę pomaga być odpowiednio ubranym o każdej porze roku, aby nigdy nie było za zimno i nigdy za ciepło. Najczęściej wykorzystuje się ten sposób ubioru zimą.


Jak ubierać się warstwowo?

Ogromną zaletą ubierania odzieży opartej na zasadzie cebuli jest to, że zawsze możesz dostosować się do aktualnej temperatury i warunków atmosferycznych, po prostu zdejmując lub dokładając ubranie. Dzięki odpowiedniemu krojowi lub doborowi materiału, pot jest odprowadzany z ciała, a materiał nie chłonie wilgoci. Materiały z włókien syntetycznych najlepiej przewodzą wilgoć, ponieważ same z trudem mogą ją magazynować. Jeśli teraz ułożysz kilka warstw jedna na drugiej, muszą one zostać skoordynowane, aby system nadal działał.


Wadą jest to, że jeśli pogoda szybko się zmieni, trzeba będzie ponownie dopasowywać poszczególne warstwy, aby uzyskać optymalne działanie odzieży.

Ubieranie na cebulkę - warstwa pierwsza, podstawowa

Pierwsza warstwa cebuli to bielizna. Musi być noszona bezpośrednio na skórze. Panie lubią nosić bawełniane podkoszulki na ramiączkach jako spodnią warstwę. Jeśli bardzo mało się pocisz, możesz również założyć koszulę z merynosów (wełna).
Jak prawidłowo ubierać się zimą?pexels.com


Czytaj także: Kupujesz gruby sweter na zimę? Lepiej sprawdź jego skład. "To tak, jakby ubrać się w oponę"

Ubieranie na cebulkę - warstwa druga, izolacyjna

Ta pozycja zapewnia utrzymanie ciepła. Drugą warstwą mogą być na przykład dwa cienkie polarowe swetry ułożone jedna na drugiej. W przypadku niewłaściwych materiałów druga warstwa jest prawdziwym buforem wilgoci.

Dobrze sprawdzają się tu również artykuły odzieżowe wykonane z włókien syntetycznych. Przewiewne i lekkie warstwy polaru mają uniwersalne zastosowanie i są wygodne w noszeniu. Noszone pod kolejną warstwą zapewniają dużo ciepła.

Czytaj także: To ostrzeżenie na metkach ubrań wszyscy bagatelizują. Do czasu problemów ze zdrowiem

Zwykle druga warstwa nie jest wiatroszczelna i oczywiście nie jest wodoodporna ani wodoodporna. To bardzo utrudniłoby przechodzenie pary wodnej.

Ubieranie na cebulkę - warstwa trzecia, ochronna

Trzecia warstwa chroni przed warunkami atmosferycznymi. Tutaj ważne jest, aby chronić przed wiatrem i wodą. W zależności od przeznaczenia trzecia warstwa musi być również bardzo wytrzymała i odporna na rozerwanie.

Czytaj także: Czemu płaczemy od cebuli? Myślisz, że wiesz, ale to bardziej skomplikowane

Trzecią warstwę stosuje się, gdy jest bardzo wietrznie, a przede wszystkim w celu ochrony przed wilgocią (śniegiem, deszczem). Pamiętaj tylko, że jest to jedyna warstwa chroniąca przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli pogoda jest taka, że ​​możesz obejść się bez tej warstwy, możesz ją zdjąć. Zbyt często nadal można zobaczyć ludzi w górach, którzy prawie nagrzewają się, ale noszą po 10 warstw jedna na drugiej. Nie o to chodzi w zasadzie cebuli. Nie zawsze musisz zakładać wszystkie trzy warstwy.

Jak prawidłowo się ubrać zimą na cebulkę?

Rozsądne planowanie jest niezbędne w przypadku wycieczek na świeżym powietrzu.

I dotyczy to nie tylko trasy, ale przede wszystkim wyglądu odzieży. Ponieważ zależy to przede wszystkim od sytuacji pogodowej. Oto najważniejsze fakty w skrócie:

Zasada cebuli jest dość prosta i łatwa do wdrożenia w życiepexels.com


Każdy, kto pierwszy raz przebywa na dworze lub sytuacja pogodowa jest niepewna, powinien na początku ubrać się tak, aby nie zamarzł podczas odpoczynku. Jak tylko się ruszysz i trochę się rozgrzejesz (ok. 10-15 minut) możesz sprawdzić, czy nie pocisz się już za bardzo i pora zdjąć nadmiar odzieży z warstwy ocieplającej