Jak przygotować się na blackout? [ GOTOWA LISTA RZECZY ]
Blackout - w przypadku awarii zasilania szybko staje się jasne, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od elektryczności w naszym codziennym życiu. Powszechna awaria zasilania przez długi czas byłaby katastrofalna. Jak dobrze jesteśmy przygotowani na sytuację kryzysową, gdy w Polsce nagle zabraknie prądu?
Co to jest blackout?
Niestety nie jest to wyłącznie tytuł książki, a realne zagrożenie, które będzie miało wpływ na każdą sferę życia człowieka. Krótkotrwałe awarie zasilania zdarzają się raz po raz, głównie z powodu drobnych problemów technicznych i zazwyczaj można je szybko rozwiązać.
Przyczyny blackoutu - co powoduje awarię zasilania?
W większości przypadków, blackout to przerwa w dostawie prądu, która jest inicjowana przez krótki spadek napięcia przez przeciążoną sieć energetyczną. Innymi przyczynami awarii zasilania na dużą skalę mogą być również klęski żywiołowe lub ukierunkowane ataki na sieć energetyczną. Należy być dobrze przygotowanym na poważne konsekwencje, aby bez paniki przeżyć czas blackoutu.
Czytaj także: Świeczki nie wystarczą. Czy blackout w Polsce to realne zagrożenie, o którym się nie mówi?
Po co szykować się na blockout?
Stacje benzynowe nie działają, supermarkety nie mogą już wystawiać rachunków, bankomat nie daje pieniędzy, telefony stacjonarne nie działają, nie włącza się już sygnalizacja świetlna, co prawdopodobnie powoduje ogromny chaos w ruchu ulicznym, nie ma już ciepłych grzejników w domach, komputer i smartfon się rozładowują i tak dalej, i tak dalej. Lista jest nieskończona i pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od sieci elektrycznej! Nawet najnowocześniejsze gospodarstwa domowe są wtedy dotknięte.Siły nadzwyczajne i organizacje bezpieczeństwa wszystkich krajów próbują przygotować się na takie kryzysy, ale nie uda się zapewnić pomocy wszystkim, zwłaszcza w dużych miastach. Dlatego warto samemu być przygotowanym na blackout.
Jak przygotować się na blackout w Polsce?•unsplash.com
Czytaj także: To dlatego Argentyna pogrążyła się w ciemności. Ekspert wyjaśnia, czy w Polsce może zabraknąć prądu
Jak przygotować się na blackout?
W przypadku awarii zasilania najprostsze rzeczy przestają działać. Tym ważniejsze jest wcześniejsze zapewnienie alternatyw z odpowiednim sprzętem.Ustal w rodzinie osoby, które będą pomagać w przypadku blackoutu. Ustal zawczasu gdzie spotykasz się, gdy telefony nie działają, kto opiekuje się członkami rodziny potrzebującymi pomocy (dziećmi lub osobami potrzebującymi opieki). Jakie osoby spoza rodziny (sąsiedzi, przyjaciele itp.) mogliby wspólnie pomóc lub kto w okolicy może potrzebować pomocy?
Jak psychicznie przygotować się na blackout?
Jako pomoc mentalną zalecamy wyobrażenie sobie wakacji na kempingu we własnym domu. Zakładając normalne warunki biwakowe, szybko masz w głowie listę rzeczy, które musisz sobie zorganizować, aby przeżyć przez najbliższe dni.Sporządź prywatny plan awaryjny, przejrzyj swoją codzienną rutynę. Co zasilasz elektrycznie? Bez czego zdecydowanie nie mógłbyś się obejść, gdyby nagle wyłączono prąd? Jakich materiałów potrzebujesz dla siebie i swojej rodziny? Czy możesz znaleźć ważne dokumenty nawet w ciemności? Najlepiej byłoby zapakować wszystkie przedmioty do pudełka, gdzie będą łatwo dostępne w przypadku awarii zasilania i umieścić je w szafie. Ważne jest, aby zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb w ciągu pierwszych 5-7 lub nawet 10 dni.
Czytaj także: Od kilku dni żyję bez prądu - blackout nie jest mi już tak straszny!
Blackout - gotowa lista rzeczy, które powinieneś mieć
- Zaopatrzenie w żywność - co najmniej 10 dni na 1 osobę. Suchy prowiant o długiej dacie przydatności, batony energetyczne, orzechy, cukierki typu landrynki.
- Zaopatrzenie w wodę pitną - co najmniej 10 dni na 1 osobę (około 10-20 litrów).
- Oświetlenie awaryjne - niezależne od prądu, świeczki, duże świece, zapałki, zapalniczki, lampa naftowa, latarki ręczne i czołowe.
- Ogrzewanie awaryjne - niezależne od prądu.
- Awaryjne urządzenia kuchenne - niezależne od prądu, czyli kuchenki turystyczne na gazowe kartusze, kuchenki na paliwo (benzynę lub naftę), czajnik do gotowania na ogniu, kuchenka na drewno.
- Gotówka - bezpieczny zapas na 10 dni na 1 osobę.
- Produkty higieniczne - podpaski, tampony, papier toaletowy, pieluchy, mokre chusteczki.
- Pierwsza pomoc - dobrze zaopatrzona apteczka awaryjna.
- Zasilanie awaryjne - agregaty prądotwórcze, baterie, powerbanki, do tego kable USB.
- Mapa miasta i okolic, kompas.
- Notesy i długopisy.
- Dokumenty (dowód osobisty, akty notarialne, paszporty, książeczki szczepień, papiery wartościowe, legitymacje ubezpieczeniowe, ważne numery telefonów i adresy) w szczelnym, wodoodpornym opakowaniu.
- Zapas talerzy, kubków i sztućców jednorazowych.
- Komplet odzieży (osobno na zimę i na lato) - bielizna i skarpety na minimum 7-10 dni na 1 osobę, bielizna termoaktywna, dobre buty, ocieplaną odzież (bluzę, kurtkę, spodnie, czapkę, rękawiczki).
- Koce termiczne.
- Otwieracz do konserw, scyzoryk lub multitool.
- Radio na korbkę, walkie-takie, lub radio na baterie.
Gotowa lista rzeczy na blackout•unsplash.com
Jak się zachować podczas blackoutu?
- Po pierwsze - nie panikuj. Prąd prędzej czy później wróci, a tobie nic ci się nie stanie.
- Unikaj jazdy samochodem, która nie jest absolutnie konieczna, ponieważ sygnalizacja świetlna mogła ulec awarii i zwiększa się ryzyko wypadku.
- Wyłącz źródła zagrożeń i minimalizuj ryzyko obrażeń. Wyłącz wszystkie urządzenia, które mogą stać się źródłem zagrożenia, gdy tylko prąd znowu popłynie (piła tarczowa, kuchenka, żelazko).
- Odłącz urządzenia elektryczne, których niekoniecznie potrzebujesz. Gdy prąd płynie ponownie, uchroni to sieć przed przeciążeniem. Zostaw włączoną lampę lub światło w pomieszceniu, aby natychmiast wiedzieć, że prąd znów jest dostępny.
- Oszczędzaj baterie - używaj tylko niezbędnych urządzeń zasilanych bateriami. Zaopatrz się w naładowane baterie do latarek i radia.
- Miej naładowane powerbanki do telefonu komórkowego i laptopa (mogą się przydać również w życiu codziennym).
- Kup wystarczającą ilość świec, zapałek i zapalniczek (w sklepach często sprzedawane w wielopakach).
- Zrób zapas puszek z żywnością i suchym prowiantem.
- Użyj kempingowej gazowej kuchenki, aby podgrzać jedzenie.
- Nie zagracaj sobie przejść w domu. Utrzymuj je w czystości, aby zminimalizować ryzyko potknięcia się w ciemności.
- Zapisz numery alarmowe i do swoich bliskich w telefonie komórkowym, albo najlepiej w notesie.
- Unikaj niepotrzebnego otwierania drzwi lodówki.Jeśli przerwa w dostawie prądu trwa kilka godzin, sprawdź produkty łatwo psujące się. 5 godzin zwykle nie stanowi problemu, nawet w przypadku delikatnych produktów spożywczych, takich jak mięso, ryby, wędliny itp.
- Jeśli w domu zaczyna się robić zimno, ubierz się na cebulkę