Nawet sondaż CBOS to pokazał. Życie w Polsce oceniamy jako... szkodliwe dla psychiki

Anna Świerczek
Aż 71 proc. respondentów ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego – taki wniosek wypływa z sondażu rządowej fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej. Odmienną opinię ma tylko 17 proc. Polaków.
71 proc. respondentów ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego – wynika z sondażu CBOS. Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", z listopadowego badania CBOS wynika, że Polacy oceniają warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego i niosące ryzyko zachorowania na choroby psychiczne.


Takie zaniepokojenie wyraziło aż 71 proc. badanych, przy czym więcej osób twierdzi, że są one raczej szkodliwe (42 proc.), niż że są o tym w pełni przekonane (29 proc.). Obecne warunki życia za nieszkodliwe dla zdrowia psychicznego uważa tylko 17 proc. Polaków. Z kolei 12 proc. respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.

Fakt, że zdecydowana większość Polaków ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla psychiki, może znaleźć uzasadnienie w innych sondażach, które publikowano w ostatnim czasie.

Powołać się można na przykład na inflację. Z przekazanych redakcji naTemat.pl wyników sondażu Research Partner wynika, że aż 90 proc. Polaków odczuło wzrost cen w swoim budżecie. 2/3 badanych wskazało również, że zapowiadana przez rząd PiS tarcza antyinflacyjna nie poprawi jakość życia mieszkańców Polski.
W innym badaniu przeprowadzonym przez CBOS zbadano z kolei to, w jaki sposób Polacy oceniają "bilans działań rządu od początku jego funkcjonowania". W tym przypadku odpowiedź "źle" wybrało aż 52 proc. badanych, a pozytywnych ocen było tylko 35 proc.

Co istotne, przekonanie o negatywnym wpływie życia w Polsce na zdrowie psychiczne mają przede wszystkim młodzi respondenci – w grupie wiekowej 18-24 lata. Biorąc pod uwagę status zawodowy negatywny wpływ warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne najczęściej zauważają uczniowie i studenci, badani pracujący na własny rachunek oraz pracownicy usług.

Przeciwne opinie wyrażają z kolei gospodynie domowe, najstarsi badani oraz mieszkańcy małych miast i wsi.

Coraz mniej Polaków ocenia stan swojego zdrowia psychicznego jako dobry


Zdecydowana większość Polaków ocenia warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla psychiki, ale mimo to 74 proc. respondentów pozytywnie oceniło w badaniu stan swojego zdrowia psychicznego. CBOS zauważa jednak, że nie jest to napawająca optymizmem informacja, bo w 2012 roku odsetek ten był znacznie wyższy i wynosił 84 proc.

W tegorocznym badaniu poproszono Polaków również o ocenę dostępności lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawie połowa respondentów (49 proc.) nie udzieliła konkretnej odpowiedzi na pytanie o dostępność lekarzy psychiatrów w ramach NFZ.

Jak wskazuje CBOS, prawdopodobnie są to osoby, które z takich usług po prostu nie korzystają. Wśród pozostałych odpowiedzi przeważają te świadczące o niskim poziomie dostępności lekarzy psychiatrów przyjmujących w ramach NFZ (36 proc.). Dobrze dostęp do publicznej opieki psychiatrycznej ocenił co szósty badany (16 proc.).

Badanie rządowej fundacji przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie realizowano od 4 do 14 listopada 2021 r. na próbie liczącej 1100 osób.
Czytaj także: Po tym sondażu Kurski powinien spłonąć ze wstydu. Oto, co Polacy sądzą o TVP pod jego rządami

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut