Białko młodości i witalności. Czy suplementowanie kolagenu ma sens? Jaką formę wybierać?

Joanna Stawczyk
Kolagen, czyli białko młodości i witalności. Jest potrzebny dla chociażby zdrowych stawów i pięknej skóry. Na rynku suplementów znajdziesz go pod postacią proszku, kapsułek, a nawet żelków. Jakie efekty daje przyjmowanie kolagenu? Czy suplementacja ma w ogóle sens? Oto co powinieneś wiedzieć o kolagenie, zanim udasz się do sklepu lub apteki.
Czy warto suplementować kolagen w proszku? Oto przydatne wskazówki Fot. pexels.com


Rynek suplementów pęka w szwach. W aptekach i sklepach z odżywkami znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie, a nawet więcej. Dostaniemy tam także szeroką ofertę preparatów z kolagenem. Co można powiedzieć o białku, które pomaga w zachowaniu pięknej, młodej skóry oraz sprawności, jak u nastolatka?

Kolagen - funkcje i właściwości

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem strukturalnym w ludzkim organizmie. Znajduje się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Stanowi 30% wszystkich białek człowieka.


"Kolagen jest złożonym białkiem zbudowanym z trzech łańcuchów aminokwasów, podczas gdy hydrolizowany kolagen jest kolagenem, który jest rozbity na małe łańcuchy białkowe, zwane peptydami kolagenowymi, które składają się z kilku aminokwasów" – tłumaczyła Nour Zibdeh na łamach portalu Mind Body Green.

Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. Im organizm starszy, tym wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą korzystnie wpływać na spowalnianie procesów starzenia się skóry.
Kolagen - funkcje i właściwościFot. unsplash.com
Co więcej, kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. Należy podkreślić, że w miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Wykazano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę tego białka w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób ze zwyrodnieniami kości i stawów.

Kiedy widać pierwsze korzyści z suplementowania kolagenu?

Na pewno zastanawiasz się, jak długo trzeba czekać, aby kolagen zaczął działać? Według najbardziej aktualnych i rzetelnych badań tak prezentują się ramy czasowe:
Kiedy widać pierwsze korzyści z suplementowania kolagenu?Fot. unsplash.com


Co wpływa na szybkość i efektywność działania kolagenu?

Suplementy kolagenowe występują w wielu różnych formach: proszek, kapsułki, gumy, żelki, napoje i inne. Ci, którzy nie przepadają za bawieniem się w rozpuszczanie proszku, chętniej stawiają albo na kapsułki, albo żelki. Te jednak często mają bardzo małe dawki, a dodatkowo masę zbędnego cukru lub słodzików.

Jeśli chodzi o skuteczność i różnorodność, zdecydowanie przoduje jednak forma proszków. Są w stanie dostarczyć najbardziej wartościową i czystą formę kolagenu. Dla ostrożności lepiej wybierać te bezsmakowe wersje preparatu. Jeśli jednak firma jest sprawdzona i oferuje opcje smakowe, przy wysokiej dawce białka i małej ilości cukru, to czemu nie. Kolagen dobrze smakuje dodany do shake'a proteinowego lub jogurtu. Można pić go także po prostu z wodą.

To, jak szybko i ostatecznie z jakim efektem przyswoi się kolagen, jest kwestią bardzo indywidualną. Pierwszorzędną jest oczywiście jakość danego preparatu. Porzućmy nadzieje, że "witaminowe żelki" mogą zapewnić duży strzał tego białka. Na prędkość i skuteczność zaadaptowania się kolagenu największy wpływ mają jednak te trzy kwestie:
Co wpływa na szybkość i efektywność działania kolagenu?Fot.
1. DAWKA I JAKOŚĆ

Niezależnie od efektów, których oczekujesz od suplementacji kolagenu, istotna jest dawka. Mniejsze porcje (jak w przypadku kolagenu UC-II) mogą także wspomagać kluczowe obszary zdrowia. Ważne, aby pamiętać także o tym, aby przyjmować go codziennie. Jeśli chodzi zaś o sensowną gramaturę, to najlepiej skłaniać się ku preparatom mającym co najmniej 20 gramów kolagenu w porcji. No i oczywiście - warto spojrzeć na instrukcję oraz skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub trenerem. Każdy ma inny cel i potrzeby.

2. RODZAJ KOLAGENU

Do tej pory u ludzi wykryto 29 odmian kolagenu. Około 90% wszystkich białek kolagenowych to kolageny typu I, II, III, V, XI, XXIV i XXVII. Każdy rodzaj kolagenu jest potrzebny do prawidłowego działania organizmu. Mając na uwadze, że różne rodzaje wpływają na poszczególne funkcje organizmu, należy skoncentrować się na indywidualnych potrzebach. Dla wzmocnienia i regeneracji jelit, skóry i całego ciała, wskazane są typy I i III. Dla stawów zaś poleca się typ II.

3. DIETA

Jeśli wpadłeś na pomysł, że suplementowanie kolagenu będzie wystarczającą alternatywą dla innych produktów białkowych, to się mylisz. Kolagen nie jest pełnowartościowym białkiem. Nie posiada wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów. Powinno się traktować go raczej jako ewentualne uzupełnienie diety. Nie zmienia to faktu, że na co dzień powinniśmy żywić się wysokiej jakości, zdrowymi białkami, które znajdziemy m.in. w mięsie, rybach, orzechach, roślinach strączkowych i orzechach.

Co zrobić, by wzmocnić kolagen?

Styl i higiena życia niewątpliwie wpływają przede wszystkim na kolagen, który jest produkowany samoistnie przez nasz organizm. Na wiek nie mamy wpływu, jednak są złote zasady, których przestrzeganie może zdecydowanie pomóc w jego produkcji czy absorpcji z suplementów.
Co zrobić, by wzmocnić kolagen?Fot. unsplash.com
SPOŻYWAJ DUŻO WITAMINY C

Obecność witaminy C jest absolutnie konieczna do syntezy kolagenu. Jest niezbędnym kofaktorem dla dwóch enzymów potrzebnych do syntezy kolagenu: hydroksylazy prolylowej (stabilizującej cząsteczkę kolagenu) i hydroksylazy lizylowej (nadającej wytrzymałość strukturalną wiązaniom krzyżowym). Jeśli zatem decydujesz się na wspomaganie się suplementem kolagenowym, pamiętaj, że poza nim niezwykle istotna jest dieta bogata w cytrusy, warzywa i kiszonki.

DIETA UBOGA W CUKIER

Zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w ryby, owoce morza, orzechy i warzywa. Cukier wchodzi w reakcję z kolagenem w skórze. Wówczas staje się ona mniej elastyczna i sztywniejsza.

REGENERACJA

Wypoczynek, relaks i sen - to niezbędne czynniki w drodze do efektywnej regeneracji. Jeżeli jesteśmy zestresowani, niewyspani i przemęczeni, organizm nie ma siły, aby właściwie syntezować substancje odżywcze. Poza tym, aby buzia i skóra wyglądały dobrze, musisz właściwie odpoczywać.

CHROŃ SIĘ PRZED PROMIENIAMI UV

Piękna, jędrna i lśniąca cera - kto o takiej nie marzy? Aby taką zachować, chroń swoją skórę przed promieniami UV, które prowadzą do nowotworów skóry. Wystawianie się na promienie słoneczne prowadzi do degradacji włókien kolagenowych. Za tym idzie utrata elastyczności, a w efekcie zmarszczki i bruzdy.

RZUĆ PALENIE

Pożegnaj się z tytoniem. Palenie sprawia, że skóra szybciej się starzeje i traci blask. Poza tym branie kolagenu mija się wówczas z celem, bo dym tytoniowy redukuje wszystkie korzyści wynikające z suplementacji.

Ryzyko związane z przyjmowaniem preparatów kolagenowych

Przeważnie suplementy kolagenowe są wytwarzane z tkanki łącznej, kości i innych części świń, krów, kurczaków i ryb. Właśnie dlatego, jeżeli nie są one przebadane laboratoryjnie i nie są wyższej jakości, to może okazać się, że środku znajdą się szkodliwe toksyny i metale ciężkie.

Niestety, póki co jest zbyt mało rzetelnych badań, które dogłębnie zweryfikowałyby skuteczność i bezpieczeństwo kolagenowych suplementów. Ponadto, znaczna większość wyników owych testów, o których zapewniają nas producenci takich cudów, jest sfinansowana i analizowana wewnętrznie, dlatego trudno powiedzieć, czy jest to obiektywne.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/382757,krople-zoladkowe-na-wlosy-domowy-przepis-na-wcierke-na-porost-wlosow