Posłowie Konfederacji na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym". Muzeum Auschwitz protestuje

Natalia Kamińska
Konfederacja zorganizowała we wtorek protest przed Sejmem. To miał być sprzeciw wobec projektu ustawy przewidującego, że pracodawca będzie mógł sprawdzić u pracownika, czy jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Posłowie tego ugrupowania stanęli na scenie na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym". "To skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" – ocenia Muzeum Auschwitz.
Posłowie Konfederacji we wtorek wystąpili na tle baneru napisem "Szczepienie czyni wolnym". Fot. Screenshot filmu z Twittera/Gromota
Przed Sejmem odbył się we wtorek protest zorganizowany przez Konfederację w związku nowymi restrykcjami sanitarnymi. W poniedziałek potwierdzono, że projekt ws. weryfikacji pracowników przez pracodawców ws. COVID-19 będzie procedowany przez Sejm. Poinformował o tym poseł PiS Czesław Hoc.


Posłowie Konfederacji i baner z napisem "Szczepienie czyni wolnym"

Na taki obrót sprawy nie zgadza się Konfederacja. Podczas wtorkowego protestu przeciw pomysłom rządu posłowie tego ugrupowania pojawili się na scenie, gdzie w tle był napis "Szczepienie czyni wolnym". Transparent kształtem przypominał zwieńczenie bramy w obozie Auschwitz. W proteście wzięli udział Rober Winnicki, Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke oraz Grzegorz Braun.

Czytaj także: To taki nowy sposób promocji? Blogerka modowa zrobiła relację z wizyty w... Auschwitz

Muzeum Auschwitz protestuje

Taka przeróbka napisu "Arbeit macht frei" spotkała się ze stanowczą reakcją Muzeum Auschwitz. "Napis 'Arbeit macht frei' to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" – skomentowało Muzeum.

Projekt weryfikacji szczepień z poparciem premiera

Przypomnijmy, że wspomniany projekt ustawy zyskał poparcie premiera. – Jest taka inicjatywa poselska, aby wdrożyć takie rozwiązanie. Ja sam również się za nią opowiadam. Aczkolwiek tutaj nie chcemy stosować dyscypliny głosowania, tylko jeśli po stronie partii opozycyjnych pojawiają się takie głosy, to sprawdzimy, czy jest tam wola do realizacji projektów o charakterze dopuszczalności sprawdzania przez przedsiębiorcę paszportów covidowych – stwierdził Morawiecki w odniesieniu do zapowiadanych przepisów dotyczących weryfikacji szczepień.

Warto przeczytać: Rząd przyjął rozporządzenie ws. obostrzeń. Nowe restrykcje obowiązują już od jutra

Szef rządu zwrócił jednocześnie uwagę, że nie jest "to prawo dla przedsiębiorcy, tylko prawo do bezpiecznej pracy dla pracowników". – Tak samo, jak pewne ograniczenia w restauracjach są prawem dla klientów i pracowników restauracji do bezpiecznego spożycia lub przygotowania posiłku – przypomniał o obostrzeniach wprowadzonych w pandemii.

Czytaj także: Niedzielski zapowiadał testy dla pracowników. Klub PiS właśnie zbiera podpisy pod projektem

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut