Światowe media zauważają Lex TVN. "Polska przyjęła ustawę krytykowaną przez USA"
Niespodziewany zwrot akcji ws. lex TVN. Sejm w piątek przyjął krytykowaną ustawę. Teraz od prezydenta zależy jej dalszy los. Decyzja polskiego parlamentu bardzo szybko pojawiła się w zagranicznej prasie. "Polscy posłowie przyjmują kontrowersyjną ustawę o własności mediów, krytykowaną przez USA" - pisze m.in. agencja AFP. Inne media również zwracają na to, że ustawa budzi kontrowersje i uderza w amerykańską stację TVN w Polsce.
Czytaj również: Andrzej Duda nie podpisze Lex TVN? Sam zapowiadał, że "decyzje będą zdecydowane"
Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy przekazała, że informację o posiedzeniu komisji dostała SMS-em o godz. 12.36. – Zgodnie z regulaminem posiedzenie powinno być zwołane przynajmniej trzy dni wcześniej. Wnoszę o zamknięcie tych obrad. Proszę traktować nas poważnie – podkreśliła posłanka. Za zamknięciem posiedzenia było 13 posłów, przeciw - 15, wstrzymał się - 1. Tym samym komisja obradowała dalej.
Lex TVN niespodziewanie przegłosowany przez Sejm
Losy ustawy potoczyły się bardzo szybko. Najpierw komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu, który w całości odrzucił nowelizację, a potem projekt trafił do Sejmu. Po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Głosowało 452 posłów. Za było 229, przeciw 212, 11 się wstrzymało. Tym samym Sejm przyjął lex TVN. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.Głowa państwa ma 21 dni, żeby podjąć decyzję w sprawie tzw. lex TVN. Polityk może podpisać ustawę, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować przepisy.
Ruch polskiego parlamentu zauważony w światowych mediach
Taki niespodziewany obrót sprawy ws. lex TVN nie umknął uwadze zagranicznych mediów. "Polscy posłowie przyjmują kontrowersyjną ustawę o własności mediów, krytykowaną przez USA" - pisze m.in. agencja AFP.Bloomberg pisze z kolei, że Polska uchwała antyamerykańską ustawę. "Polski parlament nieoczekiwanie przyjął ustawę medialną, która ma na celu zmuszenie Discovery Inc. do sprzedaży większości udziałów w lokalnym oddziale firmy, co podkopuje relacje biznesowe i polityczne między Warszawą a Waszyngtonem" - zauważa autor tekstu o tzw. lex TVN.
Niespodziewany krok Sejmu zostaje zauważony też w Niemczech. Deutsche Welle również zwraca uwagę, że przez polski parlament przeszła właśnie kontrowersyjna ustawa. "Jeśli Duda podpisze ustawę, to wzmocni to polską telewizję i radio przeciw firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - wskazało "DW".
Czytaj również: TVN wydało oświadczenie ws. "lex TVN". "Doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media"
Informację o tym, co się wydarzyło w parlamencie zamieszcza także agencja Reuters, która pisze, że Polska rozgniewała tym ruchem USA. "Polski parlament przyjął w piątek ustawę medialną, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie krytycznego wobec rządu kanału informacyjnego. To nieoczekiwane posunięcie podsyci obawy o wolność mediów i na nowo otworzy spór dyplomatyczny z USA" - czytamy.
Ambasada USA ostro reaguje na decyzję Sejmu
Przypomnijmy, że na decyzję Sejmu błyskawicznie zareagował chargé d'Affaires Ambasady USA. "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane" – czytamy w komunikacie, opublikowanym na Twitterze. Bix Aliu oczekuje od Andrzeja Dudy zawetowania ustawy."Oczekujemy, że Prezydent Andrzej Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej" – dodał.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut