Kim jest Marek Gróbarczyk? Pracował na statkach, przekopuje Mierzeję Wiślaną

redakcja naTemat
Kim jest Marek Gróbarczyk? Kiedy się urodził? Jakie ma wykształcenie? Jakie ma doświadczenie w pracy zawodowej, a jakie w polityce? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.
Marek Gróbarczyk, poseł PiS ze Szczecina. fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Kim jest Marek Gróbarczyk?

Marek Józef Gróbarczyk jest politykiem i posłem z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość. Piastuje obecnie funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną oraz inwestycje w sektorze gospodarki wodnej i morskiej.

Gróbarczyk jest członkiem Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest też jednym z głównych orędowników i organizatorów projektu przekopu Mierzei Wiślanej.

Z żoną Beatą ma dwóch synów: Huberta i Maksymiliana.

Marek Gróbarczyk: Życiorys

Marek Gróbarczyk urodził się 13 marca 1968 roku w Nowym Sączu. Na swojej stronie internetowej z czasów zasiadania w Parlamencie Europejskim Gróbarczyk wskazuje, iż wychowywał się w rodzinie "silnie związanej z wartościami narodowymi”.


Obecny wiceminister w resorcie infrastruktury wspomina, iż jego dziadek ze strony ojca "u boku Józefa Piłsudskiego walczył (…) w Pierwszej Brygadzie. Ranny w bitwie pod Buczaczem trafił na Sybir".

O drugim dziadku, ze strony matki, Gróbarczyk pisze, że "przeszedł szlak bojowy wraz z generałem Józefem Hallerem, kończąc swoją żołnierską służbę zaślubinami z morzem w Pucku 10 lutego 1920 r.”.

Wykształcenie

Gróbarczyk ukończył Wydział Mechaniczny w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni ze specjalizacją w eksploatacji siłowni okrętowych. Skończył także studia podyplomowe z telekomunikacji cyfrowej na Akademii Rolniczo–Technicznej w Bydgoszczy.

O okresie studiów Gróbarczyk pisze: "to czas moich młodzieńczych ideałów, które krystalizowały się w oparciu o Kościół, NZS i solidarnościowy dom rodzinny (…)".

Według oficjalnego biogramu Marek Gróbarczyk wykształcenie dodatkowo rozwijał, kończąc "liczne kursy w zakresie zarządzania i finansów".

Początki kariery

Po studiach, w latach 1993-1995, Gróbarczyk pracował na statkach, min. tankowcach należących do armatorów z państw zachodnich. Później pracował w firmach budowlanych, telekomunikacyjnych, a następnie zajął się transportem i spedycją, uzyskując uprawnienia doradcy do spraw przewozu towarów niebezpiecznych.

W tej branży awansował na stanowisko menadżera. W latach 2006-2007 był prezesem spółki ZWRI z Tarnowa. Między 2007 a 2008 zasiadał w radzie nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

25 stycznia 2007 roku Marek Gróbarczyk objął stanowisko wiceprezesa zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.

Minister po raz pierwszy

13 sierpnia tego samego roku został ministrem gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Gróbarczyk nie był ministrem długo, bo zaledwie upadku rządu 16 listopada 2007 roku, przekonuje jednak, że było to bardzo owocnych kilka miesięcy:

"Przygotowałem m.in. dwa niezwykle istotne dla bezpieczeństwa i rozwoju naszego kraju programy:
1. Budowy falochronu wschodniego w Świnoujściu, stanowiącego port zewnętrzny do odbioru gazu skroplonego.
2. Budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną".

Kancelaria Prezydenta i Parlament Europejski

Po krótkim okresie sprawowania urzędu ministra Gróbarczyk przeszedł do Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie był "ekspertem do spraw gospodarki morskiej".

Po wstąpieniu do Prawa i Sprawiedliwości kandydował z list partii do europarlamentu w roku 2009 z okręgu gorzowskiego – z pierwszego miejsca na liście. Uzyskał 41 409 głosów i został posłem do Parlamentu Europejskiego.

26 listopada 2011 roku rada polityczna Prawa i Sprawiedliwości wybrała Gróbarczyka do komitetu politycznego partii.

W roku 2014, w kolejnych wyborach do europarlamentu, Gróbarczyk ponownie i po raz drugi został wybrany na europosła.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Kariera Gróbarczyka w europarlamencie zakończyła się w roku 2015, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych. 16 listopada 2015 został on członkiem rządu Beaty Szydło, obejmując funkcję ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Gdy funkcję premiera przejął Mateusz Morawiecki, w roku 2017, Gróbarczyk został powołany do jego rządu na to samo stanowisko Ministerialne i piastował je do końca kadencji Sejmu.

W wyborach do Sejmu IX kadencji Gróbarczyk startował z pierwszego miejsca na listach PiS w okręgu szczecińskim. Został posłem uzyskując 58 912 głosów.

15 listopada 2019 roku Marek Gróbarczyk ponownie został ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w drugim rządzie Morawieckiego.

Sekretarz stanu

6 października 2020 roku ministerstwo to zostało jednak zlikwidowane, a Marek Gróbarczyk chwilowo zniknął z rządu Zjednoczonej Prawicy.

Powrócił jednak bardzo szybko, bo już w listopadzie 2020 roku, obejmując stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, czyli swoją obecną funkcję, w ramach której odpowiada za gospodarkę wodną i inwestycje w gospodarkę wodną i morską.

Marek Gróbarczyk – media społecznościowe




źródła: MarekGrobarczyk.pl, OKO.Press, Wikipedia
Czytaj także: "Osoba bez kręgosłupa, bez zasad". Znajomi o Łukaszu Mejzie, 30-letnim nowym wiceministrze PiS

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut