Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem? Uzdrawiająca moc srebra

Paulina Szymańska
Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem? W wielu nowoczesnych produktach do pielęgnacji ran srebro jest stosowane jako środek przeciwdrobnoustrojowy do leczenia infekcji. Co zawdzięczamy srebru i mocom opatrunków?
Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem? pexels.com

Historia srebra w medycynie

Już 7000 lat temu w Chinach uznano, że srebro ma właściwości konserwujące. Zapisy z Indii i Egiptu opisują już 2000 lat p.n.e., że przegotowana woda w srebrnych pojemnikach przez długi czas pozostawała świeża. Zarówno egipscy, jak i perscy lekarze donoszą o pierwszym zastosowaniu srebra lub związków srebra w celach medycznych około 900 roku p.n.e. W połowie XIX wieku udowodniono antybakteryjne działanie srebra.

W rezultacie roztwór azotanu srebra przez wiele dziesięcioleci był stosowany u noworodków w profilaktyce zapalenia spojówek. W 1895 r. po raz pierwszy w leczeniu ran zastosowano srebrny drut jako materiał do szycia przeciw sepsie.


Czytaj także: W Polsce powstaje opatrunek, który zatamuje nawet krwawienie w głębokich ranach. Na pomysł wpadł żołnierz GROM

Opatrunek ze srebrem - jak działa?

Celem leczenia opatrunkami zawierającymi srebro jest zmniejszenie obciążenia bakteryjnego, leczenie infekcji miejscowych oraz uniknięcie infekcji ogólnych (układowych).

Opatrunek ze srebrem działa szybko i skutecznie. Jony srebra, które są kluczowym składnikiem nowoczesnych opatrunków na rany, wspomagają gojenie, ułatwiając:


Czytaj także: Jak wyczyścić srebrne sztućce? Użyj środków, które na pewno masz w domu!

Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem?

Zmiana opatrunku jest ważnym elementem higienicznej pielęgnacji ran. Po zabiegu pierwsza zmiana opatrunku powinna nastąpić najwcześniej po 24 lub 48 godzinach. W przypadku ran powikłanych lub przewlekłych powinien to zrobić lekarz lub personel pielęgniarski.

Po pierwszej zmianie opatrunku ze srebra, kolejne powinny być zmieniane co 3-5 dni. Wszystko zależy od intensywności wysięku z rany.

Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Przy czyszczeniu ran należy zauważyć, że niektórzy producenci nie zalecają stosowania roztworu soli fizjologicznej lub środków antyseptycznych zawierających oktenidynę.

Niektórzy producenci wskazują, że opatrunków zawierających srebro nie wolno łączyć z hydrożelami lub wazeliną. Ponieważ zakażone rany są bardzo mokre, przydatne może być zakrycie nieprzylepnych i niechłonnych opatrunków zawierających srebro dodatkowym kompresem chłonnym.

Jeśli chcesz leczyć ropną ranę, ranę należy codziennie świeżo zabandażować i szczególnie dokładnie wypłukać. W razie potrzeby lekarz przepisze antyseptyczny roztwór do płukania lub maść zawierającą antybiotyki do zwalczania zarazków w ranie. Używaj ich dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak często zmieniać opatrunek ze srebrem?pexels.com


Jeśli rana jest czysta, naturalnie chcesz zapobiec przedostawaniu się zarazków podczas zmiany opatrunku. Nazywa się to zatem aseptyczną zmianą opatrunku. Niezbędne jest staranne oczyszczenie i dezynfekcja rany. Dlatego po zdjęciu starego opatrunku ze srebrem użyj sterylnego kompresu i roztworu soli fizjologicznej, aby ostrożnie usunąć resztki starej maści i zaschniętą krew. Unikaj przy tym pocierania rany - możesz zniszczyć nowo powstałą tkankę, a rana będzie się wolniej goić.

Czytaj także: Miej zawsze w domu folię spożywczą – czasem może uratować twoje (i dziecka!) zdrowie, a nawet życie

Po oczyszczeniu rany, roztwór do płukania sterylnym kompresem należy wytrzeć i w razie potrzeby nałożyć maść. Następnie przyłóż do rany sterylny kompres lub wystarczająco duży sterylny plaster tak, aby paski kleju nie znajdowały się bezpośrednio na ranie. Aby ułatwić higienę osobistą, możesz nakleić plaster hydrofobowy, aby ani woda, ani mydło nie dostały się do gojącej się rany podczas kąpieli pod prysznicem.

Jeśli podczas zmiany opatrunku zauważysz, że skóra jest podrażniona plastrami, możesz nałożyć na okolicę rany krem ​​o neutralnym pH lub zawierający mocznik.

Przeciwwskazania stosowania opatrunków ze srebrem


Opatrunki srebra różnią się w zależności od produktu. Należą do nich na przykład


Opatrunek ze srebrem a okres ciąży i karmienia piersią

Generalnie nie ma przeciwwskazać w jego stosowaniu, choć niektórzy producenci odradzają stosowania opatrunku kobietom ciężarnym. W indywidualnych przypadkach kobieta w ciąży powinna skonsultować się z leczącym ją lekarzem.

Czytaj także: Jak powinna wyglądać domowa apteczka?

Opatrunki ze srebrem mogą wnieść istotny wkład w leczenie zakażonych ran na tle rosnącej antybiotykooporności. W tym celu należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta na opakowaniu i instrukcji użytkowania. Przed nałożeniem opatrunku na ranę zawierającego srebro ranę należy oczyścić odpowiednio do sytuacji. Srebro powinno być stosowane wyłącznie na rany krytycznie skolonizowane lub zakażone, zgodnie z zaleceniami lekarza. Opatrunki zawierające srebro nie służą do gojenia ran. Jak tylko infekcja zostanie skutecznie wyleczona, należy przejść na nieaktywne hydroaktywne opatrunki na rany. Niezbędne są dalsze badania dotyczące skuteczności, stosunku ryzyka do korzyści oraz środowiska.