Dziś otwrcie najdłuższego tunelu w kraju. Ma ponad 2 km długości
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z tunelem. Zostanie on udostępniony kierowcom jeszcze dziś. W skład POW wchodzi najdłuższy tunel w kraju. "2335 metrów liczy tunel pod Ursynowem" – informuje GDDKiA. Obwodnica z tunelem to duże ułatwienie dla kierowców z tej części Warszawy.
POW w poniedziałek zostanie udostępniony kierowcom
Ale, aby trasa mogła zostać otwarta niezbędna była decyzja wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. W poniedziałek po godzinie 9 rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz przekazała, że "decyzja o pozwoleniu na użytkowanie tunelu POW została podpisana". Na 11.30 zaplanowano oficjalne otwarcie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.Liczący ponad 4,6 kilometrów odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów ma być otwarty jeszcze tego samego dnia.
W sobotę rano jeszcze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych informowała, że w weekend prowadzone będą ostatnie prace związane z m.in. z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego nad tunelem.
Czytaj też: Ten blok to przykład patodeweloperki na cały kraj. Teraz będą w nim rozbierać... balkony
"Trasa wygląda na gotową. Pozostało tylko usunąć barierki na wlotach od Puławskiej i Przyczółkowej i kierowcy będą mogli nią pojechać. Widziałem w kilku miejscach przy tunelu kursujące wozy strażackie, więc możliwe, że służby mają tam jakieś ostatnie próby, testy przed otwarciem. Nie widać żadnych innych prac na miejscu, może dzieje się coś w tunelu, ale tam nie mam wejścia" – relacjonował w weekend portal TVN Warszawa.
To obecnie najdłuższy tunel w kraju
Do dyspozycji kierowców na ursynowskim odcinku POW udostępniony będzie najdłuższy tunel w Polsce. Obie nawy tunelu mają po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. "2335 metrów liczy tunel pod Ursynowem! Obecnie to najdłuższy tego rodzaju obiekt w Polsce" – czytamy w komunikacie GDDKiA. Limit prędkości wynosi tu 80 km na godz.Tunel będzie też cały czas monitorowany. "Sytuację na każdym z 2335 metrów tunelu non stop będą monitorować 134 kamery. 22 to kamery szybkoobrotowe zamontowane na wlotach i wylotach z tunelu oraz naprzeciwko przejść awaryjnych. Pozostałe to kamery stałopozycyjne, z czego 104 zamontowano wzdłuż wewnętrznych ścian tunelu, a 8 na wlotach i wylotach" – wynika z informacji Dyrekcji.
Czytaj także: Z drewnianych chat do betonowej puszczy. Jak budowano Ursynów, pod czujnym okiem Gierka
GDDKiA ze względu na otwarcie tunelu przypomina kierowcom, żeby wjeżdżając do tunelu przestrzegali ograniczeń prędkości, trzymając odpowiedni dystans do poprzedzającego auta, ale też unikali zmian pasa ruchu. "Tunel pod Ursynowem przygotowany jest na wszelkie możliwe scenariusze, ale to od samych kierowców zależy, czy służby będą musiały prowadzić akcje ratownicze" - podsumowuje urząd.
Czytaj także: https://natemat.pl/blogi/citybranding/382941,dzisiaj-sztuka-zloto-i-nieruchomosci-w-2030-bedziemy-inwestowac-w
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut