Co jeść, żeby nie siwieć? 5 produktów, które zapobiegają siwieniu!

Paulina Szymańska
Co jeść, żeby nie siwieć? Siwizny nie trzeba się wstydzić. Mało kto ucieknie od siwych włosów, ale proces ten można opóźnić, jeśli tego chcemy. Jaki jest najlepszy sposób? Dobre jedzenie!
Co jeść, żeby nie siwieć? pexels.com

Co jeść, żeby nie siwieć?

Podobnie jak zmarszczki, siwe włosy są częścią naturalnego procesu starzenia. Zamiast walczyć z nimi, lepiej zawczasu zapobiegać. Dla niektórych słabnąca intensywność koloru włosów jest problemem. Siwienia nie da się powstrzymać, ale dzięki zdrowemu trybowi życia i zrównoważonej diecie zawierającej specjalne składniki odżywcze możliwe jest utrzymanie włosów w dobrej kondycji tak, aby produkcja pigmentów kolorowych nie została zatrzymana zbyt wcześnie. Przedstawiamy najlepsze produkty zapobiegające siwieniu włosów.

Czytaj także: "Jestem siwa i mam to w nosie". Naturalne siwe włosy to nowy trend – na przekór kultowi młodości


Jak powstają siwe włosy?

Jeśli przyjrzysz się uważnie, w rzeczywistości nie ma w ogóle siwych włosów. Mamy albo włosy pigmentowane, albo niepigmentowane, te drugie są wtedy po prostu białe. Głowa pełna siwych włosów jest raczej złudzeniem optycznym, ponieważ mieszanka włosów pigmentowanych i białych sprawia, że ​​cała fryzura mieni się szarością.
Jak powstają siwe włosy?pexels.com


Stopniowo, wraz z wiekiem, organizm zatrzymuje produkcję melaniny, co zwykle zapewnia włosom kolor. Odpowiedzialne za to komórki (melanocyty) umierają, a zatem pigmenty barwiące pozostają wydalone. Dodatkowo w zrogowaciałych warstwach włosów gromadzą się maleńkie pęcherzyki powietrza, które sprawiają, że włosy stają się białe. Od około 50 roku życia połowa włosów u kobiet składa się z siwych włosów.

Czytaj także: Siwy dym o siwe włosy księżnej Cambridge. Czy kobiety powinny wstydzić się siwizny?

Długość życia melanocytów, komórek produkujących melaninę, zależy nie tylko od genów i hormonów, ale także od stylu życia. Na przykład ci, którzy palą i regularnie używają agresywnych produktów do pielęgnacji włosów, muszą pożegnać się z naturalnym kolorem włosów. Co może być również przyczyną wczesnego siwienia? Niedobór składników odżywczych i witamin. Innymi słowy: dzięki odpowiednim pokarmom możesz zapewnić, że komórki u nasady włosów pozostaną dłużej dopasowane.


Co jeść, żeby nie siwieć? 5 produktów, które zapobiegają siwieniu!


Mandarynki

Zgadza się. Ten smaczny owoc cytrusowy ma więcej zalet niż tylko oferowanie odrobiny słodyczy i wspomnień z dzieciństwa. Mandarynki są doskonałym źródłem witaminy C, która ma kluczowe znaczenie w rozwoju białka kolagenowego, tkanki łącznej, która stanowi znaczną część ciała, w tym włosów. Dlatego nie żałuj sobie ich jedzenia nie tylko podczas świąt.

Kiszonki

Probiotyki są nie tylko dobre dla układu pokarmowego — są również świetne dla włosów! Sfermentowane pokarmy, takie jak kimchi lub kapusta kiszona, dostarczają probiotyki wspierające zdrowie jelit. Zdrowe jelita są ważne dla zdrowia włosów, ponieważ bakterie jelitowe faktycznie produkują witaminę B i biotynę.

Łosoś

Łosoś dostarcza niezłą dawkę witaminy D, która jest związana z pigmentacją włosów. Jeśli ktoś ma prawdziwy niedobór witaminy, może u niego szybko pojawić się siwizna.

Jajka

Osoby z przedwczesnym siwieniem częściej miały niski poziom witaminy B-12, które dostarczają między innymi jajka (białko i żółtko).

Gorzka czekolada

Ciemna czekolada jest dobrym źródłem żelaza i miedzi, dwóch składników odżywczych, które doskonale zapobiegają siwieniu i starzeniu się włosów.

Co jeść, żeby nie siwieć? Jedzenie na siwe włosy

Pokarmy bogate w keratynę. Keratyna jest znana przede wszystkim jako białko włosów i jest uważana za podstawowy budulec zdrowych włókien. Oprócz odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry głowy i włosów, możesz zrobić coś dobrego dla swojej wspaniałej czupryny dzięki pokarmom bogatym w keratynę. Jedzenie szczególnie bogate w keratynę to jajka, ryby, chude mięso wołowe, owsianka, komosa ryżowa.

Pokarmy bogate w miedź mogą również opóźniać naturalny proces siwienia włosów. Powód: pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie indywidualnego koloru włosów. Pokarmy bogate w miedź to orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste. Szczególnie banany zapobiegają rozpadowi melanocytów, które z kolei produkują kolorowe pigmenty we włosach.
Jedzenie zapobiegające siwieniu włosówpexels.com


Czytaj także: Ten rytuał odbębniasz co miesiąc. Eksperyment udowadnia, że za kilka lat odejdzie do lamusa

Pokarmy bogate w minerały. Oprócz keratyny i miedzi również inne witaminy i minerały mają pozytywny wpływ na zdrowie włosów i mogą spowolnić rozwój siwych włosów. Dla zdrowej grzywy organizm powinien zatem być zaopatrzony w wystarczającą ilość żelaza, wapnia i cynku. Przynoszą korzyści zarówno włosom, jak i skórze i paznokciom oraz sprawiają, że wyglądają zdrowo. B6 witaminy, B12 i D są ważne składniki odżywcze w walce z nowymi siwe włosy. Niedobór tych witamin może ograniczać produkcję melaniny i sprzyjać rozwojowi siwych włosów.