Mieczysław Baszko: kim jest były wojewoda z Podlasia, który wierzy w szeptuchy?

Karolina Pałys
Mieczysław Baszko działa w polityce od wielu lat. Do tej pory o byłym marszałku województwa podlaskiego głośno było przy okazji partyjnych transferów. W 2021 roku wsławił się również dość niefortunnym cytatem, którym “reklamował” usługi podlaskich szeptuch.
Fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News
Do owego “product placementu” doszło podczas wywiadu dla stacji TVN24. Mieczysław Baszko rozmawiał z dziennikarzami o sprawie posła Łukasza Mejzy - posła Prawa i Sprawiedliwości oskarżonego, między innymi, o namawianie poważnie chorych ludzi na leczenie drogimi, eksperymentalnymi i, jak się koniec końców okazało, nieefektywnymi metodami.

Baszko stwierdził, że funkcjonujące w jego regionie znachorki, czyli tzw. szeptuchy również nie mogą pochwalić się wiarygodnymi referencjami. A jednak powszechna wiara w ich zdolności potrafi czynić cuda:

​​– Wiele osób wierzy medycynie niekonwencjonalnej, która nie jest zarejestrowana naukowo. Ludzie szukają różnych sposobów (...). Gdyby ktoś potrzebujący się do mnie zwrócił, to wskazywałbym im takie adresy. (...) Na Podlasiu są te tak zwane szeptuchy. Ich nikt nie uznaje, a jednak jadą do nich i pomaga to – przekonywał.


Warto dodać, że Baszko był jednym z niewielu członków klubu poselskiego PiS, którzy zdecydowali się jakkolwiek usprawiedliwiać poczynania Mejzy. Być może przesądziła wspólna pasja do sportu: Mejza był wiceministrem w tym resorcie, natomiast Baszko od dawna uczestniczył w inicjatywach mających na celu krzewienie fizkultury. Niedawno objął nawet stanowisko przewodniczącego Rady Głównej Ludowych Zespołów Sportowych.

Mieczysław Baszko: kariera polityczna

Mieczysław Kazimierz Baszko urodził się w Boratyńszczyźnie w 1961 roku. Ze sportem związany jest od dawna, a przynajmniej od czasów studiów w białostockiej filii warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Uzyskane kompetencje pozwoliły mu objąć stanowisko nauczyciela. W tym zawodzie Baszko wytrwał do 2008 roku, łącząc obowiązki pedagoga z działalnością samorządową.

Od roku 1994, przez dwie kadencje, był radnym miejskim Sokółki. Później, w 2007 roku, zdecydował się na kandydowanie do Rady Powiatu. Jego kampania odniosła sukces. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku podlaskiego. W 2010 roku został wicemarszałkiem, a w 2014 - marszałkiem województwa podlaskiego.

Jako świeżo wybrany marszałek, Baszko zaznaczał swoje dwudziestoletnie wtedy doświadczenie w polityce samorządowej. Stwierdził wtedy, że “praca dla ludzi to bardzo wielka odpowiedzialność” oraz że “To w samorządzie zaczyna się Polska i o niej trzeba pamiętać”. Jako wojewoda zaznaczał również, że dla rozwoju regionu kluczowe są dotacje z funduszy unijnych.

Politycznie Mieczysław Baszko od 1996 roku związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym. Aktywnie udzielał się w jego strukturach: stał na czele powiatów, zasiadał w radzie naczelnej PSL.

Z listy tegoż ugrupowania - jako jedynka - kandydował w wyborach do Sejmu w 2015 roku. Liczba zebranych przez niego głosów okazała się wystarczająca do otrzymania mandatu poselskiego. Okazało się jednak, że z perspektywy sejmowej, Mieczysławowi Baszko coraz mniej po drodze było z Ludowcami.

W 2016 roku przegrał wybory na prezesa podlaskiego oddziału PSL, w 2018 roku przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina. W sejmie również zmienił barwy: z koła PSL przeszedł do koła PiS.

Swoją decyzję tłumaczył wówczas pobudkami ideologicznymi i chęcią działania na rzecz regionu: - Zawsze w swoim życiu kierowałem się wartościami konserwatywno-ludowymi, idąc dalej za myślą Wincentego Witosa, podążałem za religią, narodowością oraz dobrem ziemi, szczególnie ziemi podlaskiej - mówił bezpośrednio po ogłoszeniu swojej decyzji.

Dodawał również, że dzięki przejściu do Porozumienia będzie mógł pełniej realizować działania na rzecz Podlasia. Zadania te w wykonaniu PSL pozostawiały, według Baszko, “dużo do życzenia”. Zaznaczył, że Porozumienie jest mu bliskie również w kontekście religijnym.

W kolejnych wyborach do Sejmu wystartował już z listy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. W 2019 roku poprawił swój wynik wyborczy o ponad trzy tysiące głosów: na Mieczysława Baszko głosowało ponad 10 tysięcy osób z okręgu podlaskiego.

Pierwsze dwa lata Baszko spędził jeszcze w Porozumieniu, jednak w sierpniu 2021, wraz z kilkoma innymi posłami ,zdecydował się odłączyć od partii Jarosława Gowina. Dołączył za to do Adama Bielana i jego Partii Republikańskiej. Baszko pozostał jednocześnie w kole poselskim Prawa i Sprawiedliwości.

Mieczysław Baszko: kontakt

Mieczysław Baszko posiada obecnie dwa Biura Poselskie - jedno w Sokółce, drugie w Bielsku Podlaskim. Na spotkania z wyborcami Mieczysław Baszko udaje się “Baszkobusem”, czyli samochodem mającym służyć jako mobilne biuro poselskie.

Ze swoimi wyborcami lubi kontaktować się również za pośrednictwem mediów społecznościowych. Swoje konto na portalu Facebook zasila informacjami na temat swojej bieżącej działalności - znajdziemy tam sporo wrzutek z wystąpień sejmowych, jak również z życia codziennego - pojawiają się nawet zdjęcia “ulubionego śniadania” czy procesu kiszenia kapusty.