Minister od Andrzeja Dudy przeprasza Krzysztofa Brezję. "Zagalopowałem się"

Wioleta Wasylów
Ostatnio pojawiło się wiele doniesień mówiących o tym, że polskie służby specjalne podsłuchiwały za pomocą Pegasusa m.in. senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę. Do sprawy na antenie Radiowej Trójki odniósł się szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Powiedział, że w przypadku Brejzy "chodzi o przestępstwa związane z biznesem". Szybko musiał jednak za to stwierdzenie przeprosić. "Zagalopowałem się" – przyznał kilka godzin później.
Paweł Szrot przeprosił Krzysztofa Brejzę za swoje słowa. Fot. WOJCIECH STROZYK / REPORTER

Krzysztof Brejza inwigilowany za pomocą Pegasusa

Przypomnijmy, że Pegasus jest systemem stworzonym przez izraelską firmę NSO do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Jednak ostatnie doniesienia wskazują na to, że polskie służby specjalne używały go do inwigilowania opozycji i osób publicznych.


Amerykańska agencja Associated Press informowała o tym, że za pomocą oprogramowania Pegasus jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku włamano się do telefonów adwokata Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek i senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy, który wówczas był szefem sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: "Ty oszczerco, kanalio!". Giertych oburzony słowami Rymanowskiego ws. Pegasusa

"Znalazłem 10 SMS-ów pomiędzy mną a Krzysztofem Brejzą z września i początku października 2019. Dotyczyły delikatnych spraw kampanii oraz prawnych związanych z pozwami wyborczymi. Podwójnie zassane przez PiS!" – napisał na swoim Twitterze Giertych.

Dodał też, że będzie "ścigał karnie i cywilnie, aż przeprosi" każdego, kto zasugeruje, że można było legalnie wobec niego stosować "broń przeciwko terrorystom".

"33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony. Przed chwilą takiego newsa na cały świat podało Associated Press. Trudno się dziwić, że stosując takie metody PiS wygrał wybory" – stwierdził z kolei Brejza.

"Telefony Krzysztofa Brejzy zostały zbadane przez niezależnych ekspertów z Citizen Lab w Kanadzie. Potwierdzono włamanie na DWA telefony łącznie 33 razy w kampanii wyborczej 2019 r. Tak pozyskane treści były następnie manipulowane, fałszowane i publikowane przez rządową TVP" – informowała potem żona senatora, Dorota Brejza.

Szef gabinetu Dudy ostro o Brejzie. Musiał przeprosić

W poniedziałek podczas wywiadu w "Salonie Politycznym Trójki" na antenie Radiowej Trójki całe zamieszanie skomentował szef gabinetu Andrzeja Dudy, Paweł Szrot.

"Te informacje powinny zostać Polakom wyjaśnione. Informacje, na ile pozwalają przepisy – bo przypominam, że tutaj chodzi o postępowania sądowe i postępowania śledcze – powinny zostać przedstawione" – stwierdził.

Czytaj także: "33 potwierdzone włamania". Agencja AP o inwigilowaniu Brejzy w czasie kampanii wyborczej

"Przypominamy tylko, że jeśli chodzi o mecenasa Romana Giertycha i pana Krzysztofa Brejzę chodzi o rzeczy zupełnie nie związane z polityką. Chodzi o rzeczy związane z podejrzeniami o popełnienie przestępstw związanych z biznesem" – dodał.

Ten ostatni cytat przytoczono też we wpisie na profilu Radiowej Trójki.

Żona senatora KO, Dortota Brejza napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że jako pełnomocnik Krzysztofa Brejzy oczekuje, iż Paweł Szrot natychmiast przeprosi za swoje słowa, zaś Radiowa Trójka zamieści sprostowanie materiału. "Stosowny wniosek - zgodnie z prawem prasowym jeszcze dzisiaj wyślę" – dodała.

"Żadne komunikaty w przestrzeni publicznej łączące @KrzysztofBrejza z jakimikolwiek działaniami przestępczymi, nie będą przez niego tolerowane. Czas powiedzieć stop systemowemu pomawianiu" – zaznaczyła w kolejnym wpisie.

Okazuje się jednak, że szef gabinetu prezydenta już przyznał się do błędu. "Powiem wprost. W przypadku Pana senatora @KrzysztofBrejza zdecydowanie się zagalopowałem" – napisał na swoim profilu na Twitterze.

"Nie przedstawiono mu zarzutów prokuratorskich, co uzasadniałoby stwierdzenie o 'podejrzeniach dokonania przestępstw związanych z biznesem'. Nie sprawdziłem. Przepraszam" – oznajmił.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut