Co robią ludzie, by nie płacić wyższych rachunków? Burmistrz pokazał, jak kombinują mieszkańcy
Większa inflacja przekłada się na wzrost cen. Dotyczy to często także wywozu śmieci. Ludzie starają się jak najwięcej zaoszczędzić, czasami nie do końca legalnie. Burmistrz Zakroczymia w województwie mazowieckim pokazał, jak kombinują mieszkańcy, by płacić mniej.
Burmistrz Zakroczymia, o tym, jak kombinują ludzie, by płacić mniej za wywóz śmieci
Burmistrz liczącego nieco ponad 3 tys. mieszkańców Zakroczymia (powiat nowodworski) w województwie mazowieckim Artur Ciecierski podzielił się na Facebooku swoimi spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób mieszkańcy w całej gminie próbują płacić mniej.Niektórzy z nich starają się omijać przepisy dotyczące naliczania opłat za wywóz śmieci. Jednym ze sposobów ustalania stawki jest liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Tutaj dostrzeżono furtkę.
Czytaj także: "Drożyzna, głupcy!". Tusk bezpardonowo do PiS ws. kryzysu w polskich budżetach domowych
"W ostatnim czasie zdarza się, że rodzice nowonarodzonych dzieci z terenu naszej gminy 'zapominają' o zgłoszeniu tego faktu w deklaracjach odpadowych. Przypominam, że obowiązek taki spoczywa na nich do 10 dnia kolejnego miesiąca po urodzeniu" – napisał z przekąsem na swoim profilu burmistrz.
Ciecierski podkreślił w swoim wpisie: "W minionym roku dopłaciliśmy ponad 70.000 zł do systemu z budżetu gminy". Zaznaczał jednocześnie, że mimo wszystko nie podniesiono tam stawek za wywóz odpadów.
Czytaj także: Rząd ma odpowiedź na podwyżki cen gazu. Sasin deklaruje: Zmiany możliwe już w przyszłym tygodniu
Burmistrz zapowiedział, że nie może pozostawić tej sprawy bez rozwiązania. "Dzisiaj podjąłem decyzję o przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli w urzędzie pomiędzy komórką ewidencji ludności a komórką deklaracji odpadowych za lata 2019 - 2021. Z informacji jakie posiadam z ewidencji ludności na świat w naszej gminie przyszło 69 dzieci w 2019 r., 58 w 2020 r. i 54 w 2021 r. Czy wszyscy rodzice/właściciele nieruchomości zgłosili ten fakt w odpowiednim czasie, to ustali wewnętrzna kontrola" – oznajmił.
"Jeśli jednak ten post przypomniał komuś o tym fakcie, zachęcam do zgłoszenia się do urzędu i złożenia korekty deklaracji odpadowej od 1 dnia miesiąca po urodzeniu dziecka" – zaapelował.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut