"Tęcza nie obraża". Jest prawomocny wyrok ws. naklejek z Matką Boską

Natalia Kamińska
Sąd w Płocku uniewinnił trzy aktywistki oskarżone o "obrazę uczuć religijnych". Chodzi o sprawę, która dotyczyła tego, że trzy kobiety rozlepiły wokół kościoła św. Dominika w 2019 roku naklejki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wyrok – jako że zapadł w apelacji – jest prawomocny.
Sąd w apelacji utrzymał wyrok uniewinniający dla trzech aktywistek, które rozlepiały wlepki z Matką Boską. Fot. Piotr Hukalo/East News
Przypomnijmy, że przed Wielkanocą 2019 roku w kościele pod wezwaniem św. Dominika w Płocku pojawił się tzw. grób pański. Wokół instalacji umieszczono pudełka z nazwami grzechów. Oprócz zazdrości, nienawiści czy egoizmu proboszcz parafii Tadeusz Łepkowski umieścił takie hasła, jak "gender" i "LGBT".

Trzy aktywistki trafiły przed sąd za "obrazę uczuć religijnych"

W odpowiedzi na homofobiczne treści aktywistki – Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar rozlepiły w pobliżu parafii naklejki z tęczową Matką Boską. Miesiąc później policja zatrzymała Elżbietę Podleśną w jej mieszkaniu.


W lipcu 2020 pojawił się akt oskarżenia o "obrazę uczuć religijnych", której miały się dopuścić trzy kobiety. Wśród oskarżycieli byli m.in. aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek, a także proboszcz, który odpowiadał za homofobiczną instalację w kościele.

Czytaj także: Kolejne uchwały anty-LGBT unieważnione. Tym razem chodzi o Małopolskę

W marcu 2021 decyzją Sądu Rejonowego w Płocku aktywistki oskarżone przez lokalnego proboszcza i Kaję Godek o "obrazę uczuć religijnych" zostały uznane za niewinne. Sprawa trafiła jednak do apelacji.

Aktywistki niewinne. Sąd w apelacji utrzymał wyrok

Jednak niczego to nie zmieniło. Sąd Okręgowy w Płocku utrzymał w apelacji wyrok uniewinniający trzy aktywistki. Jest on prawomocny. Przysługuje od niego jedynie nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci wniosku o kasację do Sądu Najwyższego.

Wyrok sądu z radością przyjęły środowiska broniące praw społeczności LGBT. "Elżbieta Podleśna, Anna Prus, i Joanna Gzyra-Iskandar prawomocnie uniewinnione! Sąd w Płocku podtrzymał wyrok pierwszej instancji. Ta decyzja daje nadzieję, że społeczność osób queerowych i aktywistycznych ma jeszcze narzędzia do obrony przed atakami fundamentalistycznych organizacji" – napisało na Twitterze stowarzyszenie "Miłość nie wyklucza".

Podobnie uważa Fundacja Równość.org.pl. "Cieszymy się, że Sąd Apelacyjny w Płocku oddalił apelację ws. Matki Boskiej w tęczowej aureoli i podtrzymał uniewinnienie aktywistek. Tęcza też jest tutaj i zawsze będzie, jako symbol naszej społeczności, nadziei i otwartości" – podkreśliła w tweeterowym wpisie fundacja.
Czytaj także: Polski film, który łączy, a nie dzieli. "Wszystkie nasze strachy" to historia geja-katolika