Będzie prawne przymuszanie do szczepień? Doradca premiera jest "za"

Natalia Kamińska
Pandemia w Polsce nie odpuszcza. Jest coraz więcej chorych na COVID-19. Niestety codziennie umiera też sporo zakażonych. Doradca premiera znalazł na to sposób. Prof. Andrzej Horban, stwierdził, iż należy wprowadzić mechanizmy prawne, które przymuszą ludzi do szczepienia.
Doradca premiera mówi, że powinny być mechanizmy przymuszające do szczepień. Fot. Piotr Molecki/East News
– Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które w pewien sposób przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości – powiedział prof. Andrzej Horban, pytany o obowiązkowe szczepienia.

Doradca premiera mówi o obowiązkowych szczepieniach

Jak tłumaczył na antenie radia RMF FM "obowiązkowe szczepienie oznacza, że administracja państwowa, administracja medyczna musi zorganizować całe szczepienia w ten sposób, aby one były bezpłatne, dostępne i możliwe do przeprowadzenia".

Profesor poruszył też kwestię zgonów wśród osób bez szczepienia. Jak mówił, szczepienie zmniejsza kilkadziesiąt razy ryzyko zgonu. Podał też wyniki badań, mówiące, że wśród osób niezaszczepionych będących w grupie wiekowej 60 plus na COVID-19 umiera 152,7 na 100 tys. mieszkańców Polski. W grupie, która przyjęła trzy dawki szczepionki, wskaźnik ten wynosi 3,6 na 100 tys. osób.


Warto przeczytać: 100 tys. zakażeń dziennie? Wirusolog wskazuje, czy czarne scenariusze Niedzielskiego są realne

– U osób w wieku 50-59 lat, zgony wśród niezaszczepionych wynoszą 20,3 na 100 tys. mieszkańców, a wśród zaszczepionych 0,3. To jest odpowiedź na pytanie, jak działa szczepionka – podsumował.

Szczepienia stanęły w miejscu

Ze szczepieniami w Polsce nie jest najlepiej. Wydaje się, że akcja szczepień stanęła w miejscu, a rząd nie ma już pomysłu jak przekonać tych, którzy nie przyjęli do tej pory szczepionki.

Choć wykonano 48 394 222 zabiegów, to pełną odporność nabyło jedynie 21 276 912 osób. Pierwszą dawką wykonano 21 868 432 szczepienia.

Dodajmy, że w środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 16 173 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły 684 osoby. Najwięcej pacjentów przybyło w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim.

Czytaj też: Niemcy: 200 osób otrzymało przeterminowaną o jeden dzień szczepionkę. Czy to groźne?

Z kolei dzień wcześniej, 11 stycznia rządzący poinformowali o 11 406 przypadkach i 493 zgonach. Równo tydzień temu zaś wykryto 17 196 zakażeń oraz odnotowano 632 zgony.

W najbliższej perspektywie nie należy spodziewać się spadku zachorowań. Według prognóz Adama Niedzielskiego już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z kulminacją wariantu Omikron. Najczarniejsze scenariusze mówią nawet o 100 tysiącach zakażeń dziennie.
Czytaj także: Ta teoria na temat koronawirusa to częsta plotka. Wątpliwości mieli też naukowcy