Pogoda na dziś – wtorek 18 stycznia. Oblodzenie, a w górach zagrożenie lawinowe

Joanna Stawczyk
Po wietrznym i burzliwym początku tygodnia, we wtorek (18 stycznia) czeka nas poprawa aury, której będzie towarzyszyło zachmurzenie zmienne. Na wschodzie pochmurnie ze słabymi opadami śniegu. Na zachodzie większe przejaśnienia i bez opadów, za co odpowiada wyż znad Europy zachodniej. Zrobi się nieco chłodniej, temperatura od -3°C do 4°C. Zachodni i północno-zachodni wiatr osłabnie i tylko na wschodzie kraju będzie jeszcze w porywach do 60 km/h.
Pogoda na dziś – wtorek 18 stycznia. Oblodzenie, a w górach zagrożenie lawinowe Fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER
W poniedziałek (17 stycznia) pogoda dała w kość niemal wszystkim mieszkańcom Polski. Przez kraj przeszły silne burze oraz porywisty wiatr. Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, system detekcji wyładowań IMGW Perun zanotował w Polsce niemal 4700 wyładowań doziemnych i przeszło 2500 wyładowań wewnątrzchmurowych.

Przez Warszawę przed południem przeszła bardzo silna wichura, podczas której dochodziło do przerw w dostawie prądu, a wiatr łamał drzewa. – Nigdy nie widziałem w Warszawie tak mocnego wiatru – opowiadał naTemat jeden z czytelników. Z jego relacji wynikało, że obok jego biura wiatr przewracał samochody i ludzi. Na szczęście nie było ofiar.


Jarosław Dobrzewiński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej informował po południu, że było ponad 120 zgłoszeń z powodu wichury. Głównie dotyczyły one powalonych drzew, zerwanych elementów dachów, anten czy kawałków blachy.

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce także na stołecznym Bemowie. Przy ul. Widawskiej silny wiatr zerwał nawet duży fragment elewacji z jednego z bloków, który spadał na chodnik prowadzący do wejścia.

Pogoda na dziś – wtorek 18 stycznia 2022

Dla dużej części kraju IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alerty mają wygasnąć w godz. 8-9 we wtorek rano. Obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim (w powiatach wschodnich), świętokrzyskim, podkarpackim (z wyłączeniem powiatów podgórskich), małopolskim (wszędzie, z wyjątkiem powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego), śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Wysoce prawdopodobne jest zamarzanie wilgotnej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. To może być przyczyną ich oblodzenia. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od -4 st. C do 0 st. C, zaś temperatura minimalna przy gruncie - około -5 st. C.

We wtorek w kraju utrzyma się umiarkowane zachmurzenie. Nie powinno intensywnie padać. We wschodnich regionach miejscami możliwe są słabe przelotne opady śniegu. Temperatura od 0 st. C na Suwalszczyźnie, przez 1 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Powieje zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Na południowym wschodzie w pierwszej części dnia będzie dość silny - może dojść do 40-60 km/h.

Pogoda w górach przedstawia się kiepsko. "Bardzo złe warunki w górach! Właśnie ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego. W górach jeszcze dopada do 15 cm śniegu" – przekazał IMGW, apelując o stosowanie się do wytycznych Tatrzańskiego Parku Narodowego, GOPR oraz TOPR. Jak przekazało TVN Meteo, wilgotność powietrza w ciągu dnia sięgnie 70-90 procent. Mieszkańcy całej Polski odczują zimno. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.
Czytaj także: Burza w Warszawie. "Wiatr przewracał ludzi. Uniósł orła z logotypu Orlenu"