Polska zapłaci grube miliony. KE nie godzi się na zawieszenie kar za Izbę Dyscyplinarną

Natalia Kamińska
Komisja Europejska odrzuciła wniosek Polski o wstrzymanie naliczania kar za nieprzestrzeganie wyroku TSUE. Chodzi o nakaz zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Reuters informuje, że KE wystosowała w tej sprawie wezwanie do zapłaty na kwotę blisko 70 mln euro.
KE odrzuciła wniosek Polski ws. kar dotyczących TSUE. Fot. Wojciech Strozyk/Reporter
Polski rząd chciał, aby kara nie była naliczana do czasu wprowadzenia w Polsce odpowiednich reform. Kara, którą naliczono Polsce, dotyczy okresu od 3 listopada do 10 stycznia. Jednak Komisja Europejska się na to nie zgodziła.

Reuters informuje, że KE wystosowała w tej sprawie wezwanie do zapłaty na kwotę blisko 70 mln euro. Jeśli Polska tego nie zrobi w ciągu 45 dni, zostaną naliczone odsetki.


Jesienią TSUE nałożył na Polskę karę

Przypomnijmy, że pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył w tej sprawie karę na Polskę. Chodziło o niezawieszenie stosowania przepisów m.in dotyczących Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj też:Opozycja i NGO-sy łączą siły przeciw Ziobrze. "To zakończy jego polityczne szaleństwo"

O ukaranie Polski wystąpiła Komisja Europejska. "Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie" – podano wówczas w komunikacie TSUE na ten temat.

Polska ma w ocenie UE problem z praworządnością

Wiceprezes Trybunału stwierdził, że "konieczne wydaje się wzmocnienie skuteczności środków tymczasowych zarządzonych postanowieniem z dnia 14 lipca 2021 r. poprzez nałożenie na Polskę okresowej kary pieniężnej w celu odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do wspomnianego postanowienia".

Dodajmy, że w połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Polskę wezwano do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej izby.
Czytaj także: "Za chwilę zacznie się robić dramat". Tak w Brukseli patrzą na to, jak Polska traci pieniądze

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut