Dziennikarz obwinił Sasina za sytuację z Turowem. Polityk nie pozostawił tego bez komentarza

Natalia Kamińska
Robert Mazurek w czasie rozmowy z wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem stwierdził, że za sytuację wokół kopalni Turów winę ponosi Jacek Sasin. Jak się okazało słuchał on wywiadu i postanowił odpowiedzieć dziennikarzowi na jego opinię. "Turów to wina Sasina mniej więcej w podobnym stopniu jak Roberta Mazurka" – uznał polityk.
Robert Mazurek uważa, że Turów to winna Jacka Sasina. Ten się z nim nie zgadza. Fot. M.Lasyk/Reporter
– Minister Sasin nie dopilnował, jego ludzie nie dopilnowali ewidentnie rozmów z Czechami i kopalnia w Turowie stanęła w takiej oto sytuacji, że stała się kością niezgody w relacjach polsko-czeskich – uważa dziennikarz RMF FM Robert Mazurek.

Dziennikarz obwinia za Turów Sasina

Nawiązał także do odwołania ambasadora Polski w Czechach. Mirosław Jasiński został odwołany, gdyż powiedział, że "brak empatii" po stronie polskiej doprowadził do obecnego konfliktu z Czechami.

– O tym, że wina leży po stronie ministra Sasina mówili polscy eurodeputowani z Prawa i Sprawiedliwości, a nie żadna wroga opozycja, tylko PiS-owscy eurodeputowani, a nagle się okazało, że Sasin zawinił, a ambasadora powiesili – spuentował żartobliwie Mazurek.


Jego wypowiedzi bez komentarza nie pozostawił Jacek Sasin. "Panie redaktorze Robercie Mazurku Odsłuchałem dzisiejszą rozmowę z Marcinem Przydaczem i pańskiej tam opinii. I powiem tak. Turów to wina Sasina mniej więcej w podobnym stopniu jak Roberta Mazurka" – skwitował zaczepkę dziennikarza polityk. Przypomnijmy, że Czechy pozwały Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym 2021 r., wnioskując, że rozszerzenie wydobycia węgla w Turowie może mieć wpływ na czeską ludność przygraniczną.

Spór w sprawie Turowa trwa już niemal rok

Spór trwa od tamtej pory. W maju 2021 roku TSUE zastosował tymczasowy środek w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Polska do nakazu się jednak nie zastosowała.

Nasz kraj nie zamierza wstrzymywać pracy kopalni. Kompleks energetyczny w Turowie odpowiada w końcu za 5 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego, który ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie węgla brunatnego w Turowie na kolejne sześć lat, czyli do 2026 roku. Plany zakładają natomiast działalność kopalni nawet do 2044 roku.

Czytaj też: "To niezgodne z prawem Unii". Rzecznik rządu o karze za Turów i utracie unijnych pieniędzy

Dodajmy, że Polska została też ukarana przez Unię. W kraju od jakiegoś czasu jest jednak nastrój, jakby wszyscy zapomnieli już o tym, że jakaś kara w ogóle została nałożona na Polskę, że chodzi o 500 tys. euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia w kopalni i że TSUE podjął taką decyzję we wrześniu.

Warto przeczytać: Nagle odwołany polski ambasador w Czechach ponownie zabiera głos. Morawieckiemu pójdzie w pięty

Ale w UE cierpliwość chyba jest na wyczerpaniu. Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondenta RMF FM w Brukseli, jako pierwsza podała wiadomość, że do Polski wysłano już trzy wezwania do zapłaty, pierwsze 8 listopada 2021 r. A ponieważ Polska nie zapłaciła w terminie 45 dni po pierwszym wezwaniu, KE zaczęła naliczać wysokie odsetki.

Rzecznik KE podał potem, że Komisja wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar ws. kopalni Turów i dotąd nie otrzymała pieniędzy.
Czytaj także: "Za chwilę zacznie się robić dramat". Tak w Brukseli patrzą na to, jak Polska traci pieniądze

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut