Ile osób w pełni zaszczepionych zachorowało na COVID-19? Najnowsze dane MZ

Weronika Tomaszewska-Michalak
W Polsce "V fala pandemii stała się faktem". Odnotowujemy drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowszy raport, z którego dowiadujemy się między innymi, ile osób w pełni zaszczepionych zachorowało na COVID-19?
Szczepienia, a zakażenia koronawirusem. Nowe dane. Fot. Lukasz Gdak/East News

Ile zachorowań na COVID-19 wśród zaszczepionych?


"Zaledwie 3,16 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 13,71 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni" – podało w piątek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Czyli łącznie liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką to 2 953 865. A liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to: 680 743.

Ile osób w Polsce jest zaszczepionych? [21 stycznia 2022]


Resort zdrowia poinformował także, ile w Polsce jest osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Z nowych danych wynika, że 21 541 049 osób przyjęło już dwie dawki preparatu od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Ile osób zmarło mimo szczepienia przeciwko COVID-19?


W najnowszym raporcie MZ dodano, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 67 574 osób. Natomiast liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 8 161. "Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 osoby zaszczepione stanowiły 12,07 proc. Zgony nie są związane ze szczepieniem" – podkreślił resort.


V fala pandemii koronawirusa w Polsce


21 stycznia wykryto 36 665 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii nie odnotowano tylu zachorowań w ciągu jednej doby. Sytuacja wywołała reakcję ministra zdrowia.

Na specjalnie zwołanej konferencji wystąpił także premier. – Piąta fala stała się faktem – powiedziała Mateusz Morawiecki. Rządzący nie zdecydowali się jednak na wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach.

Podano natomiast, że każdy będzie mógł skorzystać z darmowych testów na koronawirusa. – Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia w każdej aptece będą dostępne darmowe testy antygenowe. Stawiamy duży akcent na powszechność testowania – mówił Morawiecki.

Testy będą opłacane przez NFZ i będzie można je wykonywać bez skierowania. W aptekach, w których będą wykonywane testy musi obowiązywać odpowiedni standard bezpieczeństwa – m.in. oddzielne pomieszczenie.

Rząd podjął też decyzję o skrócenie czasu kwarantanny do 7 dni. Premier zapowiedział również, że osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 h od wyniku testu na koronawirusa.

Zobacz także: