Kolejne zmiany w szkołach. Czarnek zapowiedział nowy przedmiot

Wioleta Wasylów
Zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, w przyszłym roku w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Chodzi o biznes i zarządzanie, który zostanie wprowadzony kosztem nauczanej dotychczas przedsiębiorczości.
Minister edukacji zapowiedział, że w 2023 roku w szkołach zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Fot. Mateusz Grochocki / East News

O kolejnych zmianach w programie nauczania minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział więcej w niedzielę w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Od roku szkolnego 2023/2024 w szkołach uczniowie będą uczęszczać na przedmiot biznes i zarządzanie, zamiast na podstawy przedsiębiorczość.

Nowy przedmiot w szkołach

Przemysław Czarnek zaznaczył, że w podstawie programowej nowego przedmiotu powinien zostać postawiony większy nacisk na praktykę niż to było na podstawach przedsiębiorczości. To ma według niego później pomóc w przyszłości w rozliczaniu podatków i ułatwić lepsze rozporządzanie budżetem w gospodarstwach domowych.


– Chodzi o to, by późniejsze decyzje finansowe młodych ludzi i ich patrzenie na przedsiębiorczość oraz podejmowanie decyzji o zakładaniu firm były łatwiejsze i bardziej przemyślane – stwierdził.

Czytaj także: Sukces senackiej opozycji. "Lex Czarnek" odrzucone w komisji, gdzie większość ma PiS

– Moje wrażenie jest takie, że powinno być więcej praktyki, więcej wizyt w firmach, wizyt przedsiębiorców w szkołach, więcej przykładów dobrej przedsiębiorczości w szkole, więcej pokazywania przedsiębiorczości, jako czegoś, co jest dobre, mądre i potrzebne – dodał.

Minister edukacji przyznał, że pomimo tego, nadal trwają konsultacje, co do tego, jak dokładnie powinny wyglądać lekcje biznesu i zarządzania i jakie tematy, mają być na nim poruszane.

Czytaj także: Kuriozalne słowa Czarnka o edukacji seksualnej. "Skupcie się na nauce"


– W czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych rozpocząłem konsultacje z rektorami SGH, Akademii Leona Koźmińskiego, przedstawicielami spółek giełdowych i pozagiełdowych, aby usłyszeć od nich, jak w praktyce powinno wyglądać nauczanie młodzieży w zakresie zarządzania czy finansów (...). Chcemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia przedstawicieli biznesu w tym zakresie – zaznaczył w rozmowie z PAP.

Czarnek stwierdził, że nowy przedmiot będzie nauczany przez te same osoby, które prowadziły lekcje z podstaw przedsiębiorczości. – Jeśli będą mieli nową podstawę programową i pokazane nowe metody nauczania oraz możliwość współpracy z organizacjami przedsiębiorców, bardzo dobrze sobie z tym poradzą – powiedział.

Czytaj także: Czy PiS rozgościł się na lekcjach historii? Nauczyciele mówią wprost, co zmieniło się w szkołach

Dodał jednocześnie, że liczba godzin lekcyjnych przeznaczonych na nauczanie kwestii związanych z ekonomią i finansami, która wynosi 60, pozostanie w podstawie programowej taka sama.

Przy tym, chętni uczniowie będą mogli uczęszczać na zajęcia z biznesu w rozszerzonym zakresie. Przedmiot ten od 2027 roku będzie też można zdawać na egzaminie maturalnym.