Co warto zobaczyć w Barcelonie? Największe atrakcje miasta Gaudiego

Diana Wawrzusiszyn
Barcelona jest jednym z najchętniej odwiedzanym miast przez turystów w Europie. Nic dziwnego, bo pełno jest tam niezwykłych zabytków, urokliwych miejsc i atrakcji dla zwiedzających. Stolica Katalonii jest nowoczesną metropolią, w której przenikają się style i epoki, od gotyku do katalońskiego modernizmu.
Barcelona. Co zobaczyć w mieście Gaudiego? Fot. https://fshoq.com
Barcelona jest miastem idealnym. Kształtu nadał jej sam Antonio Gaudí i Ildefons Cerda. Zaprojektował on charakterystyczną siatkę ulic w dzielnicy Eixample, gdzie kamienice ulokowane zostały w kształt symetrycznie oddalonych od siebie kwadratów. Patrząc z lotu ptaka dzielnica ta wygląda jak spod linijki.
Dzielnica Eixample.Fot. Screen timeout.com
Z kolei Gaudi zadbał o estetyczny stronę miasta. W Barcelonie znajduje się dziewięć obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Siedem w nich to dzieła architektoniczne Gaudiego.

Każdy z tych obiektów charakteryzuje się oryginalnym wyglądem. Styl Gaudiego był nietuzinkowy. Wykorzystywał łuki paraboliczne, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Nawiązywał niekiedy do płynności podwodnego świata. Gaudi będzie nam towarzyszył w podróży po Barcelonie. Jednak to miasto do zaoferowania ma dużo więcej. Co zwiedzić w Barcelonie?

Sagrada Familia

Sagrada Familia.Fot. Wikipedia/Cezary p

Sagrada Família, czyli wizytówka Barcelony. Obiekt jest ewenementem na skalę światową. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi poświęcił temu projektowi ostatnie lata swojego życia. W tym roku minie 140 lat od rozpoczęcia budowy, jednak świątynia do tej pory nie została ukończona. Sagrada w wizji Gaudiego miała być jednym żyjącym organizmem, a jej elementy nawiązywały do przyrody. Każdy z nich tworzony był oddzielnie i nie mógł być identyczny.


Świątynia jako uosobienie natury – największego dzieła Boga – zawiera w sobie symbole odwołujące się do czterech "królestw": roślin (kamienny las kolumn), zwierząt (ornamentyka), minerałów (witraże) i człowieka (rzeźby oraz kolumny symbolizujące żebra). Całość zwieńczyć ma 18 wież, które symbolizują apostołów, ewangelistów, Maryję i Chrystusa.
Fot. Diana Wawrzusiszyn
Gaudiemu nie udało się ukończyć swojego projektu, po śmierci został pochowany w krypcie Sagrady. Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych do dziś nie zdołano jej ukończyć. Projekty świątyni pozostawione przez architekta zostały zniszczone w czasie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów.

Pojawiły się też problemy natury formalnej – w październiku 2018 roku okazało się, że świątynia od 136 lat budowana jest bez pozwolenia. Według planów Sagrada Familia miała zostać ukończona w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci Gaudiego. Jednak z powodu pandemii COVID-19 nie uda się dotrzymać terminu.

Wnętrze świątyni jest także bardzo bogato zdobione. Zachwyt budzą liczne witraże i ornamenty. Bilet wstępu jest stosunkowo drogi. Kosztuje 26 euro/os (bez przewodnika). Dochody z biletów są jedną z form finansowania dalszej budowy bazyliki.

Ulica Passeig de Gracia

Casa Batllo.Fot. Diana Wawrzusiszyn

Po zwiedzeniu świątyni możemy udać się spacerkiem lub dojechać metrem na jedną z najważniejszych ulic w mieście tj. Passeig de Gracia. To tam znajdują się słynne Casa Batllo, Casa Mila i Casa Amatller. Spacer zajmie nam ok. 30 min. Jeżeli zależy nam na czasie, warto wybrać transport publiczny – linię metra L2 ze stacji Sagrada Família do stacji Passeig de Gràcia. Do pokonania są trzy przystanki.

Ulica Passeig de Gracia to miejsce, gdzie architekci prześcigali się w pomysłowości swoich projektów. Ta ulica to gratka dla entuzjastów sztuki modernistycznej. Wzdłuż ulicznych lamp dostrzeżemy secesyjne dekoracje, wykonane z kutego żelaza i przepiękne ławki. Największymi atrakcjami są budynki zaprojektowane przez Gaudiego – Casa Batllo i Casa Mila.

Pierwszy obiekt znajduje się przy Passeig de Gràcia 43. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, nawiązuje do świata roślin i zwierząt, które tak pasjonowały tego wybitnego architekta. Na przemian przeplatają się tam motywy kwiatowe, łusek czy kości, jakimi są, chociażby piszczele podtrzymujące konstrukcję okna.

Casa Milà mieści się pod adresem Passeig de Grácia 92. Budynek został zaprojektowany w stylu secesyjnym, cała fasada wykonana jest z kamienia naturalnego, z białymi płytkami ceramicznymi, jest pofalowana, elastyczna i posiada gładkie linie. Oba obiekty można zwiedzić wewnątrz. Można kupić pojedyncze bilety lub jeden na kilka obiektów. Więcej informacji tutaj>>

Kolejny warty zobaczenia budynek to Casa Amatller. Jest to dzieło architekta Puig i Cadafalch, które łączy w sobie styl neogotycki z ciekawym schodkowym zwieńczeniem. Znajduje się on obok Casa Batlló Gaudiego. Jest to typowy miejski dom gotycki, ale posiada także elementy germańskie, takie jak śmiałe zwieńczenie w kształcie schodów podkreślone ceramicznymi płytkami.

Ulica Passeig de Gràcia to też jedna z najbardziej luksusowych, eleganckich, ale również najdłuższych ulic Barcelony.

La Rambla

La Rambla.Fot. Wikipedia

Blisko Passeig de Gràcia znajduje się najbardziej znana ulica – La Rambla. Jest to deptak wzdłuż, którego ciągną się sklepy i restauracje oraz stoiska z pamiątkami. Jest tam tłoczno i gwarno. Każdego dnia deptak odwiedza około 150 tysięcy osób. Nazwa La Rambla w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza "przerywany przepływ wody". Ma długość około 1,5 km i rozciąga się od Placu Katalońskiego do kolumny Krzysztofa Kolumba, górującej nad portem. Na ulicy często odbywają się przedstawienia, to istny raj dla mimów, aktorów i tancerzy, którzy mogą zaprezentować przechodniom swój talent i umiejętności.

Plac Kataloński

Plac Kataloński.Fot. Pixabay

Idąc La Ramblą dotrzemy do Placu Katalońskiego. To główny węzeł komunikacyjny, centrum biznesu i kultury. Otoczony jest przez budynki światowych firm, banki, urzędy czy hotele. Ponadto natkniemy się tam na rzeźby katalońskich artystów.

Mercat de la Boqueria

Mercat de la Boqueria.Fot. Wikipedia.

Przy La Rambla 91 znajduje się miejsce idealne dla tych, którzy chcą poczuć tętno życia i smaki Barcelony. To Mercat de la Boqueria, wielki targ, gdzie można kupić świeże owoce morza, kanapki, słodycze, przyprawy i bakalie. Ma on aż 13 631 metrów kwadratowych powierzchni. La Boqueria to prawdziwe bogactwo hiszpańskich smaków i zapachów. Niezwykły jest również sam klimat tego miejsca. Gwar i unosząca się w powietrzu atmosfera codziennego życia mieszkańców Barcelony robi wrażenie. To również doskonałe miejsce, w którym zjemy świeży i niedrogi posiłek. Można tam dojechać również metrem. Przed wejściem znajduje się też stacja Liceu (linia L3).

Barri Gotic

Barri Gòtic, Barcelona.Fot. Wikipedia/MARIA ROSA FERRE

Blisko La Rambli znajduje się też najstarsza dzielnica Barcelony, czyli Barri Gotic. Można tam zobaczyć średniowieczne budowle, które zachowały się do naszych czasów. Najważniejszym zabytkiem jest katedra św. Eulali. Jej budowę zaczęto ponad 720 lat temu na fundamentach starego kościoła romańskiego. Świątynia wewnątrz robi niezwykłe wrażenie, ze względu na swój strzelisty kształt. W samej dzielnicy Barri Gotic, warto się zgubić między uliczkami i podziwiać piękno gotyku.

La Barceloneta

Barceloneta.Fot. Diana Wawrzusiszyn

Niespełna trzy kilometry od Placu Katalońskiego znajduje się słynna nadmorska dzielnica – La Barceloneta. Każdego dnia przybywają tu tłumy turystów. Oprócz zapierajacych dech w piersiach widoków i nadmorskiego kliamtu, możemy miło spędzić czas w przybrzeżnych knajpach i smakować tradycyjnych hiszpańskich potraw.

Będąc na plaży warto zwrócił uwagę na monument Homenatge a la Barceloneta, stworzony przez niemiecką artystkę Rebekę Horn. Rzeźba przypomina nieco budynek mieszkalny, który zaraz się zawali. Patrząc na nią z innej perspektywy, zamiast budynku można dostrzec ustawione na sobie skrzynki z przeszklonymi otworami.

Kościół Santa Maria del Mar

Kościół Santa Maria del Mar.Fot. Wikipedia

Kwadrans drogi o barcelońskiej plaży, znajduje się Kościół Santa Maria del Mar. To monumentalna gotycka bazylika z dużą rozetą w fasadzie. Santa Maria to symetryczna i harmonijnie zbudowana, trójnawowa budowla z wieloboczną wieżą. Jej pozbawione ozdób wnętrze podzielone jest rzędami smukłych filarów. Warto wejść do środka i doświadczyć ogromu tej konstrukcji.
Czytaj także: Gdzie na wakacje? Oto najpopularniejsze kierunki podróży [TOP 25]


Muzeum Picassa

Muzeum Picassa.Fot. jaime.silva/www.flickr.com

Nieopodal bazyliki znajduje się muzeum, które polecane jest w każdy przewodniku po Barcelonie – Muzeum Picassa. To tam zobaczymy na własne oczy wiele dzieł rozsławionego na całym świecie artysty z hiszpańskiej Malagi. Co ciekawe, muzeum zostało otwarte już w 1963 roku, czyli jeszcze za życia artysty. Aktualnie stała ekspozycja składa się z 4 249 dzieł sztuki obejmujących wszystkie etapy twórczości Pabla Picassa.

Artystę wiąże z Barceloną szczególna więź, tutaj tak naprawdę wykształcił i ukierunkował swoją twórczość. Do stolicy Katalonii sprowadził się wraz z rodziną mając 14 lat, stąd ulokowanie muzeum. Drugie słynne muzeum z pracami Pabla Picassa znajduje się w Paryżu.

Parc de la Ciutadella (Park Cytadeli)

Parc de la Ciutadella.Fot. Diana Wawrzusiszyn

Podczas wycieczki po Barcelonie nie możemy pominąć Parku Ciutadella. Panuje tu świetna atmosfera. Ludzie jeżdżą na rowerach, piknikują, ćwiczą, tańczą do dźwięków latynoskich przebojów i spotykają się ze znajomymi. Park jest duży – leży na powierzchni 17 ha, pełno jest tam palm, zieleni i oczek wodnych. Szczęściarze na trawniku mogą zobaczyć dziko żyjące papugi.

W sercu parku znajduje się wspaniała kaskada – Font de la Cascada. Co ciekawe, w jej projektowaniu uczestniczył wybitny Antonio Gaudi. Gaudi podczas budowy parku pracował dla Josepa Fontsere, któremu to Ciutadella zawdzięcza swój współczesny wygląd. Odwiedzając Park Cytadeli będziemy mogli też zwiedzić ogród zoologiczny, muzeum zoologiczne czy popływać łódką.

Park Güell

Park Güell.Fot. Diana Wawrzusiszyn

Miejsce to zostało uznane za jedno z największych osiągnięć Gaudiego i najważniejsze dzieło modernistyczne na świecie. Oryginalny projekt zakładał stworzenie osiedla mieszkaniowego, inspirowanego angielskimi miastami-ogrodami, jednak ostatecznie nie wybudowano domów, a miejsce zostało parkiem miejskim. Jednak i tak przyciąga tysiące turystów.

Atrakcje parku znajdują się w zamkniętej części, a kolejność zwiedzania zależy od wejścia, do którego się udamy. W sumie jest ich cztery. Na górze parku znajdziemy zejście na taras widokowy, uważany przez miejscowych za najdłuższą ławką świata. Taras znajduje się tuż nad masywną salą kolumnową, która przypomina antyczne budowle.
Park Güell.Fot. Diana Wawrzusiszyn
Po obu stronach historycznej bramy znajdziemy piękne pawilony wzniesione w latach 1901-1902, w jednym z nich mieści się niewielka wystawa, w drugim sklep. Od bramy do tarasu prowadzą schody, na których umieszczone zostały: słynna Salamandra oraz piękna instalacja imitującą jaskinię. Bilet wstępu kosztuje 10 euro. Warto zakupić go przez stronę internetową, żeby uniknąć stania w kolejce.

Wzgórze Montjuïc

Montjuïc.Fot. Diana Wawrzusiszyn

Barcelona piękna jest również z góry. Panoramę tego miasta możemy podziwiać ze wzgórza Montjuïc. Już sama trasa na szczyt jest nie lada atrakcją. Możemy dostać się tam kolejką szynową Funicular - FM (bezpośrednio, połączoną ze stacją metra L3).

Na samym szczycie znajduje się zamek. Jeśli planujemy go zobaczyć z bliska, przede wszystkim należy dostać się na samo wzgórze, a później dostępne są dwie opcje: przejazd kolejką szynową - Teleferic de Montjuïc lub piesze podejście pod górę, o długości ok 1,2 km.

Po dotarciu na górę, możemy wyciszyć się spoglądając na piękną panoramę Barcelony i na port, który z góry jest naprawdę imponujący. Na zboczach wzgórza znajduje się duża ilość terenów zielonych, to idealne miejsce na odpoczynek, wyciszenie czy uprawianie sportów. Do dyspozycji tych, którzy chcą po prostu odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem jest szereg parków, zielonych alejek, kaskad wodnych, a także ogród botaniczny i teatr grecki.
Wzgórze Montjuïc.Fot. Diana Wawrzusiszyn


Wzgórze Montjuïc od wieków było siedzibą militarną. Od XVII wieku znajdowało się tam szereg fortyfikacji i obiektów wojskowych. Dużą atrakcją dla turystów jest zamek z XVII wieku. Chociaż jego historia jest dość mroczna, bo w jego wnętrzu przez lata przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych, to obecnie roztacza się z niego wspaniały widok. Można tam zwiedzić również muzeum. Koszt wstępu na zamek to 5 euro.

Montjuïc to również świetne miejsce dla entuzjastów kultury i sztuki. Znajdziemy tu Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, które znajduje się w okazałym budynku, do którego prowaszą wysokie schody. U stóp muzeum znajdują się Magiczne Fontanny, które w godzinach wieczornych stają się miejscem wspaniałych spektakli artystycznych. Obecnie z powodu pandemii COVID-19 fontanny zostały wyłączone z użytku.

Wzgórze Tibidabo

Wzgórze Tibidabo.Fot. Jorge Franganillo/ www.flickr.com

Kolejne wzgórze, które wato odwiedzić podczas wycieczki po Barcelonie to Tibidabo. To najwyższe wzniesienie w Barcelonie o wysokości 512 metrów n.p.m. Oprócz przepięknej panoramy Tibidabo oferuje szereg atrakcji. Dobrym sposobem na spędzenie wolnego dnia będzie wizyta w parku rozrywki (jeden z najstarszych na świecie) lub zwiedzanie przepięknych zabytków, znajdujących się na wzgórzu.

W parku rozrywki warto zafundować sobie przejażdżkę na klasycznym diabelskim młynie. Można też przenieść się prawie 100 lat w przeszłość i odwiedzić charakterystyczny, czerwony samolot, który od 1928 roku leniwie kręci kółka, dając pasażerom wrażenie lotu nad miastem.

Na wzgórzu warto również odwiedzić Kościół Serca Jezusowego. Kościół zwieńczony jest figurą Jezusa z rozpostartymi ramionami, przypominający posąg w Rio de Janeiro. Charakterystycznym punktem Tibidabo jest 288-metrowa wieża. Ta radiowo-telewizyjna wieża na zawsze wpisała się w miejski krajobraz stolicy Katalonii.