Suski "wyjaśnił" w Radiu Zet, skąd pomysł, by stacje radiowe grały więcej polskiej muzyki
Marek Suski rozmawiał w Radiu Zet z Beatą Lubecką o tym, skąd się wziął pomysł, by polskie rozgłośnie w 80 proc. nadawały polską muzykę. Szef rady programowej Polskiego Radia wskazywał na to, że powinniśmy jako Polacy mieć własną kulturę.
Obecnie stacje radiowe muszą przeznaczać co najmniej 33 proc. czasu emitowania piosenek na te, które artyści wykonują w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24.
Czytaj także: Powiało grozą po zapowiedzi Suskiego. Hirek Wrona: Ludzie mogą przestać słuchać radia
Mówi się, że pomysł PiS to wyjście naprzeciw postulatu Pawła Kukiza, bo to on wcześniej podnosił ten temat. Suski powiedział w Radiu Zet, że rozmawiał wcześniej z Kukizem o tym projekcie. – Paweł Kukiz jest wybitnym artystą. Mam nadzieję, że stanie po stronie kolegów z branży – ocenił Suski.
Może cię zainteresować: Marek Suski chce zajechać Polaków. Od 5 rano do północy tylko polska muzyka [FELIETON]
Marek Suski był dopytywany, z którymi polskim artystami rozmawiał o nowym projekcie. – Nie wiem, czy mogę wymienić nazwiska, bo nie chcę nikogo narażać na hejt. (...) Można latać zagranicznym samolotem, ubierać się w zagraniczne ubrania, ale zagranicznej kultury nie można mieć. Trzeba mieć ją własną. Trzeba ją wspierać – zaznaczył szef rady programowej Polskiego Radia.
Zobacz też: Suski chce więcej polskiej muzyki w radiu. Sondaż: Polacy powiedzieli, co o tym myślą
Pomysł szefa rady programowej Polskiego Radia komentował w rozmowie z naTemat dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, który w 2020 roku odszedł z Trójki. – Jeśli komuś zależy, by ludzie w ogóle nie słuchali radia w Polsce, to nie będą go słuchać. To ukłon w stronę stacji, które grają disco polo – ocenił.
Hirek Wrona zastrzegł w rozmowie z nami, że nie jest przeciwnikiem polskiej muzyki i należy ją wspierać. – Uważam jednak, że tak wysoki limit – 80 proc. – jest zbyt obciążający z punktu widzenia biznesu radiowego – ocenił. – Radio Wawa (już dziś nieistniejąca jedna z pierwszych komercyjnych rozgłośni – red.) grało tylko polską muzykę i nie odniosło sukcesu – dodał.
Może cię zainteresować: Najgorszy wynik w historii. Radiowa Trójka spadła na łeb na szyję w badaniach słuchalności
Zdaniem Hirka Wrony idea wspierania polskiej muzyki jest słuszna, ale diabeł tkwi w szczegółach. – Przyniesie to niewielki efekt, bo młodzi w wieku poniżej 25 lat nie wiedzą, co to jest radio. Słuchają podcastów, YouTube i innych serwisów streamingowych – wyjaśnił nam Hirek Wrona.
Marek Suski powołał się w swojej wypowiedzi na to, że takie rozwiązania funkcjonują we Francji. – To nie do końca tak. Jako francuski album liczy się na przykład jedna z najsłynniejszych płyt Rolling Stonesów, "Exile On Main Street", którą zespół nagrał właśnie tam – powiedział Hirek Wrona.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut