Mąż Elżbiety Witek też działa w polityce. Kim jest Stanisław Witek?

redakcja naTemat
Elżbieta Witek jest jedną z bardziej znanych polityków w Prawie i Sprawiedliwości. Jako marszałkini Sejmu bardzo często jest bohaterką newsów politycznych. Jak się okazuje jej mąż, Stanisław Witek, też ma coś wspólnego z polityką. Co o nim wiemy?
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Kim jest Stanisław Witek?

Stanisław Witek jest radnym w Powiecie Jaworskim, a w ostatnich wyborach samorządowych zdobył ponad 1100 głosów. Jak się poznali? „Newsweek” w jednym ze swoich artykułów, pisał: „Gdy w rodzinnym Jaworze na Dolnym Śląsku kończyła podstawówkę, zauroczył ją kolega starszej siostry”. „Stanisław został jej narzeczonym, a kilka lat później mężem. Ona została techniczką gorzelnictwa i.… abstynentką, która – jak sama twierdzi – do dziś nie wypiła nawet jednego kieliszka alkoholu” – napisano.

Marszałkini Sejmu wyszła za swojego wybranka Stanisława w 1980 roku. Małżeństwo ma dwie córki: Martę (ur. 1988) i Gabrielę (ur. 1991).


O rodzinie Elżbiety Witek pisaliśmy już w naTemat. Mama marszałkini Sejmu - Eleonora była krawcową, natomiast ojciec Florian piekarzem. Elżbieta Witek ma dwie siostry: starszą o osiem lat i młodszą o pięć.

Kariera polityczna Elżbiety Witek

Elżbieta Witek w latach 2002-2005 zasiadała w jaworskiej radzie miejskiej, a w 2002 roku bez efektu startowała na urząd burmistrza. W 2001 roku bez powodzenia kandydowała do Sejmu. Później, w 2005 roku, została wybrana na posłankę, a w 2007 roku uzyskała mandat ponownie. Znów udało jej się zasiąść w poselskich ławach w 2011 roku.

W 2015 roku została rzecznikiem prasowym PiS, a tego samego roku została ponownie wybrana do Sejmu. Została powołana na ministra bez teki, została też szefem gabinetu politycznego premiera oraz rzecznikiem prasowym Rady Ministrów. Na tym stanowisku w styczniu 2016 roku zastąpił ją Rafał Bochenek. W 2017 roku objęła stanowisko ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego, a potem została odwołana ze składu Rady Ministrów.

Wróciła tam ponownie w 2019 roku, gdzie została powołana na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz weszła w skład Rady Dialogu Społecznego. W sierpniu tego samego roku została odwołana ze składu Rady Ministrów, gdyż jej kandydatura została wysunięta na urząd marszałka Sejmu. Wybrano ją na to stanowisko. Otrzymała 245 głosów.

W 2019 roku została ponownie posłem, a w listopadzie tego samego roku ponownie wybrana na marszałka Sejmu. Tym razem zdobywając 314 głosów.

Według danych zawartych w portalu Mam Prawo Wiedzieć, ma 96,1 proc. obecności na kluczowych głosowaniach i 100 proc. zgodność z linią klubu.

Na stronie sejmowej widnieje informacja o braku aktywności w kategorii interpelacji, zapytań, pytań w sprawach bieżących i oświadczeń oraz brak przynależności do komisji czy podkomisji.

W oświadczeniu majątkowym podała, że ma m.in. mieszkanie o wartości 170 tys. złotych (w ramach współwłasności majątkowej małżeńskiej) oraz lokal o wartości ponad 30 tys. złotych (własność odrębna męża). Ma również samochód.