Tomasz Piątek: pisarz, który chce zdemaskować Macierewicza i pogrążyć Rydzyka

Karolina Pałys
Tomasz Piątek najczęściej pojawia się obecnie w `’towarzystwie” dwóch osób: Antoniego Macierewicza oraz ojca Tadeusza Rydzyka oraz słowa: “tajemnica”. Od kilku lat konsekwentnie śledzi poczynania przedstawicieli najwyższych szczebli władzy Prawa i Sprawiedliwości i ujawnia ich niewygodne koneksje, z reguły prowadzące na wschód.
Tomasz Piątek, autor książek śledczych min. o Antonim Macierewiczu Fot. Piotr Molecki/East News
Dziennikarz śledczy to jednak tylko jeden z wielu “kapeluszy” jakie nosi Tomasz Piątek. Autor bestsellerowej publikacji: “Macierewicz i jego tajemnice” oraz kolejnej jej kontynuacji: “Macierewicz: jak to się stało?” ma na koncie również beletrystykę oraz, a może przede wszystkim, literaturę powieść, opartą na własnych doświadczeniach z narkotykami.

Tomasz piątek: “Heroina” i walka z uzależnieniem

Piątek urodził się 16 marca 1974 roku. Pochodzi z Pruszkowa. Jego notki biograficzne zawierają z reguły intrygującą adnotację o studiach na mediolańskim Università degli Studi di Milano. Dyplom z lingwistyki otworzył mu drzwi do kariery tłumacza.


Początkowo rzeczywiście pracował w zawodzie - zajmował się tłumaczeniami w sądach i więzieniach. Równolegle rozwijała się jednak jego kariera dziennikarska. Jego teksty pojawiały się w “Polityce”, ale i we włoskiej “La Stampie”. Pracował dla radia RMF, Inforadia i Radiostacji. Pojawiał się jako ekspert na antenie Canal+, był felietonistą Gazety Wyborczej, Jego teksty pojawiały się również w Krytyce Politycznej.

Kariera Piątka toczyła się dość dobrze wyznaczonym torem, ale jak się miało później okazać, w życiu prywatnym dziennikarz staczał się właściwie na samo dno. Jak przyznał w rozmowie z Markiem Sekielskim, która ukazała się w 2020 roku, po heroinę sięgnął w wieku 20 lat i od tego momentu jego organizm chciał więcej i więcej:

- Przechodziłem od alkoholu i marihuany, do amfetaminy, grzybów, LSD i coraz mocniejszych rzeczy. I chciałem przechodzić do coraz mocniejszych rzeczy, bo tak działa umysł osoby uzależnionej, że chce coraz mocniej i mocniej – wspominał w programie “Sekielski o nałogach”. Narkotyki popiła alkoholem i dzisiaj przyznaje się do uzależnienia od obu tych substancji.

W 2002 roku, nakładem wydawnictwa Czarne, ukazała się “Heroina” - powieść, która przyniosła Piątkowi spory rozgłos. Krytycy określali ją jako “transową i błyskotliwą” opowieść o uzależnieniu. Sam Piątek wspominał, że książka składa się w 30 procentach z wydarzeń, które miały miejsce, oraz w 70 procentach z rzeczy, które wydarzyć się mogły.

Owych 30. procent prawdy Piątek nie pudrował zbyt mocno: główny bohater ma na imię Tomasz i pracuje w telewizji jako ekspert do spraw lingwistyki. W nałogu towarzyszą mu znajomi z różnorodnych życiowych ścieżek - cała Warszawa wydaje się być albo pogrążona w nałogu, albo wariować ze strachu przed tą substancją.

Sugestywne przedstawienie swojego podejścia do narkotyków przyniosło Piątkowi wyróżnienia (nominacja do Paszportu “Polityki”) oraz otworzyła drzwi do kolejnych publikacji. Piątek krążył więc od gatunku do gatunku: stworzył cykl fantasy (“ukochani poddani cesarza”), anty-thriller “Bagno”, powieści: “Kilka nocy poza domem” i “Przypadek Justyny”. Wydany w 2008 roku “Pałac Ostrogskich” przyniósł mu nominację do nagrody “Nike”.

Tomasz Piątek: książki śledcze

Dzisiaj Piątek częściej opisuje się jako dziennikarz śledczy, taki z resztą opis znajdziemy na jego profilu w serwisie Patronite. Oprócz publikowania książek o charakterze demaskatorskim, Piątek jest również redaktorem naczelnym portalu Arbinfo, który “śledzi i demaskuje niejawne sieci wpływu, groźne dla demokracji i bezpieczeństwa narodowego”.

Chwilę przed wydaniem swojej pierwszej głośnej książki poświęconej Antoniemu Macierewiczowi, Piątek pracuje jako copywriter w agencji reklamowej. W międzyczasie prowadzi dziennikarskie śledztwo, którego efekty w pełnej krasie ukazują się w 2017 roku nakładem założonego specjalnie na tę okazję wydawnictwa Arbitor.

“Macierewicz i jego tajemnice”

Książka “Macierewicz i jego tajemnice”, w której Piątek sugeruje, mówiąc oględnie, że były minister obrony narodowej od lat utrzymuje bliskie kontakty z rosyjskim wywiadem. W publikacji Piątek nie mówi wprost, że jego zdaniem Macierewicz jest rosyjskim agentem (“Nie złapałem pana ministra za rękę” - mówił Piątek w wywiadzie z naTemat), ale pojawiają się dowody jego zażyłych znajomości z członkami GRU.

“Macierewicz i jego tajemnice” natychmiast trafiło na listy bestsellerów: w kilka tygodni małe wydawnictwo musiało udźwignąć nakład w wysokości 100 tysięcy egzemplarzy. W teorii Piątek włożył kij w mrowisko: poddał w wątpliwość lojalność Macierewicza i zasugerował, że minister dopuszcza się, nie mniej, ni więcej, ale zdrady stanu, W praktyce, Macierewicz okazał się kuloodporny.

– W książce Tomasza Piątka nie ma nic oprócz pomówień, kłamstw i oszczerstw. Nie ma co tego komentować - mówił ówczesny minister obrony, Michał Dworczyk. Te słowa to niemal streszczenie strategii, jaką PiS przyjęło wobec książek Piątka. I choć Macierewicz złożył na Piątka doniesienie do prokuratury, to właściwie nie bezpośrednio w związku z książką.

Doniesienie dotyczyło „stosowania przemocy i groźby wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych”, „publicznego znieważanie i poniżanie konstytucyjnego organu RP” i „bezprawnego zamachu na osobę funkcjonariusza publicznego z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska”. Pozwy posypały się zresztą również ze strony Piątka. Autor pozywał min. ministra Tomasza Dworczyka za naruszenie dóbr osobistych (sąd apelacyjny nakazał wystosować przeprosiny). Starania dziennikarza doceniło gremium międzynarodowe. Piątek otrzymał za swoja książkę kilka międzynarodowych nagród, w tym wyróżnienie przyznawane przez organizację “Reporterzy bez granic”.

“Macierewicz: jak to się stało?”

Piątek nie poprzestał w wysiłkach, aby jak najdokładniej przedstawić koneksje byłego szefa MON. Kontynuację swojego bestsellera wydał zaledwie rok później. Jak stwierdził Jacek Żakowski, recenzując ją w “Polityce”: “To dziwne, że nowa książka Tomasza Piątka nie wstrząsnęła światem”.

Piątek dostarczył czytelnikom kolejne 500 stron tekstu, z których wynika, że Macierewicz był kłamcą lustracyjnym i współpracownikiem Biura Studiów SB. Dodatkowo, poza ukazaniem koneksji, które od lat pozwalają Macierewiczowi lawirować na granicy praworządności, Piątek przedstawia tym razem dokumenty.

Jednym z tych, który powinien pogrążyć Macierewicza politycznie, jest na przykład, list żelazny wystawiony mu przez gen. Sarewicza, szefa peerelowskiego wywiadu cywilnego. To tylko jedno z wyjaśnień faktu, że komunistyczne władze nigdy właściwie nie prześladowały Macierewicza, a kiedy zbiegł z obozu internowania, właściwie wcale się nim nie interesowały.

“Rydzyk i przyjaciele”

Kolejną personą, którą Piątek wziął na tapet był ojciec Tadeusz Rydzyk. “Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki” oraz “Rydzyk i przyjaciele. Wielkie żniwo” to kompletne biografia “przedsiębiorczego” twórcy Radia Maryja. Piątek przedstawia początki skromnego sługi bożego, który dzięki, znów, kontaktom z SB oraz wschodnimi służbami, stworzył medium sprawują rząd dusz nad radykalnymi zwolennikami katolickiej prawicy.

“Morawiecki i jego tajemnice”

Jakie tajemnice skrywa premier? Zdaniem Piątka, człowiek, który cieszy się ogromnym zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego ma w życiorysie sporo ciemnych kart. Piątek odnalazł je nie tylko podczas długotrwałych kwerend w archiwach IPN-u. Przeprowadził również dziesiątki rozmów z osobami, które znają Morawieckiego osobiście. Książka o premierze nie wywołała, co prawda, tak ogromnych kontrowersji, jak te dotyczące Macierewicza czy Rydzyka, niemniej jednak również ona ujawnia fakty, które zwolennicy PiS wolą ignorować

Życie prywatne: Tomasz Piątek i Hanna Gill-Piątek

Tomasz Piątek przez kilka lat związany był z łódzką aktywistka miejską, Hanną Gill-Piątek, obecnie posłanką z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Gill-Piątek od lat związana była ze społecznymi ruchami oddolnymi: organizowała świetlicę Krytyki Politycznej, była działaczką Kongresu Ruchów Miejskich, specjalistką od rewitalizacji. Wraz z Henryką Krzywonos napisała książkę pt. “Bieda. Przewodnik dla dzieci”. Identyfikuje się jako osoba biseksualna.

Obecnie o życiu prywatnym Tomasza Piątka wiadomo niewiele. Strona autora na Wikipedii zdradza jedynie, że jest on członkiem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.