"Za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa nad COVID-19". WHO ostrzega przed pandemią

Wioleta Wasylów
Wśród części ekspertów zaczęły pojawiać się głosy, że zbliża się koniec pandemii. Nastroje uspokaja jednak na razie Światowa Organizacja Zdrowia. Przewodniczący WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzega: "Zalecamy ostrożność (...). Ogłaszanie zwycięstwa nad pandemią COVID-19 jest przedwczesne".
WHO podkreśla, że na razie jest zbyt wcześnie, żeby ogłaszać zwycięstwo w walce z COVID-19. Fot. Jakub Walasek / Reporter
W wielu krajach trwa teraz walka z V falą COVID-19, którą w znacznym stopniu napędza wariant Omikron. I chociaż część specjalistów zaczęła wlewać nadzieję w serca ludzi, że po jej przejściu może nas czekać poważny przełom w walce z pandemią, to na razie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wstrzemięźliwość i czujność.

WHO o końcu pandemii

Jak zaznaczał na początku lutego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus obecna sytuacja epidemiologiczna w niektórych państwach, także jeśli chodzi o liczbę zgonów, pogarsza się. Dlatego podkreślał, że na razie jest zbyt wcześnie, by którykolwiek kraj obwieszczał "zwycięstwo lub porażkę w walce z pandemią koronawirusa".


Czytaj także: Naukowcy potwierdzili odkrycie nowego koronawirusa. Może być groźny dla człowieka

Dodawał też, że wiele państw dopiero czeka szczyt zakażeń spowodowanych Omikronem. Podobnie mówiła podczas konferencji prasowej ekspertka WHO Maria Van Kerkhove. Odniosła się też do szczepień i restrykcji. Stwierdziła, że sytuacja epidemiologiczna jest na tyle dynamiczna, że obostrzenia powinny być wprowadzane i znoszone stopniowo.

– Zalecamy ostrożność, gdyż wiele krajów nie przeszło jeszcze szczytu fali zakażeń Omikronem. W niektórych z nich liczba zaszczepionych na koronawirusa wśród najbardziej narażonych grup jest niska (...) to nie jest moment, w którym możemy znosić wszystkie związane z epidemią ograniczenia – przyznała.

Czytaj także: Liczba osób na kwarantannie wciąż jest gigantyczna. To jakby zamknięto w domach całą Łódź

O zbyt wczesnym zmniejszaniu obostrzeń mówił też dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, dr Michael Ryan. Zwracał uwagę na to, że "wiele krajów jest w fazie przejściowej", ale "w części z nich jest inna sytuacja". Dlatego zalecał, by kraje nie postępowały zgodnie z działaniami innych państw, tylko dostosowywały decyzje do obecnej sytuacji w swoich ojczyznach.

– Te kraje, które decydują się na większe otwarcie muszą być także przygotowane na przywrócenie ograniczeń, gdy będzie to konieczne – dodał.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Polska, w której również ostatnio dominuje Omikron, wciąż odnotowuje duże liczby nowych przypadków koronawirusa i zgonów z jego powodu. W zeszłym tygodniu poza weekendem odnotowywano średnio ponad 50 tys. zakażeń dziennie. Ministerstwo Zdrowia informowało we wtorek o kolejnych 39 114 zakażeniach i 239 zgonach. Dzień wcześniej, tuż po weekendzie było 33 480 nowych przypadków COVID-19 i 33 ofiary.

Czytaj także: Czy przeszedłeś w przeszłości COVID-19? Można to w łatwy sposób sprawdzić

Łącznie, od początku pandemii w Polsce odnotowano 4 886 154 zakażeń koronawirusem. Z informacji udostępnianych przez MZ wynika, że walkę z wirusem przegrały 105 194 osoby.